Cisco stawia na sieci bezprzewodowe

Cisco liczy na Billa Rossiego i liczy też na 1 mld dolarów. Rossi, który przewodzi działowi produktów bezprzewodowych, twierdzi, że ten miliard, to roczne dochody, jakich firma spodziewa się za kilka lat na rynku WLAN.

Cisco liczy na Billa Rossiego i liczy też na 1 mld dolarów. Rossi, który przewodzi działowi produktów bezprzewodowych, twierdzi, że ten miliard, to roczne dochody, jakich firma spodziewa się za kilka lat na rynku WLAN. Obecnie do Cisco, które weszło na rynek sieci bezprzewodowych przez przejęcie trzy lata temu firmy Aironet, należy jedna trzecia tego rynku. Publikujemy wywiad, jaki dziennikarze z amerykańskiego IDG przeprowadzili z Billem Rossim.

1 miliard dolarów przekłada się na wielką liczbę bezprzewodowych punktów dostępowych.

Bezprzewodowe sieci lokalne staną się powszechne na całym świecie. Już teraz w naszej firmie wszyscy mamy bezprzewodowe notebooki, spędzając wiele czasu w ruchu, na spotkaniach i w podróży, albo pracując w domu. Możliwość użycia swojego komputera i zasobów komputerowych z dala od stałego stanowiska pracy staje się koniecznością. Rozwiązania bezprzewodowe staną się częścią każdego projektu sieciowego, tak jak dzisiaj ruter lub przełącznik.

Ale sieciom bezprzewodowym zupełnie brakuje narzędzi zarządzania, obecnych w sieciach przewodowych.

Cisco stawia na sieci bezprzewodowe

Bill Rossi

To zupełnie nowa dziedzina w środowisku korporacyjnym. Jednym z problemów jest mnogość produktów. W sieci bezprzewodowej wszystkie te produkty to oddzielne elementy. Każdy z nich musi być konfigurowany i zarządzany. Niewiele jest dzisiaj narzędzi do tego. My mamy Wireless LAN Solutions Engine, rozwiązanie, które może zarządzać nawet 500 urządzeniami. Chcemy by ta liczba była jeszcze większa. Współpracujemy w tym celu z partnerami, takimi jak Wavelink (narzędzia zarządzające) czy AirMagnet (narzędzi analizujące). Ale podstawowy problem w zarządzaniu WLAN polega na kontroli nad obszarem radiowym. Czy punkt dostępowy transmituje? Czy urządzenie klienckie działa bez zarzutu? Czy w tym obszarze nie ma zakłóceń? Taka jest specyfika tego rodzaju sieci. Trzeba to wiedzieć i przedsięwziąć odpowiednie działania. Dzisiejsze produkty do zarządzania sieciami przewodowymi nie mogą być po prostu zaadaptowane do zarządzania radiowego.

Więc jak Cisco chce to rozwiązać?

Nasza wizja polega na stworzeniu struktury sieci bezprzewodowej. W sieci przewodowej polega to na stosowaniu np. szaf dystrybucyjnych i odcinków okablowania. Rozproszenie dzisiejszych sieci WLAN przypomina sytuację we wczesnym Ethernecie.

Więcej szczegółów?

W swoim czasie...

Na pozór wszystko wydaje się proste, jednak wiele jest powodów tego, że dużej skali bezprzewodowe sieci korporacyjne to dzisiaj rzadkość.

Podstawową przeszkodą jest niski poziom bezpieczeństwa. To on powstrzymuje wiele firm przed wprowadzaniem sieci WLAN. Ale i dzisiaj jest możliwe uruchomienie bezpiecznej sieci bezprzewodowej. Kluczowym zagadnieniem pozostaje w pełni funkcjonalne rozwiązanie bezpieczeństwa oparte na różnych klientach i urządzeniach. To nie może być rozwiązanie obejmujące produkty tylko jednej firmy. Będzie tak, jeśli kwestie bezpieczeństwa staną się standardem, kiedy rozwiązania zostaną dobrze zdefiniowane i przetestowane.

A do tego czasu?

Współpracujemy z partnerami w zakresie licencjonowania naszego zestawu bezpieczeństwa korporacyjnego. Oferujemy otwarty schemat bezpłatnych licencji. Firmy produkujące układy scalone, takie jak Atheros i Intersil, wykorzystały naszą licencję i rozwiązania do stworzenia referencyjnych projektów budowy np. karty PC do laptopa.

Czy fakt, że 802.11b ma tylko trzy nienakładające się kanały, nie będzie ograniczać zastosowania tej technologii w środowisku korporacyjnym?

Będzie. Obecnie, gdy sieć bezprzewodowa jest budowana nad korporacyjną siecią przewodową, nie ma jeszcze problemów z jej wydajnością. Ale problemy zaczną się, gdy po sieci bezprzewodowej zacznie być przesyłany głos. Docelowo dzięki użyciu kart obsługujących trzy standardy - 802.11b, 802.11a i 802.11g - będziemy dysponowali duża pojemnością sieci. Wtedy będzie można zacząć myśleć o w pełni bezprzewodowych sieciach. Ale to kwestia przyszłości...

Rozmowa odbyła się jeszcze przed ujawnieniem przez Cisco informacji o przejęciu firmy Linksys. Ta wiadomość bardzo wzmacnia tezę postawioną w tytule.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200