EN FACE: Grzegorz Grunwald...

...dotychczasowy Partner Account Manager w Microsoft sp. z o.o., obejmie fotel szefa działu Alliance & Channels w Oracle Central Europe.

...dotychczasowy Partner Account Manager w Microsoft sp. z o.o., obejmie fotel szefa działu Alliance & Channels w Oracle Central Europe.

O początkach kariery

Można powiedzieć, że jeśli chodzi o współpracę z partnerami przeszedłem już wszystkie szczeble kariery. Zaczynałem w dystrybucji, w firmie System 3000. Następnie pracowałem w Techmexie, gdzie byłem odpowiedzialny za wprowadzenie produktów Microsoft do jego oferty. Docenili to przedstawiciele polskiego oddziału Microsoftu proponując mi pracę. Jak to się ładnie mówi, przez dziewięć lat ewangelizowałem tam kolejne firmy, m.in. Comarch i Computerland, do których chodziłem z pudełkami z oprogramowaniem z logo MS pod pachą. Współpracowałem jednak z wieloma dużymi i średnimi firmami branży IT w Polsce. Zajmowałem się też wsparciem sprzedaży licencji Microsoft w ramach wszystkich modeli licencjonowania, w tym SELECT i Enterprise Agreement.

O roli w Oracle Polska

Nowa rola pozwoli mi się dalej rozwijać. Znajdę się w kadrze zarządzającej polskiego oddziału, co da mi możliwość wprowadzania własnych pomysłów. Przede wszystkim jednak muszę nauczyć się Oracle’a, postawić na rozwój zespołu partnerskiego i pokazać jego wartość partnerom oraz wewnątrz Oracle.

Odciążę także Janusza Naklickiego, który będzie mógł się teraz skoncentrować na sprzedaży na tzw. rynkach szerokich, tym bardziej, że od grudnia podlegają mu aż 23 kraje w Europie - od Rosji, w dół, na południe, aż do Turcji. Ja zajmę się pracą z kanałem partnerskim, w tym zwłaszcza tworzeniem nowych struktur. Dzięki ostatniej serii przejęć prawie 50 firm, w ofercie Oracle Polska pojawiło się sporo nowych rozwiązań, np. do zarządzania tożsamością, czy tzw. kontentem. Znowu więc będę chodzi z pudełkiem pod pachą do nowych partnerów, choć tym razem z logo Oracle.

Szukamy partnerów z wartością dodaną. W kręgu naszych zainteresowań są też Ci, którzy tworzyli rozwiązania na platformy Informix i Sybase. Do zagospodarowania jest też cała rzesza partnerów BEA, którą to firmę Oracle przejął niedawno. Wspólnie z krakowskim DNS tworzymy zaś tzw. Partners Hub, który zostanie otwarty jeszcze w tym miesiącu. Powstanie też centrum szkoleniowe - Akademia Partnerska, a w Krakowie działa już centrum migracyjne. W DNS pracują moi byli szefowie z System 3000. Tym samym wierzę, że łatwiej będzie zintensyfikować współpracę i realizować nowe pomysły. Niemniej czeka na mnie sporo wyzwań.

O popularności wśród partnerów oraz byłych kolegów i współpracowników

Interesy robi się z ludźmi, a nie z firmami. Trzeba słuchać partnerów, aby współpraca zaprocentowała obu stronom. Zawsze szukałem rozwiązań, które by pozwoliły rozwijać biznes, zwłaszcza partnerowi, który przecież sprzedaje nasze rozwiązania klientowi. Gdy na blogu Computerworlda Bywalec pojawił się wpis o zmianie przeze mnie pracy rozdzwoniły się telefony z gratulacjami. To miłe, bo znaczy, że ludzie docenili moją pracę, także dla nich. To również znaczy, że nie mówimy o "byłych" kolegach i partnerach. Te relacje są na tyle trwałe, że nawet gdy biznesowo nie jest nam po drodze, to znamy się i szanujemy.

O zarządzaniu talentami

Z talentami jest, jak ze szlachetnymi kamieniami. Trzeba chcieć ich szukać, następnie znaleźć, a potem sprawić, aby błyszczały i cieszyły oko. Jestem przekonany, że nie brakuje ludzi zdolnych, ambitnych, pomysłowych, a jedna z głównych ról menedżera polega na tym, aby pozwolić talentom rozwijać się, realizować, odnosić sukcesy i czerpać radość z pracy. Oczywiście ważną rolę odgrywa tutaj szczęście. Muszę przyznać, że w tym zakresie zwykle mi ono dopisywało i miałem zaszczyt pracować z wieloma wartościowymi i profesjonalnymi menedżerami. Najlepsze praktyki staram się wykorzystywać najlepiej jak potrafię.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200