EN FACE: Tomasz Krawczyński...

...dyrektor zarządzający Mobica Poland

EN FACE: Tomasz Krawczyński...

O ANGIELSKICH POMYSŁACH I POLSKICH INŻYNIERACH

Mobica to brytyjska firma zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania na zlecenie, z siedzibą w Wilmslow pod Manchesterem. Kiedy zatrudniała 30 osób, jej właściciel zaproponował mi utworzenie oddziału w Polsce. Obecnie w Wielkiej Brytanii pracuje około 70 osób, a w polskich oddziałach firmy - 350. To kwestia przyjętego przez nas modelu biznesowego, w którym "córka przerosła matkę" - oddział polski zatrudnia kilka razy więcej osób niż oddział w Wielkiej Brytanii. Wprawdzie to rzadki model, ale wzrost firmy świadczy o tym, że był to dobry wybór. Wykorzystujemy angielski interfejs i wiedzę doświadczonych architektów i inżynierów z Anglii z dużym zapałem i bardzo dobrym wykształceniem inżynierów z Polski. Pracujemy z klientami globalnymi, producentami układów scalonych, telefonów komórkowych, operatorami komórkowymi, dostawcami aplikacji. Polscy inżynierowie tworzą rozwiązania z pogranicza nauki i technologii w produktach, które dopiero wchodzą na rynek.

O REZERWACJI BILETÓW I JACHTACH

Polscy inżynierowie pracujący w Mobice opracowali np. rozwiązanie dla rynku brytyjskiego, które umożliwia sprawdzanie połączeń kolejowych między miastami, rezerwowanie i kupowanie biletów na pociągi różnych operatorów. Dodatkowo aplikacja podpowiada, jak dostać się na stację kolejową komunikacją miejską z wybranego miejsca, by zdążyć na pociąg. Rozwiązanie jest na tyle interesujące, że nasz klient zażyczył sobie, abyśmy przystosowali je do wszystkich dostępnych na rynku systemów operacyjnych telefonów komórkowych. Stworzyliśmy też oprogramowanie wykorzystujące technologię VoIP na rynek amerykański. Realizowaliśmy projekt tworzenia oprogramowania na smartfony do sterowania telewizorem, radiem, ale również sprzętem na jachtach dalekomorskich - radarami, komunikatorami itp. Nasi programiści pracują też przy projektach związanych z nawigacją i medycyną. Na razie głównie dla klientów zagranicznych, ale chcielibyśmy zacząć pozyskiwać klientów w Polsce i pojawiają się pierwsze projekty od polskich firm. Dlatego pracujemy nad rozbudową polskiego działu sprzedaży.

O RYNKU PRACY IT

Są firmy, które za specjalistyczną wiedzę płacą dużo albo nawet bardzo dużo. Jednak nie tylko specjaliści, lecz także początkujący programiści w porównaniu do innych grup zawodowych są dobrze wynagradzani. W Polsce w niektórych miastach rynek pracy IT jest gorący, o ile nawet nie przegrzany. Mam na myśli Kraków i Wrocław, gdzie swoje biura i działy R&D ma wiele światowych firm. Mimo dużego zapotrzebowania na specjalistów IT w Polsce, u nas nadal łatwiej znaleźć pracowników niż na Zachodzie. Jeden z naszych klientów z Anglii rekrutuje na swoje potrzeby kilka osób rocznie. Kiedy usłyszał, że nam się udaje zatrudniać 20 osób miesięcznie, był przekonany, że żartujemy, bo w Anglii pozyskanie takiej liczby specjalistów w tak krótkim czasie jest niemożliwe.

O RYNKU TECHNOLOGII MOBILNYCH W POLSCE

Porównując Polskę z innymi krajami, dla których prowadzimy projekty, uważam, że nie powinniśmy mieć kompleksów. Jednym z naszych klientów jest firma, która jest globalnym operatorem płatności kartami kredytowymi i wskazuje Polskę jako jeden z dwóch, obok Wielkiej Brytanii, najbardziej chłonnych w Europie rynków dla rozwiązań typu NFC - płatności zbliżeniowych. Poza tym polscy inżynierowie tworzą naprawdę bezkonkurencyjne na skalę światową rozwiązania.

O POLAKU, KTÓRY OTWORZYŁ ODDZIAŁ W USA

W listopadzie 2012 r. Mobica otworzyła biuro w San Jose w Dolinie Krzemowej. Zarząd Mobica stwierdził, że obecność firmy w Stanach jest bardzo wskazana. Pracujemy dla globalnych klientów i wielu z nich ma swoje siedziby lub działy R&D w tym regionie. Otwarcie oddziału zostało powierzone Polakowi, Marcinowi Kłodzie, który jest zarówno doskonałym inżynierem, jak i przedsiębiorczym sprzedawcą, jest programistą o biznesowej orientacji. Jeszcze pracując w Polsce, odpowiadał za wiele ciekawych projektów w firmie. I choć amerykański oddział funkcjonuje dopiero kilka miesięcy, inżynierowie Mobica zarówno w San Jose jak i w Polsce realizują już kilka projektów zdobytych przez biuro w Stanach Zjednoczonych. Dla polskich programistów to duża szansa na rozwój. Większa część pracy przy projektach jest realizowana w naszych biurach w Polsce, ale nasi programiści realizujący te projekty często będą wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych na spotkania projektowe, szkolenia itp. i będą mieli możliwość poznania najnowszych metod prowadzenia projektów i nowych technologii. Prowadzimy projekty zarówno dla USA, jak i krajów europejskich oraz Azji. Chyba najbardziej egzotyczne kraje, dla których realizowaliśmy projekty, to Malezja i Katar, gdzie testowaliśmy oprogramowanie dla operatorów komórkowych.


TOP 200