Google Apps dla korporacji

Wraz z uruchomieniem Google Apps we wrześniu zeszłego roku, Google stał się dostawcą usług i aplikacji biurowych przeznaczonych dla firm sektora MSP. Władze koncernu jednak nigdy nie ukrywały, że ich celem jest wejście na rynek rozwiązań korporacyjnych. W lutym br. miała miejsce premiera płatnej wersji usługi - Google Apps Premier Edition. Rajen Sheth, odpowiedzialny za pakiet Google Apps, w rozmowie z IDG News Service, opowiada o planach związanych z rozwojem tego pakietu.

Roczna opłata abonamentowa za dostęp do pakietu Google Apps Premier Edition dla jednego użytkownika to 50 USD. Już sama cena, znacznie niższa niż w przypadku rozwiązań konkurencyjnych, musiała spowodować napływ klientów. Jak radzicie sobie z tak szybkim wzrostem ich liczby?

Google Apps dla korporacji
Zainteresowanie płatną wersją usługi jest bardzo duże, jednak nie niespodziewane. Od dawna przygotowywaliśmy zespół ludzi, sprzęt i inne zasoby, aby poradzić sobie z każdą ilością nowych użytkowników. Nasze systemy charakteryzują się bardzo wysoką skalowalnością. Podobnie jest z usługami płatnymi. Nawet jeśli przykładowo podpisujemy umowę na dostęp do Google Apps dla firmy zatrudniającej 100 tys. pracowników, będzie to i tak niewielki ułamek całej naszej bazy użytkowników. Z bezpłatnych usług i aplikacji internetowych Google korzystają miliony osób. Jeśli chodzi o wsparcie techniczne, czyli "element ludzki", już od dawna prowadziliśmy szkolenia i inne działania przygotowawcze, tak by sprostać zapotrzebowaniu, które mamy dzisiaj.

Czy są plany dotyczące zapewnienia dostępu do pakietu Google Apps w trybie offline?

Brak takiego dostępu to zdecydowanie jedna z największych wad tego produktu. Aktualnie badamy możliwości rozwiązania tego problemu (firma udostępniła właśnie wersję beta takiego rozwiązania gears.google.com - przyp. red.). Proszę pamiętać, że Google Apps obsługuje także formaty stosowane przez oprogramowanie biurowe firm trzecich. Moim zdaniem takie rozwiązanie jest przynajmniej w pewnym stopniu wystarczające, gdyż pozwala na importowanie i eksportowanie dokumentów z innych programów. Tak, czy inaczej rozważamy możliwości kolejnych usprawnień w tej kwestii. Szczegółów niestety nie mogę teraz ujawnić.

Wiele osób wyraża obawy związane z bezpieczeństwem danych obsługiwanych za pośrednictwem aplikacji internetowych w ogóle. Jak odnosicie się do tego problemu?

Zwracamy na to szczególną uwagę przy tworzeniu naszych aplikacji. Podjęliśmy wiele różnych działań, których skutkiem jest ochrona przed zewnętrznymi atakami i zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa gromadzonych danych oraz całej infrastruktury informatycznej naszej firmy. Poza tym, użytkownicy wersji Premier Edition mogą zaimplementować własną politykę zapewnienia bezpieczeństwa informacji. Nasi klienci mogą korzystać z własnych systemów uwierzytelniania i szyfrowania, tak, że np. firma, która zabezpiecza dostęp do kont pocztowych za pomocą czytnika linii papilarnych - może korzystać z tej polityki także podczas pracy z pakietem Google Apps. Dodatkowo dostęp do aplikacji może być ograniczony i możliwy tylko za pomocą szyfrowanego protokołu HTTPS, tego samego, który jest wykorzystywany podczas dostępu do kont bankowych.

Jak idą pracę nad mobilnym dostępem do aplikacji Google Apps?

W tym momencie możliwy jest dostęp do poczty Gmail za pomocą klienta Gmail Mobile i przeglądarek dla urządzeń przenośnych. Pracujemy także nad zapewnieniem mobilnego dostępu do pozostałych aplikacji, a także nad ich lepszym dostosowaniem do możliwości urządzeń mobilnych. Generalnie, tego typu dostęp jest dla nas niezmiernie ważny, szczególnie dlatego, że coraz więcej osób korzysta z Internetu z telefonów komórkowych, czy palmtopów. W niektórych częściach świata, już dziś więcej użytkowników sieci łączy się za pomocą urządzeń mobilnych, niż z tradycyjnych komputerów PC czy nawet laptopów.

Czy w kolejnych wersjach pakietu Google Apps zobaczymy nowe aplikacje, przeznaczone specjalnie dla klientów z określonych branż?

Mocną stroną pakietu Google Apps jest to, że trafia w potrzeby bardzo szerokiego grona odbiorców. Osobiście jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ilością rozmaitych dodatków i ulepszeń opracowanych przez niezależnych developerów od czasu premiery pakietu. Właśnie tego typu dodatki, poszerzają możliwości naszych aplikacji, zgodnie z potrzebami klientów. Być może na ich podstawie stworzymy jakieś nowe aplikacje, jednak raczej nie będą one bardzo wyspecjalizowane. W tym miejscu chciałbym zachęcić wszystkich twórców takich dodatków do dalszej pracy, z korzyścią dla nas i innych użytkowników.

Uważa Pan, że zespół pracujący w Google Enterprise, naprawdę dostrzega rzeczywiste potrzeby informatyczne przedsiębiorstw?

Oczywiście. W wielu wypadkach nasze rozwiązania wnoszą coś nowego, tak jak w przypadku usługi Google Apps Premier Edition i koncepcji dostarczania oprogramowania biurowego w takim modelu. Rozwijamy się wraz z rozwojem branży. Wszyscy spośród pracowników oddziału Google Enterprise pracowali wcześniej w różnego rodzaju dużych przedsiębiorstwach. Dlatego też dysponują nie tylko wiedzą teoretyczną, ale także praktyczną znajomością funkcjonowania złożonej organizacji, jaką jest nowoczesne przedsiębiorstwo. Pozwala nam to, jako zespołowi, na bardziej nowatorskie spojrzenie na potrzeby informatyczne organizacji. Wskutek tego nasze produkty są doceniane przez wiele firm, tak jak w przypadku urządzenia Google Serach Appliance (GSP), czy pakietu Google Apps.

Rozmawiał: Juan Carlos Perez, IDG News Service

Opracowanie: Piotr Waszczuk

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200