ENFACE: Tadeusz Chełkowski…

… dyrektor techniczny Adobe odpowiedzialny za rynki 14 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, jako jedna z pierwszych osób w Polsce zdobył tytuł The Open Group Master IT Architect.

ENFACE: Tadeusz Chełkowski…

O INNOWACJACH W KORPORACJACH

Produkty w korporacjach, pozyskiwane są poprzez kolejne akwizycje lub w drodze pracy we własnych laboratoriach. Ten drugi sposób coraz częściej jest wzbogacany o pracę z lokalnymi zespołami zajmującymi się sprzedażą i wdrożeniami. Na takiej zasadzie w polskim oddziale powstał projekt "Tetrapod", który jest sumą doświadczeń zebranych we wdrożeniach w Europie Wschodniej i jest udostępniany partnerom Adobe na całym świecie. Rozpoczęliśmy od kilku prostych obserwacji. Po pierwsze, że wraz ze wzrostem ilości urządzeń mobilnych rośnie potrzeba na wieloplatformowe aplikacje, które potrafią odnaleźć się w sytuacji, kiedy dostęp do sieci jest przerywany. O ile wsiadając do samolotu jesteśmy w stanie pracować z pocztą elektroniczną synchronizując się po następnym podłączeniu do sieci, o tyle rozliczenie delegacji albo akceptacja wniosku kredytowego jest niemożliwa, chyba że przez niewygodną aplikację grubego klienta. Po drugie, podczas wdrożenia dużych systemów klasy Business Process Management projektanci i programiści, skupiając się przede wszystkim na właściwym odwzorowaniu procesów biznesowych, pozostawiając takie kwestie jak np. ergonomia interfejsu użytkownika na drugim planie. Stworzony projekt dostosowuje się do warunków sieciowych jednocześnie dostarczając uniwersalną aplikację, którą można podłączyć np. do firmowego systemu SAP i korzystać z niej równie dobrze na PC, Mac’u jak i na urządzeniu wyposażonym w system Android.

Interesująco wyglądają prototypy przygotowane na rynek amerykański dla producentów filmów i gier, gdzie przedmiotem formalnej akceptacji są np. elementy wirtualnego krajobrazu lub postacie występujące w grach. W tego typu sytuacjach nie do przecenienia jest funkcjonalność formatu PDF, który daje możliwości umieszczenia obiektów 3D wewnątrz dokumentu.

Ostatnio pracowaliśmy także z kalifornijskim dostawcą usług medycznych, który planuje wykorzystanie projektu do zbierania wywiadu medycznego przez lekarza korzystającego z tabletu bezpośrednio przy łóżku klienta. Jedną z najważniejszych cech projektu jest elastyczność, z jaką partnerzy mogą dostosowywać go do własnych potrzeb.

Stosowanie prostych i zrozumiałych wzorców projektowych oraz przejrzysta architektura sprawiają, że Tetrapod jest używany w tak egzotycznych miejscach jak Nowa Zelandia. Dodatkowo możliwość wykonywania pracy twórczej i eksperymentalnej dla zespołu zajmującego się na co dzień procesem sprzedaży jest rzeczą niezwykle stymulującą i motywującą. Moim marzeniem jest stworzenie stałego miejsca, gdzie nowe produkty są wymyślane właśnie przy współudziale osób, które na co dzień pracują z klientami.

O RIA W ADMINISTRACJI

Co ciekawe, Polska, jako jeden z pierwszych krajów na świecie wdrożyła Rich Internet Application w kontakcie obywatel-administracja. W 2008 r. Ministerstwo Finansów udostępniło system do składania drogą elektroniczną formularzy podatkowych. W tym celu rozbudowano istniejące formularze PDF o możliwość składania ich przez Internet. Jednak aby ułatwić składanie czasochłonnych deklaracji podatkowych, udostępniono aplikację e-Deklaracje Desktop. Aplikacja ściąga z sieci potrzebne formularze pozwalając je następnie wypełnić bez obawy o utratę łączności, wiąże także dokumenty podatkowe z urzędowymi poświadczeniami odbioru i informuje o ewentualnych błędach w deklaracjach. Całość dobrze funkcjonuje niezależnie od systemu operacyjnego. Ostatnio aplikacja zdobyła "Izydora" - nagrodę za osiągnięcia w otwartej informatyzacji administracji.

O DRODZE Z IBM DO ADOBE

IBM to fantastyczne miejsce pracy szczególnie dla młodych osób chcących rozwijać umiejętności technologiczne. Niewiele jest miejsc z tak olbrzymim portfolio produktów i tak dojrzałym podejściem do rozwijania kompetencji, szczególnie w takich dziedzinach jak zarządzanie architekturą IT. Rozpoczęcie współpracy z Adobe było dla mnie nie lada wyzwaniem. Z jednej strony lekkie metodyki tworzenia produktów, połączone z wielkim szacunkiem dla estetyki i użyteczności interfejsu użytkownika jest w Adobe czymś niezwykłym. Z drugiej strony budowa pozycji firmy kojarzonej w Polsce i innych krajach naszego regionu głównie z , jako partnera do rozmowy np. o systemie zarządzania procesami biznesowymi, nie było łatwe. Jednak tym większą satysfakcję daje fakt, że przez ostatnie cztery lata udało się dostarczać m.in. technologię dla kluczowych projektów typu e-government w tych krajach, gdzie Adobe jest bezpośrednio obecne.


TOP 200