Sophos

Raport Ransomware w 2021 roku

W świecie cyberbezpieczeństwa ataki ransomware stają się coraz bardziej atrakcyjne dla cyberprzestępców. Ten sektor ciągle też się rozwija.

Ransomware w 2021

Sophos w corocznym raporcie "Ransomware w 2021 roku", tym razem na rok 2021, nie ukrywa, że ransomware to ciągle ogromne zagrożenie dla firm. Po przeanalizowaniu ataków i ich wpływu na ofiary, a także porównaniu poprzednich trendów z obecnymi, dochodzimy do wielu cennych wniosków.

W tym roku badanie Sophos po raz pierwszy ujawnia faktyczne płatności związane z okupem ransomware, dokonywane przez ofiary. Ponadto poznajemy odsetek danych, które ofiary były w stanie odzyskać po zapłaceniu.

Jak podaje Sophos, 37% organizacji, które wzięły udział w badaniu, przyznało że zostały zaatakowane w ciągu ostatniego roku przez cyberprzestępców wykorzystujących oprogramowanie ransomware. Co więcej, 54% firm, które zostały zaatakowane, wyjawiło że atakującym udało się zaszyfrować dane. To pokazuje, że ataki ransomware są bardzo skuteczne, mimo że wiele organizacji wykorzystuje różne zabezpieczenia. Średni okup, jaki średniej wielkości przedsiębiorstwa decydują się zapłacić, wynosi z kolei ok. 170 tys. dolarów. Kiedy jednak zapłacimy, nie ma pewności, że faktycznie odzyskamy dane. Raport "The State of Ransomware 2021" wykazuje, że średnio tylko 65% zaszyfrowanych danych udaje się przywrócić po zapłaceniu okupu.

O ile okup wynosi ok. 170 tys. dolarów, firmy dotknięte atakiem ransomware bardzo często narażone są na o wiele wyższe wydatki. Trzeba bowiem uwzględnić przestoje w pracy, czas personelu, koszty związane z wydatkami na ewentualne urządzenia czy konfigurowanie sieci, jak również utracone możliwości sprzedażowe czy nawet stratę wizerunkową. Łącznie średni rachunek za naprawianie szkód po ransomware wynosi 1,85 mln dolarów.

Ransomware - ataki kwitną

Sophos wyjaśnia, że ransomware pozostaje poważnym zagrożeniem. Ponad jedna trzecia z 5400 ankietowanych firm podkreśla, że została zaatakowana przez oprogramowanie ransomware w zeszłym roku. Coraz więcej organizacji ma jednak dużą świadomość zagrożeń i wprowadza zabezpieczenia. Świadczy o tym fakt, że w poprzednim raporcie odsetek firm, które były zaatakowane, wynosił więcej, bo 51%. To pokazuje również, jak duże znaczenie mają takie raporty jak "The State of Ransomware", w których znajdziemy wiele przydatnych informacji i najlepszych praktyk, jakie warto wprowadzić, by zyskać bezpieczeństwo.

W raporcie dowiemy się m.in. jakie są możliwości firm w zakresie ochrony przed ransomware w poszczególnych branżach, jakie techniki stosują cyberprzestępcy, czy też jak kształtuje się przyszłość, jeśli chodzi o ransomware i możliwe plany cyberprzestępców.

Sophos wskazuje również konkretne rekomendacje dla firm, podając różne sprawdzone praktyki na zwiększenie bezpieczeństwa. Plus, autorzy raportu wskazują również dodatkowe źródła, z których możemy czerpać wiedzę z zakresu zabezpieczeń i trendów w cyberbezpieczeństwie.

Firmy, które chcą zwiększyć bezpieczeństwo - zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę przed ransomware - powinny pobrać raport "Ransomware w 2021 roku". To 18 str. praktycznej wiedzy i cennych danych z rynku.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z materiałem!

Pobierz materiał