CEO 3/2017

Piotr Alicki, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej, bohater z okładki jest doskonale znanym kapitanem pionów technologicznych czołowych polskich banków. Stanał teraz na czele instytucji rynku kapitałowego, której otoczenie rynkowe i zmiany technologiczne, pozwalają odegrać większą rolę niż dotychczas.

KIR może stać się zwornikiem cyfryzacji państwa, koncentrując kompetencje technologiczne w zakresie identyfikacji i uwierzytelnienia, kluczowym partnerem administracji centralnej w postaci ministerstwa cyfryzacji i rozwoju. Bez kozery, bardzo ważna rola przypadnie także KIR na pograniczu sektora prywatnego i publicznego. „Jesteśmy gotowi by stać się sektorowym hubem technologicznym” – zadeklarował Piotr Alicki. To rejs dla doświadczonego i ambitnego żeglarza.

Więcej o planach i osiągnięciach administracji mówi Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Czy cyfryzacja to cywilizacyjny skok i jak się wspiera miks innowacyjnych technologii? Jak powinien wyglądać zdrowy układ sektora prywatnego u publicznego w obszarze IT? Co dalej z mDokumentami, cyberbezpieczeństwem, Jednolitym Rynkiem Cyfrowym.

Podobnie, jak w rozmowie z Pawłem Ostrowskim, prezesem TGE, rynku rozwijającego się i nabierającego coraz większego znaczenia. Mamy wspaniałą okazję, aby porozmawiać przy tym o dalekosiężnych planach TGE, giełdy energii… choćby - dla całego regionu Trójmorza.

Pragnę zwrócić uwagę na dwa bardzo ważne dla liderów wątki tego wydania. Jeden sygnalizujemy wprost: jak sprawdza się euro? Doświadczenie (Janis Warufakis, b. minister finansów Grecji) oraz analiza i badania (polscy ekonomiści, Stefan Kawalec i Ernest Pytlarczyk) wystawiają bardzo złe oceny dotychczasowego wpływu strefy euro na gospodarkę, ale wywodzą stąd różne propozycje sanacji. Pasjonujące, ważne i świeże spojrzenie – czyste argumenty, zero demagogii.

Drugi – to wątek dla magazynu o cyfrowej transformacji szalenie ważny. Wpływ technologii na rynek pracy. Wybrzmiewa on w obszernym rysie adaptacji sztucznej inteligencji, ale mocniej jeszcze w rozmowie z prof. Ryszardem Szarfenbergerem poświęconej koncepcji dochodu bezwarunkowego. To może być recepta na technologiczne bezrobocie, ale pod jakimi warunkami, jakie są jej założenia i konsekwencje?

W tym wydaniu piszemy także o sprawach aktualnych – wdrożeniu RODO, o budowie IT przyszłości w HL Tech i budowie w ogóle, przy pomocy BIM, walutach lokalnych i lojalności klienta w świecie cyfrowym – słowem o sprawach i zagadnieniach w obszarach, które digital disruption – technologiczny wstrząs zdecydowanie zmienia. Ten wstrząs poprzedza marketingowa legenda, ale z miesiąca na miesiąc, z roku na rok, przybywa dowodów i przykładów takich zmian.

Miłej lektury,

Szymon Augustyniak

Jeżeli jesteś zainteresowany dostępem do materiału podaj adres e-mail

Organizatorem usługi udostępnienia materiału Whitepaper jest IDG Poland S.A..
Udostępnienie materiału Whitepaper to usługa, w której masz możliwość pobrania wybranego pliku oraz możesz otrzymać dodatkowe informacje od organizatorów za pośrednictwem poczty e-mail i telefonu.
Rejestracja na Whitepaper jest jednoznaczna z akceptacją Regulaminu usługi.