Enface: Sławomir Dąbrowiecki

… software technology manager w GTech Polska, twórca oprogramowania do terminali Lotto

O SPECYFICE EUROPEJSKICH GIER LOSOWYCH

Kiedy zaczynałem pracę w GTech, aplikacje loteryjne na świecie były używane od kilkunastu lat. W Polsce bazowaliśmy na poprzedniej wersji systemu stworzonego na rynek amerykański. Był mało wygodny w użyciu i nie odpowiadał specyfice rynku europejskiego. W Europie mamy o wiele więcej typów gier liczbowych, są one bardziej skomplikowane i częściej pojawiają się w nich modyfikacje. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby napisać oprogramowanie od zera, tu, w Warszawie.

O STWORZONYM OPROGRAMOWANIU

Aplikacja powstawała przez rok. Pisał ją trzyosobowy zespół pod moim nadzorem. To był nasz wspólny pomysł i projekt, w który mamy równy wkład. Od początku chcieliśmy wypracować jak najlepsze standardy dla przyszłych implementacji. W rok po ukończeniu prac nasz system zdobył uznanie w centrali firmy w Stanach. Tam stwierdzono, że jest na tyle dobry, by przyjąć go jako aplikację bazową, stanowiącą podstawę dla przyszłych wdrożeń w innych krajach. To była dla nas kluczowa decyzja. W jednej chwili dostaliśmy zgodę na wdrożenie aplikacji w Polsce i w Turcji.

Nasze oprogramowanie służy do zawierania zakładów loteryjnych w kolekturach. Od starszych systemów różni się tym, że działa szybciej, jest bardziej wydajne i ma atrakcyjny interfejs graficzny. Można dodawać do niego kolejne funkcje, co jest dla nas szczególnie istotne.

O APLIKACJI NA SYSTEM ANDROID

Pod koniec kwietnia w Pekinie ruszy test naszej nowej aplikacji zbudowanej na potrzeby chińskiej loterii. Stworzony wcześniej program przenieśliśmy na telefony Samsung. Cała zmiana dotyczy zainstalowania terminalu loteryjnego w systemie operacyjnym Android, z uwzględnieniem jego mechanizmów i specyfiki działania. De facto, będzie to ta sama aplikacja co w przypadku klasycznego terminalu loteryjnego, ale już w wersji mobilnej i przeznaczona dla agentów sprzedaży. Mają się oni przemieszczać po ulicach Pekinu, oferując przechodniom cały wachlarz usług, nie tylko zawieranie zakładów lotto, ale także popularną tam grę Numbers, czy sprzedaż i rozliczanie zdrapek. Na razie to tylko test pilotażowy, ale jeżeli wynik będzie dobry, prawdopodobnie pójdzie za nim wdrożenie na dużo większej liczbie terminali.

O PROJEKCIE COMMERCIAL SERVICE

Od dłuższego czasu pracujemy nad kolejnych projektem, tym razem dla potrzeb rodzimego rynku. Commercial Service będzie usługą, która wprowadzi w lottomatach na przykład możliwości doładowania telefonów komórkowych czy regulowania opłat za rachunki. Dodanie praktycznych funkcji będzie możliwe właśnie dzięki temu, że nasz system ma opcję rozbudowy, a sam lottomat w kolekturze, choć wyposażony w ekran dotykowy i własny interfejs graficzny, niewiele różni się od zwykłego komputera.

O KLUCZOWYCH ODBIORCACH

GTech Corporation obsługuje 60% światowych loterii. Mamy ok. 80 klientów na sześciu kontynentach, wśród nich największe światowe loterie, takie jak Camelot w Wielkiej Brytanii czy fińska loteria Veikkaus Oy - jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Naszymi klientami są też Niemcy, Francja i Turcja. Z Warszawy obsługujemy kilkanaście krajów w Europie. W ciągu kilku lat udało nam się uruchomić systemy m.in. dla loterii w Czechach, dwukrotnie dla Totalizatora w Polsce, w Estonii, na Słowacji, Litwie i w Izraelu. Walczymy o to, by nasze oprogramowanie z polskimi korzeniami stało się standardem we wszystkich lottomatach na świecie.


TOP 200