EnFace: Dr Artur Krukowski...

... absolwent Politechniki Warszawskiej, wykładowca Uniwersytetu Westminster w Londynie. Od 2004 r. związany z Narodowym Centrum Naukowym "Demokritos" w Atenach, gdzie prowadzi badania dotyczące technologii lokalizacji i nawigacji satelitarnej, od niedawna związany z firmą Intracom Telecom.

... absolwent Politechniki Warszawskiej, wykładowca Uniwersytetu Westminster w Londynie. Od 2004 r. związany z Narodowym Centrum Naukowym "Demokritos" w Atenach, gdzie prowadzi badania dotyczące technologii lokalizacji i nawigacji satelitarnej, od niedawna związany z firmą Intracom Telecom.

O telenauczaniu

EnFace: Dr Artur Krukowski...
Kilka lat temu próbowaliśmy zastosować telekonferencje w zdalnym nauczaniu. Połączyliśmy sale wykładowe w dwóch odległych budynkach, pozwalając studentom na branie aktywnego udziału w wykładach transmitowanych przez Internet. Eksperyment powiódł się, ale zaproponowana technika nie została wykorzystana na szerszą skalę. Z drugiej strony, na Uniwersytecie Westminster wprowadzono tzw. blackboard - system umożliwiający studentom wymianę informacji na temat wykładów, a nauczycielom pozwalający na śledzenie postępów studentów. W rezultacie zwiększył się procent studentów kończących studia z sukcesem. Nauczyliśmy się, że nie można stworzyć uniwersalnego systemu telenauczania. Każdy student ma swoje techniki uczenia się, rytm, efektywność absorbowania wiedzy. Celowe jest zwiększanie dostępu do informacji różnymi kanałami. Niech studenci mają swobodę ściągania tego, co chcą i kiedy chcą. Nauczyliśmy się też, że studenci mimo wszystko potrzebują fizycznej obecności nauczyciela.

O projektach unijnych

Przez ostatnie lata pracowałem nad projektami współfinansowanymi przez Unię Europejską. Każdy projekt, oprócz wykazania się nowościami naukowymi, musi również zademonstrować siłę przebicia na rynku. Niestety, w praktyce połowa projektów kończy się na etapie "udowodnionej w działaniu koncepcji". Dzięki wsparciu UE rodzą się naprawdę interesujące projekty. W ramach jednego stworzyliśmy dla muzeów system Archeoguide, oparty na GIS. Zwiedzający może zobaczyć na przenośnym komputerze obraz tego, jak kiedyś wyglądały - będące dziś w ruinie - budowle, z uwzględnieniem pozycji geograficznej i kąta patrzenia. Nie ma jeszcze muzeum, które by zastosowało nasz system, gdyż wymaga on szybkich PDA. Nie tracimy nadziei i planujemy - w kooperacji z Fraunhofer Institute - kontynuować prace, używając koncepcji "virtual augumented reality".

O telemedycynie

Pracujemy nad stworzeniem systemu sieci automatycznych centrów medycznych, w których mieszkańcy małych wiosek mogliby - bez pomocy lekarza - przeprowadzić analizy medyczne. Dane byłyby przekazywane lekarzowi lub najbliższemu szpitalowi, a następnie zapisywane w osobistej elektronicznej książce medycznej. Na tej podstawie lekarz mógłby stawiać diagnozę, przepisywać leki, kierować na wizyty u specjalistów, kontrolować postępy w leczeniu, na ogół bez potrzeby wizyty domowej. Taki system wymaga szybkiego łącza, co w przypadkach trudnego terenu zmusza nas do zaprzęgnięcia najnowszych technologii komunikacji bezprzewodowej i satelitarnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200