EnFace: Bruno Jackobfeuerborn...

...dyrektor ds. eksploatacji sieci, członek zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej, odpowiada za sieć telekomunikacyjną i systemy IT obsługujące tego operatora. Niemal całe życie zawodowe związany z Deutsche Telekom, który jest akcjonariuszem Ery.

...dyrektor ds. eksploatacji sieci, członek zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej, odpowiada za sieć telekomunikacyjną i systemy IT obsługujące tego operatora. Niemal całe życie zawodowe związany z Deutsche Telekom, który jest akcjonariuszem Ery.

O POTRZEBACH ABONENTÓW

EnFace: Bruno Jackobfeuerborn...

Bruno Jackobfeuerborn

Nie wystarczy umieć budować nowoczesną sieć. W strategii rynkowej ważniejsze jest teraz ukierunkowanie na usługi i umiejętność dostosowania rozwiązań do potrzeb klienta. Dlatego jako jedni z pierwszych w Polsce wdrażamy system zarządzania doświadczeniami klienta CEM (Customer Experience Management), który służy do przetwarzania informacji o preferencjach i zwyczajach klienta. W najmniejszym stopniu nie zamierzamy naruszać jego prywatności, ale pewne informacje po prostu są w naszym systemie i za zgodą klienta możemy je wykorzystać dla jego korzyści.

Chcemy, aby za jakiś czas każda oferta mogła być spersonalizowana i zoptymalizowana np. pod kątem taryf, zakresu usług, które wykorzystuje, szczególnych wymagań jakościowych, funkcji i rodzaju telefonu, który klient lubi. Przeważnie mało kto jest w stanie zapanować nad złożoną ofertą operatorów komórkowych i wybrać optymalny plan taryfowy. Tymczasem nie ma technicznych przeszkód, aby każdemu można było zaproponować indywidualne oferty, skoro i tak wiemy, że klient wybrał kolejny telefon w czerwonej obudowie, z aparatem fotograficznym o dużej rozdzielczości i że ostatnio często lata w interesach do Londynu, skąd wieczorami prowadzi długie, telefoniczne konsultacje z centralą firmy w Belgii.

Wyszukiwanie docelowych grup klientów było dotąd specjalnością operatorów wirtualnych MVNO. Oni również mogli uzyskać u operatora usługę hurtową, bardziej złożoną niż tylko zbiorcza informacja o danych billingowych.

O MŁODYCH INŻYNIERACH

Spotykam w Polsce mnóstwo zdolnych i pracowitych inżynierów, chociaż trudniej jest znaleźć takich, którzy mają przygotowanie i doświadczenia w zarządzaniu projektami. Często też widzę ostrożny sceptycyzm, skłonność do rozważań typu: czy szklanka jest do połowy pełna, czy pusta. Próbujemy jednak promować w naszym biznesie aktywny optymizm, uczestnicząc w działaniach think-tanku technologii mobilnych MOST. Wspieramy też inkubator technologiczny Laboratorium BRAMA, założony przez nas i Wydział Elektroniki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, aby umożliwić studentom i młodym naukowcom realizację innowacyjnych projektów związanych z technologiami mobilnymi.

O MIESZKANIU W POLSCE

Pochodzę z niewielkiego miasteczka w północno-zachodnich Niemczech, położonego w połowie drogi pomiędzy Dortmundem a Hanowerem. W Warszawie jestem od półtora roku, ale wciąż mieszkam w hotelu. Na razie w weekendy latam do rodziny. Ale moje doświadczenia z Polską są dłuższe. Byłem tu w czasach pionierskich dla sieci komórkowych. W latach 1994-1996 z ramienia DT odpowiadałem za przygotowanie oferty w przetargu na pierwsze koncesje GSM, a następnie za uruchomienie sieci Era. W Warszawie je się lepiej niż w Amsterdamie, gdzie spędziłem później kilka lat. Polubiłem niektóre specjalności polskiej kuchni, a - co w ustach Niemca brzmi wyjątkowo uprzejmie - doceniam też... polskie piwo.

Rozmawiał i fotografował Piotr Rutkowski

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200