Coraz więcej inteligencji

Rozmowa z Nickiem Pachnosem, szefem działu rozwiązań na platformę mainframe w BMC Software.

"Wprowadzamy coraz więcej inteligencji do naszego oprogramowania, by rozwiązania mainframe działały sprawniej".

Nick Pachnos, szef działu mainframe w BMC Software

Gdzie obecnie w firmach jest miejsce na komputery klasy mainframe?

Komputery mainframe były i nadal będą bardzo ważne w średnich i dużych firmach, które potrzebują przetwarzania danych z czasem odpowiedzi poniżej sekundy, przy zasobach o rozmiarze milionów, a nawet miliardów rekordów. Dotyczy to bardzo dużych ilości danych. Żadna z dużych firm, które wykorzystują komputery klasy mainframe, nie ma zamiaru rezygnować z nich ani migrować do środowiska rozproszonego. Stosowanie mainframe’ów jest niezależne od branży, czy to jest bankowość, produkcja, handel, czy branża turystyczna. Ci, którzy chcieli migrować ze środowiska mainframe do modelu rozproszonego, operację taką już wykonali. Dla środowiska informatycznego, które wymaga niezawodnego przetwarzania danych o czasie odpowiedzi poniżej jednej sekundy, przy dużej ilości danych, przy pracy w reżimie 24/7, nie ma alternatywy dla komputerów mainframe.

Dzisiejsze procesory są szybkie, klaster z wydajną macierzą dostarczy większej wydajności niż mainframe sprzed lat.

Gdy spojrzy się jedynie na wydajność procesorów, mainframe przegrywa z dzisiejszymi klastrami. Przy tworzeniu aplikacji do obróbki wideo, komputery mainframe nie pokażą swoich najważniejszych zalet, środowisko rozproszone będzie szybsze. Zupełnie inaczej wygląda to z perspektywy inwestycji w dane składowane w dużej bazie, gromadzone w niej przez lata. Mainframe potrafi przetwarzać te dane w sposób bardzo sprawny w trybie pracy ciągłej. Posiada także niezbędny nadmiar wydajności do obsługi szczytów obciążenia oraz rezerwę skalowalności obliczoną pod kątem rozwoju firmy. Zapewnia niezawodność i ciągłość działania biznesu.

To samo potrafią mocniejsze, dzisiejsze klastry.

Tak, ale systemy oraz aplikacje na mainframe są projektowane w taki sposób, by optymalizacja bazy danych odbywała się bez przerywania pracy komputera. Podczas żadnego z tych zadań nie występuje przerwa w dostępie do danych. Chociaż niektórzy producenci baz danych dla platformy x86 reklamują swoje produkty jako działające w trybie ciągłym, ich niezawodność nie może się równać z tą, którą oferuje mainframe. To samo dotyczy systemów operacyjnych, zwłaszcza tych najbardziej reklamowanych.

Kiedy mainframe nie jest najlepszym wyborem?

Na przykład wtedy, gdy aplikacja nie jest już wspierana w tym środowisku, a na innej platformie działa dobrze.

Jak jest z tą niezawodnością?

Dotychczas, nawet jeśli firma pracowała całą dobę, zakładało się obecność okna serwisowego, gdzie można było bazę wyłączyć i dokonać konserwacji. Wymagania wobec mainframe’ów wzrastają, dzisiaj klienci oczekują prawdziwie ciągłej pracy, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Niektóre firmy używają naszych narzędzi od 30 lat, koncentrujemy się na zarządzaniu bazami danych (głównie DB2) oraz systemami i procesami. W zakresie zarządzania systemem informatycznym, w pełni wieloplatformowym, firmy oczekują nie tylko informacji o problemach, ale także powiadomienia o ich wpływie na procesy w przedsiębiorstwie. Komputery mainframe działają przy dużym obciążeniu przez cały czas, ale każda przerwa może wpływać na inne procesy, także w innym środowisku. Przerwa może być spowodowana na przykład problemem zewnętrznego źródła danych lub błędem operatora.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200