Case Study: Dostawca artykułów gospodarstwa domowego upraszcza procesy łańcucha dostaw dzięki DiIntegrator

PROFIL FIRMY

Firma opisywana w niniejszym raporcie to firma z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, dostawca artykułów gospodarstwa domowego, firma założona w 2005 roku, której głównym celem działalności jest projektowanie i produkcja unikalnych, oszczędzających miejsce produktów do łazienki, kuchni i części mieszkalnej domu. Produkty tej firmy dostępne są u wielu głównych sprzedawców detalicznych w całym kraju. Główne biura firmy znajdują się w Nowym Jorku w stanie Nowy Jork, a centra dystrybucyjne zlokalizowane są na wschodnim i zachodnim wybrzeżu.

WYZWANIE

Wraz z pozyskaniem dwóch głównych klientów, Bed Bath & Beyond oraz Anna’s Linens, dostawca artykułów gospodarstwa domowego odnotował znaczne przyspieszenie rozwoju jego przedsiębiorstwa. Wraz z tym przyspieszeniem nastąpił również ogromny wzrost przepływu danych. „Kiedy zaczęliśmy dostarczać produkty dla Bed Bath & Beyond i Anna’s Linens, zauważyliśmy, że natychmiast potrzebujemy rozwiązania, które mogłoby efektywnie obsługiwać naszą codzienną działalność” - powiedział prezes i dyrektor generalny firmy.

Zapoznaj się z Case Study i dowiedz się, jakie rozwiązanie od firmy DiCentral pozwoliło sprostać temu wyzwaniu. Zapraszamy do lektury.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z materiałem!

Pobierz materiał
Najpopularniejsze
Chmura obliczeniowa i usługi jej towarzyszące. Doradztwo, migracja, zarządzanie.
Chmura – naturalny kierunek migracji
Rozwój zawodowy specjalistów IT - Jak skutecznie wspomagać ten proces za pomocą e-learningu
Na drodze do cyberodporności