EN FACE: Ryszard Malinowski...

... odpowiadający za zarządzanie działalnością Intela w segmencie rozwiązań mobilnych oraz rozwój chipsetów dedykowanych dla platformy IA. Zwycięzca rankingu "Polacy w Korporacjach 2009 - Liderzy Korporacji". W pierwszej trójce znaleźli się też Jan Krzysztof Bielecki z Unicredit oraz Mirosław Zieliński z Philip Morris.

EN FACE: Ryszard Malinowski...

O PROJEKTOWANIU PROCESORÓW

Jednym z pierwszych układów, który projektowałem był 430FX Triton. To był niezwykle ważny projekt w mojej karierze. Ważny także dla Intela, z którego uczynił głównego gracza na rynku chipsetów. Ta działalność urosła w ciągu dwóch lat praktycznie z niczego do biznesu przynoszącego 2 mld USD rocznie.

Gdy zaczynałem pracę nad układem Triton w 1994 r. byłem nowy w Intelu. Dopiero co przeniosłem się z Kanady do Stanów Zjednoczonych. Zarządzałem małym zespołem inżynierów i projektantów. Pracowaliśmy ciężko przez 9 miesięcy. Często mój dzień pracy kończył się o 3-4 rano. Taki tryb pracy był wówczas standardem w Krzemowej Dolinie, zwłaszcza, gdy trzeba było dokończyć ważny projekt. W połowie prac okazało się, że znaczna część układu została źle zaprojektowana. Przesunąłem więc odpowiedzialnego za nią inżyniera do innych zadań i - z pomocą kilku pracowników - dokończyłem projektowanie. Było ciężko, ale kiedy prototyp przyjechał z fabryki, działał bardzo dobrze i nie wymagał wielu poprawek. Trzeba przyznać jednak, że mieliśmy do dyspozycji zaawansowane narzędzia do symulacji, testowania oraz wykrywania i naprawiania błędów.

Dziś projektowanie procesorów to znacznie bardziej skomplikowane działanie. Ważne są: przywiązanie do detali, kreatywność, umiejętność projektowania oraz zdolność do rozwiązywania problemów. Dziś na jeden procesor składają się miliardy tranzystorów, a nawet jeden źle funkcjonujący będzie miał wpływ na cały chipset. Na szczęście wspomagają nas niezwykle zaawansowane narzędzia, które wciąż są unowocześniane. Sam już nie projektuję. Odpowiadam za to, aby inżynierowie mieli wszystko, co im potrzebne - wiedzę, doświadczenia, narzędzia i zasoby. Dużo czasu zajmuje mi też nadzorowanie prac. Aby dziś zaprojektować skomplikowany układ i oprogramowanie, które będzie zarządzać jego działaniem, potrzeba co najmniej zespołu 1000 inżynierów.

O GRUPIE INTEL MOBILITY

Jej głównym zadaniem jest projektowanie procesorów, chipsetów i rozwiązań do komunikacji bezprzewodowej dla notebooków i innych platform mobilnych. Aczkolwiek te rozwiązania znajdują także zastosowanie w komputerach desktop i serwerach - ich użytkownicy też borykają się z problemami ograniczania poboru energii elektrycznej. Ja odpowiadam za chipsety. Jak wspomniałem, najważniejszym dziś zadaniem w tej dziedzinie jest zaoferowanie bogatej funkcjonalności i dużej wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru mocy. Klienci wymagają bowiem dłuższego życia baterii i większej mocy przetwarzania, a dodatkowo cieńszych, lżejszych i bardziej eleganckich notebooków. Użytkownik chce perpetuum mobile, które przy zerowym zużyciu energii oferowałoby dużą moc i nieograniczone możliwości. My zaś - próbując spełnić te wymagania - jesteśmy, jak średniowieczni alchemicy, którzy ołów starali się zamienić w złoto.

O INNOWACYJNOŚCI (LUB JEJ BRAKU) POLSKICH FIRM IT

Jest wielu utalentowanych inżynierów w Polsce i więcej niż wystarczająca liczba okazji, aby mogli się spełnić w pracy. Dodatkowo Internet stworzył wiele nowych możliwości zarówno dla firm, jak i pojedynczych osób. Ułatwił komunikację, produkcję i dystrybucję rozwiązań. Kluczowa dla innowacji jest jednak odpowiedź na pytanie, czy polscy inżynierowie wystarczająco wierzą w siebie, są zdeterminowani do poszukiwania okazji i chętni do podejmowania ryzyka, aby spełnić swoje marzenia? Na ludzi, którzy gotowi są na poświęcenia, ciężką pracę i pełne oddanie jej, czeka jednak nagroda. Myślę, że rezultaty w postaci innowacyjnych projektów przyjdą z czasem. W końcu Polska dopiero od 20 lat ma do czynienia z gospodarką wolnorynkową. To niezbyt długi czas na pojawienie się nowego pokolenia inżynierów i profesjonalistów IT, którzy staną się twórcami innowacyjnych produktów i usług na miarę świata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200