ENFACE: MICHAŁ LISIECKI...

...Dyrektor gdańskiego oddziału firmy EPAM Systems, gdzie wprowadza Activity Based Office, a poza pracą eksperymentuje z softwarem.

O SUKCESIE

Kiedyś myślałem, że sukces to znaczy mieć wiedzę ekspercką w jakiejś ważnej dziedzinie informatycznej lub odpowiadać za aplikację biznesową, od której sprawnego działania zależy los wielu milionów dolarów. Po studiach managerskich byłem przekonany, że sukces to też liczba podległych mi osób czy zajmowanie danego stanowiska. Cieszyłem się, że w Dolinie Krzemowej, gdzie pracowałem dla firmy, która była informatycznym gigantem, mogłem kierować dużym zespołem osób, często o wiele starszych ode mnie, które wychowały się tam, chodziły do najlepszych szkół, miały doktoraty itp. Przez kilka lat miałem nawet przyjemność wykładać na renomowanym amerykańskim uniwersytecie. Teraz, miarą sukcesu zawodowego jest dla mnie umiejętność unikania niepotrzebnych stresów i konfliktów oraz dokonywania mądrych wyborów. Kolejny etap sukcesu zawodowego postrzegam jako bycie osobą, która może doradzić i pomóc w trudnych sytuacjach, w podjęciu decyzji. Osobą, której się wierzy i ufa.

O OUTSOURCINGU USŁUG

Od wielu lat obserwujemy stały wzrost polskiego rynku usług IT, w tym dynamiczny rozwój usług outsourcingowych. Za naszym krajem przemawiają kwestie logistyczne, oraz – przede wszystkim – duża liczba wysokiej klasy specjalistów IT, świetnie wykształconych, zdolnych i znających języki obce. Polscy programiści, konsultanci i architekci IT wyróżniają się ogromną wiedzą i doświadczeniem. Świadczą o tym, między innymi, wysokie lokaty zajmowane w międzynarodowych konkursach programistycznych: Positive Hack Days, Imagine Cup czy Hello World Open. Nasz kraj jest więc świetnym miejscem na rozwój tego typu biznesu. W EPAM Systems potrafimy to docenić.

Zobacz również:

  • EPAM Polska zatrudnia już ponad 5 tys. osób
  • 7 toksycznych zachowań w zespole, które liderzy IT muszą wyeliminować

O IDEALNYM PRACOWNIKU

Dobry programista ma odpowiednie przygotowanie zawodowe, doskonałą znajomość swojej „działki”, jest komunikatywny i posiada tzw. umiejętności miękkie. Bardzo ważne jest, aby ustawicznie się kształcił, był otwarty na świat i intensyfikowanie swojej komunikacji z klientem. Kluczowe znaczenie mają wysokie umiejętności techniczne. W EPAM oczekujemy świetnej znajomości danego języka programowania czy obszaru technologii, kilkuletniej praktyki, najlepiej popartej ciekawymi osiągnięciami. Cenimy również doświadczenie wyniesione z pracy w międzynarodowych zespołach. Dobrze, jeśli przyszłemu pracownikowi nie jest obce działanie w bliskiej współpracy z klientem. Doceniamy również wysoką kulturę osobistą i kulturę pracy. Ich brak, bez względu na wysokie umiejętności, może całkowicie zdyskwalifikować potencjalnego kandydata.

O IDEALNYM ZESPOLE PROJEKTOWYM

Nie wierzę w idealne zespoły czy osoby, ale w optymalne wykorzystanie czyjegoś talentu

i predyspozycji. W przypadku zespołu oznacza to identyfikację i wykorzystanie tego, w czym ten zespół jest najlepszy. To mogą być dominujące kompetencje twarde albo umiejętności miękkie – sprawnej współpracy i szybkiego dochodzenia do wytyczonego celu. Idąc dalej tym tropem, w branży informatycznej optymalnie tworzymy właśnie zespoły albo skierowane na jakąś wybraną kompetencję techniczną czy wiedzę produktową, albo efektywnie rozwiązujące wybrane problemy operacyjne. Analogicznie – jak w sporcie – również w projekcie informatycznym zespół musi mieć swoje gwiazdy, lidera i najlepiej kilku technicznie i operacyjnie silnych zawodników.

O ROZWOJU ZAWODOWYM

Każdej technologii, metodyki czy strategii można się nauczyć. Jednak nawet z najlepszego studenta kierunku technicznego nie zrobi się w rok świetnego negocjatora czy osoby wzorowo nawiązującej relacje z klientem. Minęły czasy, kiedy programista tylko programuje to, co mu się zleci. W EPAM Systems inżynierowie są odpowiedzialni za swój własny rozwój zawodowy, a często też innych osób, za dostrzeganie, definiowanie i rozwiązywanie skomplikowanych problemów technicznych. Muszą nawiązywać relacje w swoim zespole i poza nim: z klientami czy ze specjalistami z innych dziedzin. Powinni również adekwatnie reprezentować swoją firmę i pielęgnować wartości, na których nam wszystkim zależy.

O LIDERZE

Wierzę w ludzi. Uważam, że każdy może być dobrym liderem, jeśli tylko uda się odkryć jego predyspozycje i uwolnić potencjał. Doświadczyłem tego wiele razy. Oczywiście, taki potencjał musi być wsparty twardym doświadczeniem i niezastąpioną niczym innym nauką na własnych błędach. Tego nie da się „przeskoczyć”. Takie doświadczenie można zdobyć na wiele sposobów, często nieformalnie, także przed albo poza pracą zawodową. Młodzi ludzie mogą angażować się we własnym środowisku, na miarę swoich możliwości, nawet jeśli byłaby to np. organizacja jakiejś imprezy rekreacyjnej. Tak się zdobywa bezcenne doświadczenia, które następnie wykorzystuje się w życiu zawodowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200