Byliśmy namawiani do zakupu Sygnity

O prawdopodobieństwie przejęcia Sygnity, wzmacnianiu pozycji Grupy w Polsce, konkurencji na naszym rynku i planie powołania międzynarodowych pionów biznesowych rozmawiamy z prezesem Asseco Poland.

Jak oceniają Państwo prawdopodobieństwo przejęcia Sygnity?

Trudno wyrokować. Mam nadzieję, że po przemyśleniu warunków akcjonariusze Sygnity uznają naszą ofertę za atrakcyjną. Przy 21 zł za akcję premia do rynku wynosi około 22%. Przejęcie Sygnity byłoby zdecydowanie najdroższym w całej historii Grupy Asseco. Do tej pory kupowaliśmy spółki przy współczynniku cena/zysk nieprzekraczającym 10. Jedynie grupa Formula Systems była kupiona przy wskaźniku 15. Przy proponowanej przez nas cenie 21 zł za akcję Sygnity C/Z wyniosłoby blisko 30! Nie odnoszę wrażenia, że chcemy kupić spółkę tanio.

Skąd fundusze na przejęcie Sygnity?

Ewentualny zakup 100% akcji Sygnity sfinansujemy ze środków własnych. Bardzo dobra sytuacja finansowa Asseco Poland na koniec 2011 pozwala nam na realizację tej transakcji i na wypłatę dywidendy z zysku za 2011 rok w wysokości 170-200 mln zł.

Dlaczego Asseco planuje przejęcie Sygnity teraz, a nie rok wcześniej, kiedy firma nie miała przed sobą tak dobrych perspektyw i mogła być wyceniana niżej?

Do zakupu Sygnity byliśmy namawiani od lat. Przed Asseco stały jednak inne wyzwania. Po kilku znaczących akwizycjach priorytetem dla nas było wewnętrzne uporządkowanie grupy. Skoncentrowaliśmy się na synergiach, ułożeniu biznesowym i kompetencyjnym. Należało dokończyć wdrożenie jednego systemu dla wszystkich połączonych firm. Dopiero kiedy mogliśmy powiedzieć, że Asseco jest spójną organizacją, zaczęliśmy myśleć o kolejnych ruchach.

Czy ta fuzja to sposób na utrzymanie szybkiego wzrostu przychodów?

Chcemy rosnąć, a nasza strategia zakłada wzrost przez akwizycje. Możliwości dynamicznego wzrostu organicznego w Polsce są ograniczone, a procesy konsolidacyjne - nieuchronne. Chcemy być stroną aktywną w tych procesach.

W których sektorach Asseco Poland najbardziej wzmocniłoby pozycję po fuzji z Sygnity?

Według danych opublikowanych przez IDC, wartość polskiego rynku IT w 2010 roku wyniosła 29 mld zł. Asseco ma w nim poniżej 5%. W zestawieniu największych firm IT działających w Polsce jesteśmy dopiero na 8. miejscu. Jesteśmy największą polską spółką IT, ale dużo więksi od nas są zagraniczni konkurenci. Dwukrotnie większy udział w polskim rynku ma HP Polska. Przed Asseco Poland znajdują się także Microsoft Polska i IBM Polska.

Razem z Sygnity wzmocnilibyśmy pozycję, ale wciąż byłoby nam daleko do lidera tabeli. Uważam, że konsolidacja polskiego rynku IT jest potrzebna. Po ewentualnym przejęciu Sygnity największe korzyści widzimy w sektorze publicznym i finansowym.

Czy powstanie firmy o przychodach jednostkowych na poziomie 2 mld zł, a skonsolidowanych 5 mld zł nie ograniczy konkurencji w Polsce?

Konsolidacja nie oznacza ograniczenia konkurencji. Razem z Sygnity mielibyśmy najwyżej ok. 7% rynku IT. Asseco Poland to polska odpowiedź i przeciwwaga dla dużych firm zagranicznych. Wzmocnilibyśmy pozycję, ale nie uważam, aby miało to wpływ na ograniczenie konkurencji. Ewentualne przejęcie nie doprowadzi do monopolizacji. W krajobrazie rynkowym niewiele się zmieni. Na małe firmy IT ta transakcja nie miałaby żadnego wpływu. Asseco konsoliduje rynek, który nie jest dostępny dla małych, a nawet średnich firm.

Z danych Computerworld TOP200 wynika, że Asseco z Sygnity stałoby się największą firmą usługową w Polsce, wyprzedzając HP i IBM.

Tu wracamy do konsolidacji polskiego rynku. Od wielu lat konsekwentnie realizujemy tę strategię. Jedynie łącząc siły polskich spółek IT, sprawimy, że globalni konkurenci zaczną się z nami liczyć. Powinniśmy zrobić wszystko, aby firmy z naszego kraju awansowały do biznesowej superligi.

Jaki jest scenariusz przejęcia Sygnity po uzyskaniu zgody i skupieniu odpowiedniej liczby akcji?

Po uzyskaniu bezwarunkowej zgody UOKiK na transakcje i gdy na wezwanie odpowie 66,9% akcjonariuszy Sygnity przystąpimy do realizacji naszej strategii względem tej firmy. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale będziemy mieli interesującą propozycję dla wszystkich zespołów merytorycznych Sygnity. Chcielibyśmy, aby pracownicy tej spółki wzmocnili nasze międzynarodowe piony biznesowe. Ich celem jest stworzenie jednej kompleksowej oferty dla całej grupy Asseco w poszczególnych segmentach.

Myślę tu o jednostkach biznesowych odpowiedzialnych za rozwiązania dla banków, energetyki i administracji. Jesteśmy przekonani, że będzie to dla zespołów merytorycznych Sygnity atrakcyjna ścieżka rozwoju.

Czy markę i produkty Quadra przejęłoby Asseco Business Solutions?

Nie chciałbym deklarować teraz dokładnych działań. Markę i produkty Quadra, przyznam się, znamy słabo. Asseco Business Solutions realizuje własną strategię rozwoju. Mogę obiecać, że nie będziemy chcieli zgubić osiągnięć i doświadczeń zespołu odpowiedzialnego za ten produkt.

A co z umową Sygnity z Huawei?

Asseco Poland pozostaje w bardzo dobrych stosunkach z Huawei i jesteśmy przekonani, że w przyszłości będziemy z sukcesem współpracować.

Szefowie międzynarodowych pionów biznesowych Grupy Asseco

Po przejęciu Sygnity to oni odpowiadaliby za włączenie tej firmy w struktury Asseco.

Bankowość: Zbigniew Pomianek, wiceprezes Asseco Poland odpowiadający za piony banków komercyjnych i banków spółdzielczych

Administracja publiczna: Przemysław Borzestowski, wiceprezes Asseco Poland, odpowiada za piony administracji publicznej, rynku kapitałowego, systemów pocztowych, współpracy z zagranicą i rozwiązań dla służb mundurowych

Służba zdrowia: Marek Grác, członek zarządu Asseco Central Europe, wcześniej dyrektor pionu rozwiązań dla sektora służby zdrowia w Asseco CE

Ubezpieczenia: Roni Al-Dor, prezes Sapiens International, Grupa Formula Systems

ERP: Marcus Haller, prezes Asseco Germany i Asseco Austria

Telekomunikacja i utilities: Paweł Piwowar, wiceprezes Asseco Poland, odpowiada za piony przedsiębiorstw, rozwiązań dla sektora przedsiębiorstw komunalnych i samorządów, rozwiązań dla sektora energetyki i gazu, rozwiązań dla sektora telekomunikacji oraz rozwiązań dla sektora rolnictwa

Infrastruktura IT: Wojciech Woźniak, wiceprezes Asseco Poland odpowiedzialny za pion automatyki budynków i data center oraz pion infrastruktury

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200