CEO 1/2018

Turbodoładowanie cyfrowej transformacji

Czy DevOps to turbo dla silnika cyfrowej zmiany? Bohater z okładki, Norbert Pabiś, nowy prezes e-point, jest o tym przekonany. A przede wszystkim o strategicznej, biznesowej wartości zawartej w DevOps. Po zaadaptowaniu przez firmy Agile pora na otwarcie podejścia nieustannego doskonalenia i unii światów rozwoju oraz operacji technologicznych. DevOps jest gwarancją utrzymania odpowiedniego tempa wprowadzania zmian w biznesie i jego elastyczności. Jest także kotwicą – ogranicza liczbę błędów. Jak stwierdza Norbert Pabiś, to stanowi być może clou nowoczesnego, scyfryzowanego biznesu.

Oprócz wielkiej idei na czasy cyfrowej transformacji kontynuujemy dyskusję o kluczowych zjawiskach natury ekonomicznej i społecznej. W trwającej dyskusji o rozwoju, neoliberalizmie i keynesizmie, w kontekście aktywnej roli państwa w erze cyfrowej – odnotowujemy bardzo ważny i donośny głos koreańskiego ekonomisty Ha-Joon Changa, wykładającego i pracującego w Wielkiej Brytanii. „Gdyby Japończycyw latach 60. posłuchali wolnorynkowych eonomistów, zalecających restrykcyjną politykę finansową, szeroką prywatyzację i ograniczenie roli państwa, byliby dziś trzeciorzędną siłą w przemyśle, z dochodami na poziomie Chile, nie eksportowaliby Lexusów, lecz kłócili się, do kogo należy które drzewo morwowe” – pisze Chang.

Na naszych łamach także inne wielkie trendy. Jednym z nich jest budowa marki i zarządzanie nią w social mediach – zagadnienie obszernie przedstawia rozmowa z Michałem Sadowskim, szefem i założycielem Brand24, firmy z ekskluzywnego grona kilku czy kilkunastu polskich marek rozpoznawanych w świecie cyfrowym. Mroczną stronę Big Data obnaża CathyO’Neil, twórczyni robiącego karierę terminu Beezmet, który określa złe, nieadekwatne modele matematyczne, stające się „bronią matematycznej zagłady” – stosowane w rozwiązaniach komercyjnych lub administracyjnych prowadzą co najmniej na manowce, ale co gorsza, do nierówności i niesprawiedliwości.

Przedstawiamy także perspektywy rozwoju wearables i perspektywy wdrożenia rozwiązań blockchain w system podatkowym, dyskutujemy zjawisko ekonomii wynajmu… Zaś nasza Agenda CIO 2018 ukazuje wszystkie odcienie cyfryzacji, o których będziemy dyskutować podczas spotkań Klubu CIO.

Zachęcam do zanurzenia się w dyskusji o zjawiskach i trendach ery cyfrowej,

serdecznie zapraszam do lektury.

Szymon Augustyniak

Jeżeli jesteś zainteresowany dostępem do materiału podaj adres e-mail

Organizatorem usługi udostępnienia materiału Whitepaper jest IDG Poland S.A..
Udostępnienie materiału Whitepaper to usługa, w której masz możliwość pobrania wybranego pliku oraz możesz otrzymać dodatkowe informacje od organizatorów za pośrednictwem poczty e-mail i telefonu.
Rejestracja na Whitepaper jest jednoznaczna z akceptacją Regulaminu usługi.