CEO 2/2018

To się dzieje!

Pytanie o ukrytych czempionów pojawia się już w pierwszym tekście tego wydania „CEO Magazynu Top Menedżerów”. W ocenie Tomasza Majcherka, bohatera z okładki, szefa firmy proALPHA, która specjalizuje się w systemach ERP dla sektora produkcyjnego, w Polsce sektor ten posiada znakomity potencjał rozwojowy. Kilkadziesiąt podobnych firm-czempionów jest już gotowych do realizacji szybkiego, dwucyfrowego tempa wzrostu w strukturach globalnych łańcuchów wartości. Potęgowe tempo wzrostu biznesu, świadomości, dojrzałości, poszerzanie horyzontu. ProALPHA szuka „(…) firm dojrzałych pod względem produktu, zarządzania, dojrzałych także do wykonania jakościowego skoku w zakresie procesów, operacji, skali działania. Firm inżynierskich z ducha, potrafiących oszacować swoje potrzeby, pragmatycznie poszukujących rozwiązania (…)”. Tak przejawia się trend i rozwój gospodarczy. To więcej niż deklaracje czy słowa na oficjalnych konferencjach albo statystyki. To się dzieje.

Mamy przyjemność gościć na łamach tego wydania Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii RP. To się dzieje. Państwo zmienia metodę wspierania innowacyjności: selektywny wybór sektorów, mogących stanowić lokomotywę dla ucieczki całej gospodarki z pułapki średniego rozwoju; inteligentne sterowanie strumieniem kapitału inwestycyjnym, aby wydatki państwowych firm i instytucji trafiały do dostawców nowoczesnych rozwiązań; poszukuje się czempionów, którzy mogliby stać się kandydatami na unicorny, wprowadza hackathon jako alternatywne źródło dostarczania innowacyjnych rozwiązań dla… administracji.

Korespondencyjnie wymieniamy się z Panią Minister typami na polskich czempionów: w obszernym tekście przywołujemy szereg znakomitych, dojrzewających startupów, piszemy o hackathonie w ICM, który kontrybuuje do realizacji zadań wielkiego trendu elektromobilności.

Ale skoro o unicornach mowa. Właśnie swoje dziejowe pięć minut przeżywa jedna z polskich firm, która na takie „okienko” rzetelnie pracowała blisko 20 lat. Paweł Pisarczyk, CEO Phoenix Systems, opowiada o RTOS-Phoenix, systemie budowanym od 20 lat, który dziś właśnie ma szansę stać się globalnym standardem systemów dla internetu rzeczy, prawdziwym Androidem dla obszaru, jaki właśnie przeżywać będzie gwałtowny, błyskawiczny rozwój. Mówimy o ekosystemie innowacji, o podejściu do własnego dzieła, dojrzewaniu do dzisiejszej sytuacji. To się dzieje.

Jest w naszym wydaniu jeszcze kilka unikalnych, wyjątkowych historii. O strategicznej informatyzacji KGHM pisze jej autor, Grzegorz Mach, szef COPI. Przedstawia, jaki był cel wpisania ICT do strategii grupy, co wydarzyło się po raz pierwszy w historii, jaka odpowiedzialność nałożona została na jej barki. Grzegorz Berezowski to szef NapoleonCat, kolejnej polskiej cyfrowej marki rozpoznawanej w świecie. Piszemy też o wielkich wyzwaniach i zjawiskach ekonomicznych, gospodarczych oraz z pogranicza gospodarki i technologii. O tym, co mówią ich wielcy obserwatorzy, pierwsze nazwiska, i ci, którzy w tych nurtach płyną, współtworzą je.

To wydanie przedwakacyjne, jestem dumny z gości i tematów prezentowanych na łamach naszego pism. Bardzo się cieszę, że możemy przedstawić dawkę inspirującej i ciekawej lektury na czas wakacji, obrazującej to, co się dzieje i co dziś kształtuje naszą przyszłość.

Zapraszam do lektury!

Szymon Augustyniak

Jeżeli jesteś zainteresowany dostępem do materiału podaj adres e-mail

Organizatorem usługi udostępnienia materiału Whitepaper jest IDG Poland S.A..
Udostępnienie materiału Whitepaper to usługa, w której masz możliwość pobrania wybranego pliku oraz możesz otrzymać dodatkowe informacje od organizatorów za pośrednictwem poczty e-mail i telefonu.
Rejestracja na Whitepaper jest jednoznaczna z akceptacją Regulaminu usługi.