EN FACE: Piotr Pietrzak...

... uzyskał tytuł Chief Technologist of the Year 2008 w IBM.

... uzyskał tytuł Chief Technologist of the Year 2008 w IBM.

O INNOWACJACH W IBM

W IBM kierunki rozwoju technologii wyznaczane są przez najwyższe w hierarchii technicznej osoby z dożywotnim tytułem "IBM Fellows". Są to nie tylko wizjonerzy, ale nierzadko ludzie z imponującym dorobkiem naukowym, w kilku przypadkach popartym nawet nagrodami Nobla. Obecnie w tej grupie zasiada ok. 300 osób. Co roku dobierana jest do niej jedna, dwie osoby, niewiele jest bowiem specjalistów, którzy mają na tyle duże zasługi dla rozwoju nowych technologii, aby samemu wskazywać kierunek prac prowadzonych w kierowanych przez siebie laboratoriach. Bezpośrednio współpracują z nimi tzw. dystyngowani inżynierowie, implementujący owoce badań w konkretnych produktach.

Równolegle działają Chief Technologists, tzw. ewangeliści technologii - mający dostęp do laboratoriów IBM, a zarazem współdziałający z biznesem. Znamy np. mapy rozwoju technologicznego procesorów IBM, aż do koncepcyjnych modeli procesorów kwantowych, które mogą pojawić się w 2035 r. W całym IBM grupa ta skupia 28 osób wyłonionych z wewnątrz firmy, w krajach, w których nie ma działów badawczych. Znajdujemy nowe obszary zastosowań dla dostępnych, ale rzadko wykorzystywanych w praktyce rozwiązań.

O ROLI CT W IBM POLSKA

Jestem furtką do każdego z laboratoriów IBM na świecie dla pracowników polskiego oddziału. Staram się, aby wiedza o tym, co tam powstaje była bardziej powszechna. Tak jest np. z . Wiele osób zna to słowo, ale nie wie, czym różnią się dostępne na rynku rozwiązania i w jakim kierunku ewoluuje ta technologia, której początki sięgają lat 70. i systemów z/VM. Upowszechniam tę wiedzę też na zewnątrz, znajdując nowe zastosowania dla dostępnej technologii w przypadku konkretnych klientów i projektów.

O TYTULE CT 2008 ROKU

Otrzymałem go m.in. za niestandardowe podejście do rozwiązywania problemów, otwartość na nowe technologie i zaangażowanie w wiele nowych, innowacyjnych projektów, takich jak np. przeniesienie na polskie realia rozwiązania bazującego m.in. na RFID, a służącego do zwiększenia bezpieczeństwa w przemyśle. Specjaliści z współpracowali przy projekcie systemu tej klasy stworzonego na potrzeby platform wiertniczych. Część klientów udało nam się też zainteresować ponownym wykorzystaniem systemów centralnych o dostępie z użyciem graficznych, bezdyskowych terminali. Rozwiązanie to jest tańsze nawet od netbooków, a przy tym bezpieczniejsze, bo eliminuje różne niepożądane działania użytkowników - pozwala monitorować dostęp do Internetu i niweluje niebezpieczeństwo nieautoryzowanego wycieku danych. Jest też tańsze w serwisowaniu. W obrębie naszego zainteresowania są też rozwiązania ułatwiające monitoring miast dzięki automatyzacji analizy obrazów z kamer. Pomysłów i płynących z nich projektów jest wiele.

O SMARTER PLANET

To nowa strategia IBM, a jej główny przekaz jest taki, że technologie są dostępne wszędzie. Pytanie tylko, co nowego można z nich zrobić oraz kto to zrobi szybciej - my czy konkurencja? Chodzi o to, aby robić te same rzeczy, ale w mądrzejszy sposób. Przykładowo istnieje algorytmy rozpoznawania dźwięków. Na jego bazie powstał symultaniczny tłumacz między językiem angielskim a arabskim. Działa w amerykańskiej armii. Skoro jest taka technologia, to dlaczego nie zaimplementować jej w komórce? Przykładowo, gdyby ktoś zadzwonił do nas z numeru kierunkowego z Niemiec, to komórka tłumaczyłaby z niemieckiego na polski.

Według niezależnych raportów, straty energii elektrycznej z powodu nieinteligentnych układów sieci energetycznych wynoszą od 40 do 70% w skali świata. I tutaj technologie informatyczne też mogą być odpowiedzią na ten problem. Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie stabilności dostaw energii, a zarazem zmniejszenia kosztów jej dostarczenia jest inteligentna sieć elektryczna. Inteligentna sieć jest znacznie bardziej stabilna dzięki szybszej reakcji na przerwy w dostawie, gdyż operatorzy są w stanie łatwiej zapobiegać przeciążeniom systemu i błyskawicznie reagować na sytuacje krytyczne, np. zerwanie linii elektrycznych.

Inny przykład to zarządzanie ruchem w miastach. Sam koszt zatłoczonych dróg liczony jest w miliardach dolarów rocznie, a z badań wynika, że największe straty wynikają z bezcelowej jazdy w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego. IBM współpracuje z takimi miastami jak Sztokholm, Singapur, Londyn i Brisbane, pomagając im w lepszym zarządzaniu korkami i zanieczyszczeniami. Inicjatywy te obejmują wsparcie, od modelowania i przewidywania ruchu, po inteligentne, dynamiczne systemy opłat. W Sztokholmie udało się nam zredukować zatłoczenie o 25%, a wskaźnik zanieczyszczenia spadł od 8 do 40% w zależności od rodzaju emisji, wzrosła też liczba osób korzystających z komunikacji publicznej.


TOP 200