EN FACE: Stefania Tempłowicz...

...przedstawicielka drużyny TapBoarders, która zwyciężyła w krajowych finałach konkursu Imagine Cup 2013

EN FACE: Stefania Tempłowicz...

O TAPBOARDERS

Nasza grupa, TapBoarders, to poza mną Tadeusz Makuch, Aleksandra Olejniczak, Bartosz Matuszewski i mentor Zbigniew Paszkiewicz. Poznaliśmy się dzięki studenckiemu kołu naukowemu, którego jestem przewodniczącą. Jak wszystkie grupy .NET w ramach koła poznajemy technologie Microsoft. Koło działa na Wydziale Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, więc jest to środowisko, w którym mamy dostęp zarówno do wiedzy informatycznej, jak i biznesowej. To odróżnia nas od większości drużyn biorących udział w konkursie Imagine Cup, ponieważ zazwyczaj są to drużyny z uczelni typowo technicznych. Wszyscy jesteśmy studentami IV roku informatyki i ekonometrii, ale każdy jest na innej specjalizacji - elektroniczny biznes, informatyka w gospodarce i administracji, a także analityka gospodarcza - dzięki czemu nasza wiedza i umiejętności się uzupełniają. Od początku działalności w kole interesowaliśmy się mobilnością.

O MAGII, MIECZU I INNYCH PLANSZÓWKACH

Na konkurs Imagine Cup przygotowaliśmy projekt Multiboard, który prezentowaliśmy w kategorii Innovation. Multiboard to platforma pozwalająca na udostępnienie i uruchomienie gier planszowych w wersji elektronicznej. W trakcie prac nad platformą pomysł znacznie ewoluował, ale wyszedł od Tadeusza, który jest entuzjastą gier towarzyskich, zarówno gier karcianych, jak i planszowych. Wszyscy lubimy grać w gry planszowe. Wiele gier pozwala grać z innymi, ale tylko w jednym pokoju. To izoluje od innych. Z kolei wiele gier dostępnych na urządzenia mobilne ogranicza się do jednego urządzenia, brakuje w nich możliwości łączenia kilku tabletów i smartfonów. Chodziło nam o to, żeby ludzie mogli spotkać się poza domem i wspólnie zagrać. Bierzemy to, co jest najlepsze w planszówkach, czyli integrację z innymi ludźmi, i przenosimy na popularne teraz urządzenia, które są łatwe do przenoszenia. Idea projektu jest więc taka, żeby grupa znajomych mogła się spotkać w pubie i zagrać w gry planszowe na urządzeniach mobilnych, które i tak zazwyczaj każdy ma przy sobie i które są poręczniejsze niż pudełka z planszami, pionkami i kartami. Łączymy mobilność i młodych ludzi, którzy lubią gry.

O PLATFORMIE MULTIBOARD

W Multiboard uruchomienie gry odbywa się na wielu połączonych ze sobą urządzeniach mobilnych, takich jak tablety i smartfony. Połączone urządzenia tworzą multimedialne i interaktywne środowisko dla graczy. Obecnie aplikacja wspiera do czterech tabletów i dowolną liczbę smartfonów. Tablety są planszami, a smartfony są kontrolerami dodatkowymi. Co ważne, zbudowaliśmy naszą aplikację tak, żeby mogła łączyć sprzęt różnych producentów z różnymi systemami operacyjnymi.

Na krajowych finałach pokazaliśmy działającą aplikację, za której pomocą połączyliśmy dwa tablety służące nam za planszę do gry i pokazaliśmy, że smartfony pełnią w niej rolę np. kostki do gry. To już działa, w naszej grze można też przesuwać się po planszy, zbierać przedmioty, a sama plansza może się poruszać. Teraz chcemy rozwinąć i dodawać nowe scenariusze gry - np. zadania do wykonania. Nasza platforma jest bowiem pomyślana tak, że można na niej tworzyć różne gry: edukacyjne, strategiczne czy fabularne. Mogą być to zarówno gry, które wymyśli sam użytkownik, tworzone przez wydawców, którzy chcieliby, żeby ich gry były dostępne do pobrania na urządzenia mobilne na naszej platformie.

O POMYŚLE NA BIZNES

Multiboard jest pośrednikiem między graczami a wydawcami gier. Na razie zakładamy, że gracz będzie płacił wydawcy za pobranie z Microsoft Store gry do naszej platformy, a my będziemy pobierali od wydawcy prowizję lub abonament za umieszczanie gier na naszej platformie. Pracujemy jeszcze nad narzędziem dostępnym przez przeglądarkę internetową, które umożliwiałoby tworzenie w łatwy sposób gier na naszą platformę. Z tego narzędzia będzie mógł korzystać zarówno wydawca korporacyjny gier, jak i osoba prywatna, która ma pomysł na grę i chce ją stworzyć na własny użytek.

O IMAGINE CUP

Zwycięstwo w krajowym konkursie Microsoft Imagine Cup 2013 to dla nas ogromne zaskoczenie, ponieważ startujemy w nim po raz pierwszy. To duże osiągnięcie, bo reprezentujemy szkołę ekonomiczną, a nie - jak większość drużyn - uczelnie techniczne. Etap międzynarodowy to szansa na nagłośnienie naszego projektu, otrzymanie informacji zwrotnej od specjalistów nie tylko z Polski, możliwość poznania ciekawych ludzi, inwestorów.

Teraz w planach mamy zrobienie wszystkiego, co jest potrzebne na sam konkurs, żeby jak najlepiej zaprezentować się na finałach światowych w Petersburgu. Mamy asa w rękawie, którym zamierzamy zaskoczyć jury. Pozytywny odbiór naszego projektu jest dla nas sygnałem, że możemy otworzyć firmę i z naszego projektu zrobić biznes.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200