EN FACE: dr inż. Jan Bis,,,

... prezes Stowarzyszenia ProCAx, przez 30 lat nauczyciel akademicki WAT, współwłaściciel firmy szkoleniowej BREBISTOM, animator technik CAx

O KONIECZNOŚCI WSPIERANIA INNOWACYJNOŚCI W TECHNICE

Od 11 lat jako Stowarzyszenie ProCAx wykonujemy pracę u podstaw i - na miarę możliwości stowarzyszenia non profit - naciskamy na rozwój innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy w obszarze zastosowań technik CAx w budowie maszyn. Ubolewamy, że na razie dyskusje na podobne tematy prowadzą do konkluzji, iż należy kupić gimnazjalistom laptopy, zaoferować wszystkim Internet szerokopasmowy, a reszta zrobi się sama. Tymczasem to właśnie spójna polityka wspierania innowacyjności sprawiła, że Czechy - choć są krajem wielokrotnie mniejszym niż Polska - zdołały rozwinąć się technologicznie do poziomu, o jakim my możemy pomarzyć. Francuzi wiele lat temu postawili na podnoszenie kompetencji, przyjmując ustawę obligującą każdego pracodawcę do wysłania raz w roku pracownika na specjalistyczne szkolenie na koszt firmy. To prawdopodobnie bolesne dla pracodawcy, ale państwu taka mądrze przeprowadzona operacja może przynieść ogromny zysk. Uważam, że i u nas niezbędna jest w tej sprawie rozsądna dawka interwencjonizmu państwa.

O DZIEDZICTWIE POLSKIEJ MYŚLI TECHNICZNEJ

Boli mnie to, że powstaje Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a jakoś nie słychać o Muzeum Polskiej Myśli Technicznej. Każdy bez trudu wymieni trzech wybitnych polskich artystów, a komu udałoby się przywołać z pamięci trzech wybitnych polskich inżynierów? Dlatego marzy mi się stworzenie w Muzeum Techniki na początek choćby sali z projektorem 3D do upowszechniania wiedzy o ich osiągnięciach. Chcielibyśmy wykonać dokładne CAD-owskie modele samolotu Łoś, motocykla Sokół i innych znakomitych polskich konstrukcji. Zaczątek polskiej kolekcji mogłyby z czasem uzupełnić repliki wykonane w skali na drukarkach 3D przez studentów uczelni technicznych w ramach prac dyplomowych. Pewnych konstrukcji nie da się już odtworzyć, gdyż zawierucha wojenna zabrała dokumentację, a ząb czasu zabiera też ostatnie fizyczne resztki, ale da się je rekonstruować dzięki technologiom CAx, powszechnie znanym jako narzędzia komputerowego wspomagania prac inżynierskich.

O ZAWODOWEJ EDUKACJI TECHNICZNEJ NA POZIOMIE ŚREDNIM

Z przykrością stwierdzam, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zbyt mało, delikatnie mówiąc, zajmuje się zawodowym kształceniem technicznym. Z naszych obserwacji - od 2000 r. przeprowadziliśmy w Polsce 23 edycje warsztatów "Mechatronika i techniki wytwarzania w edukacji" - wynika, że MEN zajmuje się gimnazjami i liceami, a o potrzebach techników mówią tylko nauczyciele. Z kolei nauczyciele-inżynierowie kształcący w technikach mają słabe rozeznanie w nowoczesnych technologiach, np. CAx. Dlatego lobbujemy na rzecz przeniesienia odpowiedzialności za szkolenia techniczne z Ministerstwa Edukacji Narodowej do Ministerstwa Gospodarki. Może wówczas elastyczniej będzie można reagować na potrzeby przemysłu, organizując ścieżki kształcenia, na które jest zapotrzebowanie.

O INŻYNIERSKIM GADŻECIE NA EURO 2012

W efekcie kilku konkursów projektowych ogłaszanych corocznie przez ProCAx oraz działań podejmowanych równolegle przez polskich innowatorów powstały trzy CAD-owskie prototypy piłeczek wyglądających jak piłki nożne, a działających jak kostki Rubika. Uznaliśmy to połączenie za genialny pomysł na inżynierski gadżet Euro 2012 i niebanalną promocję Polski w Europie. Niestety, dopracowanie prototypów i uruchomienie produkcji wymaga wsparcia finansowego, a na razie rozmowy utknęły w martwym punkcie, mimo prób zainteresowania tematem różnych instytucji. UEFA zatwierdziła już oficjalne gadżety mistrzostw, a czas na ewentualne uruchomienie produkcji bardzo się kurczy.

O STOWARZYSZENIU PROCAX

Od 2002 r. zorganizowaliśmy już 10 edycji Forum Inżynierskiego ProCAx, od trzech lat jesteśmy partnerem merytorycznym Międzynarodowych Targów Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów - Wirtotechnologia w EXPO Silesia Sosnowiec. Prowadzimy warsztaty dla nauczycieli, ogłaszamy konkursy. Ostatnio podjęliśmy rozmowy z warszawskim w sprawie wystawy "Od pomysłu do prototypu" i otrzymaliśmy od dyrekcji ciekawą propozycję przygotowania interaktywnego stanowiska do wykonywania skanów 3D i stosownych druków 3D.


TOP 200