EN FACE: mjr mgr inż. Mariusz Chmielewski...

... pracownik naukowy Wojskowej Akademii Technicznej, mentor zespołu MUTANT, który zdobył - z projektem PULSE - drugie miejsce w konkursie Imagine Cup 2010

EN FACE: mjr mgr inż. Mariusz Chmielewski...

O PROJEKCIE PULSE (Pocket Usage Life Sensing Environment)

PULSE to projekt studyjny, którego celem było stworzenie zintegrowanego systemu - sprzętu i oprogramowania - umożliwiającego zdalne, bezprzewodowe monitorowanie stanu zdrowia osób znajdujących się w tzw. grupach ryzyka. Sami zbudowaliśmy odpowiednie sensory biomedyczne. Opracowaliśmy też mechanizmy sztucznej inteligencji, zajmujące się interpretacją wyników przesyłanych do centrum monitoringu. Koncepcja systemu jest prosta: telefon komórkowy osoby monitorowanej, wykorzystując bezprzewodowe sensory medyczne, regularnie przesyła do centrum monitoringu informację o miejscu pobytu pacjenta, położeniu urządzenia nadawczego - dzięki wykorzystaniu możliwości analizy sygnału ECG i akcelerometrów wiemy, czy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia - i ostatnich odczytach. Na serwerze dokonywana jest "fuzja informacyjna" i interpretacja wyników. W razie niepokojącego odczytu operator systemu dzwoni do pacjenta, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, a jeśli nie może się połączyć, na miejsce ostatniego pobytu pacjenta wysyłana jest karetka. W najnowszym wcieleniu systemu PULSE - o nazwie bodyGUARD - umożliwiliśmy nie tylko pomiar EKG, ale też rozszerzoną diagnostykę medyczną pod kątem rozwiązywania ludzi cierpiących na schorzenia metaboliczne. Najnowsze sensory umożliwiają badanie poziomu glukozy, trójglicerydów, cholesterolu, a także ketonów i kwasu mlekowego. Jest to przydatne zwłaszcza w monitoringu sportowców i planowaniu ich treningów w taki sposób, aby nie obciążać nadmiernie ich organizmów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że sam pomiar EKG umożliwia nie tylko stwierdzenie zaburzeń pracy serca, ale też określenie, czy dany człowiek jest pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy jest zatruty substancjami toksycznymi lub bojowymi substancjami trującymi. Z tego względu nasz system ma zastosowanie również w wojskowości, gdy chcemy zdalnie monitorować żołnierza pod kątem stresu i zmęczenia. Nasz projekt prezentowany był na trzech wystawach międzynarodowych, gdzie doczekał się złotego, srebrnego i brązowego medalu. Prowadzimy rozmowy nad jego praktycznym wdrożeniem z i walczymy o możliwość dalszego rozwoju jako projektu naukowego finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Chcemy też rozwijać współpracę z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej, klinikami kardiologii, Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii, instytutami zajmującymi się leczeniem schorzeń metabolicznych.

O SIECIACH SEMANTYCZNYCH

W pracy naukowej zajmuję się budowaniem baz wiedzy, na które składają się nie tylko dane, ale też opisujące je reguły wnioskowania. Wymaga to wykorzystania języków logiki. Koncepcja Semantic Web jest kolejnym etapem ewolucji Internetu, zgodnie z którą w przyszłości - dzięki metadanym opisującym udostępnione w Internecie informacje - zdołamy uruchomić mechanizmy drążenia danych, wyszukiwania ukrytych powiązań i logicznego wnioskowania. Innymi słowy, w zbiorach danych jesteśmy w stanie wychwycić ukryte wzorce semantyczne, co może być interesujące zarówno dla osób zajmujących się marketingiem, jak i nadzorujących państwowe służby informacyjne. Bazując na doświadczeniach projektów medycznych metoda ta znalazła swoje zastosowanie również w rozpoznawaniu schorzeń i kojarzeniu ich symptomów.

O KONKURSACH IMAGINE CUP

Dla młodego pracownika nauki udział w tego rodzaju konkursach jest bardzo kształcący. Uczy, jak efektywnie współpracować ze studentami i jak zachęcać ich do wytężonej pracy, znacznie wykraczającej poza zakres ich obowiązków na uczelni. Udział w konkursie to wielka przygoda i szansa pokazania na zewnątrz wyników pracy. Informatycy marzą często o tym, aby zająć się wyłącznie kodowaniem w zaciszu pracowni. Konkurs uświadamia im, że projekt trzeba umieć zaprezentować i sprzedać, a sam program nie jest jeszcze produktem. Na prezentacji finałowej nie pokazuje się architektury, lecz przypadki użycia. Połowa osób uczestniczących w naszym projekcie PULSE założyła dziś własne firmy, dzięki współpracy z nimi system nasz nadal się rozwija i dąży ku technologicznej dojrzałości.


TOP 200