Jak szybko może rozwijać się Internet szerokopasmowy w Polsce

...a także o kosztach budowy broadbandu i aktywizacji środowiska dostawców rozwiązań telekomunikacyjnych opowiada Andrzej Dulka, prezes Alcatel-Lucent Polska.

Czytaj też:

Czy za 5 lat Polacy będą mieli dostęp do 30 Mb/s

Szanse, aby Polska spełniła ambitne cele Agendy Cyfrowej dotyczące szybkiego Internetu są bliskie zera. Wszystko wskazuje na no, że do roku 2015 przepaść między naszym krajem a Europą na szerokopasmowej mapie będzie się pogłębiać.

Rok temu na Forum Szerokopasmowym operatorzy i dostawcy mówili, że podstawowymi barierami rozwoju Internetu szerokopasmowego w Polsce są prawo, brak wsparcia regulatora i mała konkurencja na rynku telekomunikacyjnym. Co się przez ten rok zmieniło?

Powstała Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych tzw. Megaustawa, która daje nową energię środowisku telekomunikacyjnemu i ma się przyczynić do budowy szerokopasmowego Internetu. To jest duże osiągnięcie środowiska, bo w tych nowych ramach prawnych mamy szansę na rozwój. Dodatkowo porozumienie, które zawarła Telekomunikacja Polska i Urząd Komunikacji Elektronicznej spowodowało, że inwestycje telekomunikacje w obszarze dostępu szerokopasmowego zyskały na nowej energii. Porozumienie to zakłada budowę 1,2 mln linii dostępowych. Proces inwestycyjny już się rozpoczął, co jest dobrym sygnałem.

Zobacz również:

  • Ranking szerokopasmowego internetu w krajach OECD
  • Rząd przyjął projekt o ułatwieniach w budowie szerokopasmowego internetu

Ale to nie wszystko - widzimy, że w branży nie ma wypracowanego poglądu na następny krok - na inwestycję w infrastrukturę światłowodową, która będzie konieczna do realizacji Agendy Cyfrowej. Widzimy rosnącą chęć dialogu i przekonanie o konieczności porozumienia w tym temacie - przykładem jest silne zaangażowanie izb handlowych zrzeszających operatorów oraz dostawców sprzętu i rozwiązań. W izbach tych zaczyna się mówić o współdzieleniu infrastruktury komunikacyjnej. To jest ciekawa inicjatywa. Jeśli tylko operatorzy porozumieją się z samorządami np. w kwestii współdzielenia duktów do przeprowadzenia światłowodów lub współdzielenia światłowodów, a nawet poszczególnych ich włókien, pozwoliłoby to podzielić koszty ich budowy.

Czy w Polsce jest odpowiednie otoczenie prawno-organizacyjne, aby takie sieci współdzielone powstawały?

Na tegorocznym Forum Szerokopasmowym można było usłyszeć głosy zarówno ze strony operatorów, jak i regulatora, że takie porozumienie i stworzenie odpowiednich warunków prawnych jest potrzebne. To mogłoby nam pomóc szybciej piąć się w górę w rankingach. Na razie awansowaliśmy z pozycji przedostatniej na trzecią od końca w Europie pod względem pokrycia państwa Internetem szerokopasmowym.

Jaki jest kolejny obszar, po informatyzacji administracji publicznej i służby zdrowia, w którym "zostało jeszcze wiele do zrobienia"?

Niestety w porównaniu do Europy Zachodniej jesteśmy bardzo opóźnieni. Gabrielle Gauthey, wiceprezes Alcatela-Lucenta odpowiedzialna za współpracę z instytucjami rządowymi, zwróciła uwagę, że we Francji - gdzie była ona wcześniej odpowiedzialna za regulacje rynku telekomunikacyjnego - samorządy terytorialne są bardzo zaangażowane w budowę sieci szerokopasmowych. Ten temat pojawia się w hasłach wyborczych i napędza kampanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200