Dwugłos na 32 i 64 bity

Nowe serwery platformy x86 wyposażone w 32-bitowe procesory AMD Opteron oraz Intel Xeon z 64-bitowymi rozszerzeniami to maszyny 32-bitowe - przekonują specjaliści z HP Polska w rozmowie z NetWorldem.

Nowe serwery platformy x86 wyposażone w 32-bitowe procesory AMD Opteron oraz Intel Xeon z 64-bitowymi rozszerzeniami to maszyny 32-bitowe - przekonują specjaliści z HP Polska w rozmowie z NetWorldem.

NetWorld: Najwięcej sprzedaje się na świecie najtańszych serwerów platformy x86. Jakie jest zainteresowanie klientów HP ich nowym 64-bitowym wydaniem?

ROMUALD PACEK, odpowiedzialny w HP Polska za sprzedaż serwerów HP ProLiant: Zainteresowanie klientów platformą x86 z 32-bitowymi procesorami AMD Opteron oraz Intel Xeon z rozszerzeniami 64-bitowymi jest duże, przy czym warto podkreślić, że znacząca większość klientów kupuje nowe serwery z procesorami AMD Opteron czy też Intel Xeon jako maszyny 32-bitowe. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że na razie nie ma gotowego systemu Windows dla tych układów, a tym samym brakuje aplikacji działających na platformie wyposażonej w nowe procesory AMD Opteron oraz Intel Xeon. 64-bitowe Windows oraz aplikacje dostępne są natomiast na 64-bitową plaformę Itanium.

NetWorld: Konsekwentnie unikacie nazywania nowych układów x86 procesorami 64-bitowymi...

Dwugłos na 32 i 64 bity

Romuald Pacek

Dwugłos na 32 i 64 bity

Piotr Brychczyński

PIOTR BRYCHCZYŃSKI, odpowiedzialny w HP Polska za sprzedaż serwerów 64-bitowych: Serwery z procesorami 64-bitowymi to w przypadku HP systemy wyposażone w procesory Alpha, PA-RISC lub Itanium. Jeżeli chodzi o systemy oparte na platformie x86, możemy mówić o serwerach wyposażonych w 32-bitowe procesory AMD Opteron bądź Intel Xeon z rozszerzeniami 64-bitowymi.

RP: Jeszcze niedawno istniały dwie rozłączne architektury, 32-bitowa oraz 64-bitowa. Firma AMD wymyśliła rozwiązanie, które pozwoliło połączyć te dwa światy poprzez wprowadzenie do 32-bitowego procesora rozszerzeń 64-bitowych. Ponieważ rynek przyjął bardzo dobrze to nowe rozwiązanie, w ślad za AMD firma Intel wprowadziła technologię EM64T do swoich procesorów Xeon. Procesory Itanium mają w pełni 64-bitową architekturę, tzn. wszystkie rejestry są co najmniej 64-bitowe, niektóre są dłuższe dla przetwarzania bardziej złożonych operacji. W przypadku procesorów AMD Opteron oraz Xeon Intela minimum stanowią 32-bity.

Do procesorów 32-bitowych wprowadzono nową grupę rejestrów 64-bitowych, tzn. pojawiła się nowa grupa 64-bitowych rejestrów ogólnego przeznaczenia oraz możliwość adresowania 64-bitowego. Tym samym pokonano ograniczenia, które miała dotychczas architektura 32-bitowa, umożliwiająca bezpośrednie adresowanie tylko 4 GB RAM.

NetWorld: Co wpływa na decyzję klienta o zakupie 64-bitowego serwera?

PB: Jeżeli odniesiemy to pytanie do serwerów 64-bitowych, opartych np. na procesorach Itanium, to w większości przypadków jest to możliwość wydajniejszego i bezpieczniejszego przetwarzania danych. Wynika to nie tylko z konstrukcji serwera, ale również właściwości systemów operacyjnych, które na nich działają.

RP: 32-bitowa platforma x86 z rozszerzeniami 64-bitowymi daje ochronę bieżącej inwestycji firmom, które planują w bliżej nieokreślonej perspektywie przejście na 64-bitową platformę. Dla niektórych klientów decyzja o przejściu na platformę 64-bitową jest trudna i nie chcą jej podejmować w tej chwili, co wiąże się najprawdopodobniej z tym, że nie wszystkie aplikacje są jeszcze gotowe w wersji 64-bitowej. Słowem, klientowi, który nie jest pewien, czy chce już dziś przejść na 64-bitową platformę, 32-bitowe procesory AMD Opteron oraz Intel Xeon z 64-bitowymi rozszerzeniami dają możliwość odwleczenia decyzji przy jednoczesnej ochronie inwestycji. Na 32-bitowej platformie x86, którą klient kupi dziś, w przyszłości przed zakończeniem cyklu jej życia, będzie można uruchomić 64-bitowy system operacyjny oraz 64-bitowe aplikacje bez konieczności migracji z platformy x86 na platformę w pełni 64-bitową.

NetWorld: Wśród producentów serwerów to firma HP najbardziej zaangażowała się w platformę Itanium. Czy pojawienie się nowych procesorów x86 nie zakłóciło waszej strategii?

PB: Pojawienie się w ofercie HP serwerów wyposażonych w procesory AMD bądź Intel z rozszerzeniami 64-bitowymi wzbogaciło naszą ofertę produktów. W pewnych obszarach oferta ProLiant styka się z ofertą serwerów HP Integrity. Klient ma wybór i możliwość dostosowania platformy serwerowej do specyficznych wymagań bezpieczeństwa, aplikacji czy poziomu kosztów.

NetWorld: Sprzedajecie serwery ProLiant z nowymi procesorami, zarówno AMD, jak i Intela. Jak rozwiązujecie tę "wewnętrzną" konkurencję?

RP: HP daje klientowi możliwość wyboru, nie preferując żadnej platformy.

NetWorld: Intel zapowiedział zrównanie cen procesorów x86 i Itanium w 2007 r. Czy Itanium może stać się platformą także dla serwerów klasy podstawowej?

PB: HP nie pozycjonuje platformy HP Integrity wyposażonej w Itanium jako produktu mającego konkurować z linią ProLiant.

RP: W pewnym sensie platforma x86 z procesorami AMD Opteron oraz Intel Xeon jest etapem pośrednim. 32-bitowa platforma x86 z rozszerzeniami 64-bitowymi daje ochronę bieżącej inwestycji firmom, które planują w bliżej nieokreślonej perspektywie przejście na 64-bitową platformę.

NetWorld: Co z serwerami kojarzonymi od lat z HP - systemami linii 9000 (PA-RISC) i Alpha? Czy firma zamierza definitywnie zrezygnować z ich rozwoju i nie należy spodziewać się w tej dziedzinie żadnych nowości?

PB: Od kilku lat HP wprowadza na rynek serwery Integrity wyposażone w procesor Itanium opracowany wraz z Intelem. Strategią HP jest zastąpienie procesorów PA-RISC i Alpha procesorami Itanium w kategorii serwerów 64-bitowych. Obecnie sprzedawany jest ostatni z linii Alpha procesor EV7. W linii PA-RISC w przyszłym roku swoją premierę będzie miał PA-8900.

Rozmawiał Tomek Janoś


TOP 200