EN FACE: Tomasz Witt...

O NEAR FIELD COMMUNICATION

W technologiach NFC widzimy duży potencjał i nie chodzi jedynie o zbliżeniowe płatności dokonywane za pomocą telefonu komórkowego czy rabaty uzyskiwane po zbliżeniu telefonu do stanowiska sprzedawcy. Dzięki NFC można też płacić za otagowane RFID artykuły. NFC jest dopiero testowane przez operatorów, ale to obiecująca technologia.

O TABLETACH

Wydawało nam się, że tablety będą jedynie gadżetem. Ale już widać, ile stwarzają możliwości. Jeden z klientów zlecił nam opracowanie aplikacji pozwalającej zrobić z tabletu infokiosk na targach, z informacją o firmie i quizem pozwalającym zbudować bazę informacji o potencjalnych klientach. Kończymy aplikację pozwalającą przekształcić tablet w multimedialny katalog i system zarządzania dla sprzedawców w branży meblarskiej. Nie wspominam już o oczywistym ich zastosowaniu, jako czytnika książek i czasopism.

O MAPIE NIEBA

Za produkt prezentujący mapę nieba i kilkanaście tysięcy obiektów zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii "narzędzia" w konkursie Samsung Bada Cup. W telefonie, dzięki naszej aplikacji, można zobaczyć te elementy sfery niebieskiej, które są bezpośrednio nad nami, wraz z dokładnym opisem gwiazd i planet.

O FIRMIE

Marka Norbsoft została stworzona w 2003 r. przez Norberta Sitko i Krzysztofa Kornasia, kiedy jej założyciele uczyli się jeszcze w liceum i opracowywali pierwsze aplikacje Javowe na własne potrzeby. Poznałem ich w roku 2005, kiedy prowadziłem dystrybucję ich produktów w firmie Mobile Entertainment Europe zajmującej się agregacją produktów na telefony komórkowe i ich dystrybucją do operatorów. W 2007 r. zdecydowaliśmy się zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ja wniosłem kapitał i zająłem się stroną biznesową, założyciele wnieśli produkty i zajęli się stroną techniczną. Do 2009 r. tworzyliśmy aplikacje dla klientów indywidualnych, ale w miarę, jak powstawało coraz więcej takich aplikacji, dochodowość ich tworzenia zaczęła spadać, więc od prawie 2 lat tworzymy wyłącznie aplikacje na zamówienie. Zauważywszy zmianę na rynku, zajęliśmy się produkcją aplikacji dla klientów biznesowych. Wynika to z faktu, że Apple App Store i podobne sklepy zyskały na znaczeniu, zmieniając sposób dystrybucji aplikacji, która do tej pory prowadzona była głównie przez operatorów współpracujących z kilkunastoma dostawcami aplikacji. Bariery wejścia w zasadzie znikły. Do tej pory napisaliśmy ponad 150 programów.


TOP 200