EN FACE: Piotr Smólski...

…współzałożyciel i prezes firmy HalCash Central Eastern Europe zajmującej się przesyłaniem pieniędzy za pośrednictwem telefonu komórkowego do bankomatów w czasie rzeczywistym

O POLSKIEJ KREATYWNOŚCI I INWESTOWANIU W POMYSŁY

Zakładałem firmy, pracowałem w korporacjach, zajmowałem kierownicze stanowiska. Teraz zająłem się wspieraniem start-upów, chcę zarazić młodych ludzi pomysłami, dać im możliwość budowania przyszłości, korzystając z moich doświadczeń i pieniędzy. Kreatywność młodych ludzi w Polsce jest ogromna. Realizowanie swoich pomysłów, budowanie czegoś od podstaw nie jest łatwe. Problemem jest głównie pozyskanie środków finansowych. Staram się takim osobom pomóc. To nie jest tylko problem naszego kraju. Europa patrzy na innowacje inaczej niż Amerykanie. Możliwość kreacji w USA jest ogromna, tam podejmuje się większe ryzyko, dając młodym ludziom pieniądze na biznes.

O FUNDUSZACH UNIJNYCH

Od kilku lat młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na finansowanie unijne. Myślę, że programy wsparcia są sformalizowane, mają złe kryteria ocen. Aniołowie biznesu potrafią lepiej ocenić projekty, więcej zaryzykować i zainwestować w obiecujący projekt. Trzeba wiedzieć, kiedy warto dać firmie kapitał na przetrwanie trudnego czasu, popatrzeć na biznes z innej perspektywy i wykorzystać wymyślony mechanizm w inny sposób.

O PRZYPADKACH I HALCASH

Wybór projektów często jest dziełem przypadku. Przez lata pracy poznałem wielu ludzi, niektórzy przychodzą i proszą mnie, żebym powiedział, co sądzę o jakimś projekcie. Tak było w przypadku HalCash. Pięć lat temu znajomy z Hiszpanii opowiedział mi o tym projekcie i postanowiłem w niego zainwestować. Projekt jest trudny, wymaga większego kapitału, niż zakładaliśmy, spełnienia wielu formalności, jest innowacyjny. Zdecydowałem się jednak w to zaangażować. W Polsce mamy bardzo wiele bankomatów, projekt je wykorzystuje, oferując ich nowe zastosowanie.

O NATYCHMIASTOWYCH PRZELEWACH

HalCash pozwala wysłać pieniądze z konta bankowego drugiej osobie, która może od razu wybrać kwotę. Wysyłający korzysta z bankowości elektronicznej, podaje kwotę, wymyślony przez siebie PIN i numer telefonu komórkowego osoby, której chce przekazać pieniądze. Druga osoba otrzymuje na telefon przekazaną kwotę, drugi kod PIN i posługując się dwoma numerami PIN, może wybrać przekazaną kwotę w dowolnym bankomacie, korzystając z opcji "wypłata bez użycia karty". Bankomat jest ostatnią milą, która pozwala na zamianę pieniądza elektronicznego na papierowy. To rozwiązanie ma wiele zastosowań. Wiele już realizujemy, nad innymi pracujemy, pomysły podsuwają nam firmy, z którymi rozmawiamy o tym rozwiązaniu. Jednym z przykładów są przekazy między ludźmi, którzy mają konta w różnych bankach. W przypadku HalCash przelew jest natychmiastowy, pieniądze można wypłacić w bankomatach. System jest stosowany w akcjach promocyjnych. To kolejna grupa potencjalnych użytkowników naszego systemu - osoby, które nie mają konta w banku i korzystają z szybkich pożyczek. Ich zdolność kredytowa może być oceniania np. na podstawie numeru telefonu, po otrzymaniu pożyczki taka osoba może dostać SMS i wybrać pożyczkę z bankomatu. Nasze rozwiązanie można wykorzystać do płacenia za przejazd taksówką, przy likwidacji szkód, do wypłacania zaliczek z polis ubezpieczeniowych lub do wybierania z bankomatu otrzymanych pieniędzy w przypadku zgubienia portfela z kartami bankomatowymi i dokumentami.

O TYSIĄCACH BANKOMATÓW, PIENIĄDZACH Z ZAGRANICY I PLANACH NA PRZYSZŁOŚĆ

HalCash Central Eastern Europe to dojrzały start-up. System obejmuje 4,5 tys. bankomatów w Polsce należących do sieci Euronet, BZWBK i SKOK. Rozmawiamy z kolejnymi sieciami, żeby je przyłączyć do systemu. Współpracujemy z trzema bankami w Polsce: Idea, BRE BANK i BZWBK, i z firmami z zagranicy. Chcemy uruchomić przelewy od osób czasowo i stale przebywających za granicą. Podpisaliśmy już umowy z firmą z Londynu i przygotowujemy się do współpracy z dwiema firmami z USA. Pracujemy nad kolejnymi funkcjonalnościami, które pozwolą połączyć funkcjonalność portmonetki elektronicznej z naszym systemem. W Polsce jest wiele firm, które zaczynają tworzyć podobne funkcjonalności dla swoich klientów. Wyróżniamy się tym, że nie chcemy przywiązywać klientów do danego banku. Jesteśmy na etapie budowania tego rynku. System, który kupiliśmy od Hiszpanów, jest przez nich opatentowany i bariera wejścia w technologię jest większa i trudniejsza. Daje to gwarancję, że nie zostaniemy od razu skopiowani, mamy motywację, żeby to rozwijać i wdrażać na kolejnych rynkach. Mamy licencję na całą Europę Środkową-Wschodnią; gdy osiągniemy sukces w Polsce, będziemy sukcesywnie rozwijać HalCash w innych krajach.

O PŁATNOŚCIACH MOBILNYCH

Odchodzenie od rozwiązań kartowych w stronę rozwiązań mobilnych wydaje się nieuniknionym kierunkiem rozwoju. Niedługo każdy będzie miał telefon komórkowy i będzie go miał cały czas przy sobie. Płatności mobilne są wygodne, a przepustowość i bezpieczeństwo sieci dynamicznie się rozwijają.


TOP 200