Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
TOP200
Strefy tematyczne
Huawei - Pamięci masowe optymalne dla biznesu
NFON -Poznaj telekomunikację przyszłości
SUSE - Kierunek: konteneryzacja
Rozwiązania Cisco dla centrów danych
Equinix - Digital first
Akamai - Security
Poly - Skuteczna współpraca
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Huawei - Pamięci masowe optymalne dla biznesu
NFON -Poznaj telekomunikację przyszłości
SUSE - Kierunek: konteneryzacja
Rozwiązania Cisco dla centrów danych
Equinix - Digital first
Akamai - Security
Poly - Skuteczna współpraca
TOP200
Archiwum
Newslettery
Strona główna
Centrum tematyczne
Sieci
Sieci
Ranking Speedtest
Janusz Chustecki, 20.01.2022
Znany serwis Speedtest opublikował raport zawierający informacje o szybkości sieci komórkowych dostępnych w Polsce w czwartym kwartale 2021 roku. W rankingu biorącym pod uwagę szybkość takich połączeń, obsługiwanych przez funkcjonujące na naszym rynku firmy telekomunikacyjne, pierwsze miejsce zajmuje T-Mobile (z medianą 61,88 Mb/s). Kolejne miejsca zajmują odpowiednio Orange (56,52 Mb/s), Play (49,31 Mb/s) i Plus (39,81 Mb/s).
Powstała przeglądarka dedykowana do obsługi kryptowalut
Janusz Chustecki, 20.01.2022
Opera zaprezentowała w ostatnich dniach wersję beta swojej krypto-przeglądarki, do której wprowadziła takie funkcje, jak portfel kryptograficzny, przycisk łatwego dostępu do giełd obsługujących kryptowaluty i tokeny NFT oraz możliwość zarządzania zdecentralizowanymi aplikacjami. Inną ważną funkcją jest wsparcie dla technologii Web3, czyli mówiąc w dużym uproszczeniu dla zdecentralizowanego internetu, który korzysta z szyfrowania blockchain.
Rośnie liczba ataków na linuksowe urządzenia IoT
Janusz Chustecki, 18.01.2022
Hakerzy specjalizujący się we włamywaniu się do systemów wykorzystujących Linux koncentrują swoją uwagę głównie na sieciach IoT, w których znajdują się proste linuksowe urządzenia.
W zeszłym roku polscy użytkownicy sieci mobilnych przenieśli rekordową liczbę numerów
Janusz Chustecki, 18.01.2022
Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport zwierający informacje o ilości przeniesionych numerów telefonicznych w sieciach stacjonarnych i ruchomych w IV kwartale 2021 roku oraz zbiorczo w całym 2021 roku. Raporty przedstawiają statystyki przenoszenia numerów z wykorzystaniem zarządzanego przez Prezesa UKE systemu Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD).
IoT jako usługa
Janusz Chustecki, 17.01.2022
W miarę upływu czasu rynek IoT ewoluuje, a rozwiązania tego typu stają się coraz częściej usługą, IoT as a Service. Ważnym problemem pozostaje tu jednak kwestia bezpieczeństwa.
6G na horyzoncie
Grzegorz Stech, 13.01.2022
Choć sieć 5G nadal jest rozwijana, trwają już prace nad jej następcą – siecią 6G. Firma Nokia przewiduje, że komercyjne wprowadzenie systemów 6G na rynek nastąpi do 2030 roku, zgodnie z typowym 10-letnim cyklem między kolejnymi generacjami.
40% Polaków nie kontroluje poczynań własnych dzieci w internecie
Anna Ładan, 11.01.2022
O bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci obawia się aż 56% Polaków. Jednocześnie jednak aż 40% rodziców przyznaje, że nie ma zainstalowanego oprogramowania do kontroli rodzicielskiej na telefonach dzieci, aby monitorować w jaki sposób korzystają one z komórki oraz co robią w internecie. Być może wynika to faktu, że większość z Polaków uważa, że ważniejsze niż kontrola jest to, aby dziecko miało zainstalowane oprogramowanie chroniące go przez cyberzagrożeniami – wynika z badania Coleman Parkes Research, które zostało zrealizowane na zlecenie Allot, jednego globalnych liderów oferujących rozwiązania w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Sieci 5G będą lepiej wspierać technologie AI i ML
Janusz Chustecki, 11.01.2022
Grupa 3GPP (3rd Generation Partnership Project), która zajmuje się opracowywaniem standardów telekomunikacyjnych, zajęła się ostatnio sieciami 5G. Opublikowała dokument noszący nazwę Release 18, który zawiera szereg poprawek wprowadzonych do specyfikacji 5G, dzięki którym sieci będą w stanie lepiej obsługiwać takie środowiska jak IoT, jak również wspierać technologie AI (sztuczna inteligencja) i ML (maszynowe uczenie).
Web3 – nie ekscytujmy się zbyt wcześnie
Mike Elgan , 11.01.2022
Dziś Web3 jest tylko oczkiem w oku niektórych inwestorów i entuzjastów kryptowalut.
Czy Apple i Google podzielą los Standard Oil
Wiesław Pawłowicz, 10.01.2022
Pozew z oskarżeniami o praktyki monopolistyczne, tym razem złożony w Kalifornii, może poważnie wpłynąć na biznes tych dwóch amerykańskich gigantów działających w skali globalnej i doprowadzić do ich podziału na mniejsze firmy.
Rośnie liczba dużych centrów danych w Polsce
Wiesław Pawłowicz, 04.01.2022
W październiku 2021 Orange otworzył ośrodek w Łazach koło Warszawy, a w grudniu T-Mobile uruchomił nowe centrum danych w Warszawie.
Metaverse: Facebook stawia na europejskich informatyków
Janusz Chustecki, 29.12.2021
Firma zapowiada, że zamierza zatrudnić w Europie do 2027 roku ponad 10 tys. osób, które będą tworzyć podwaliny metaverse. Pod nazwą tą kryje się wirtualna przestrzeń, w której wirtualna rzeczywistość jest przemieszana z rzeczywistym światem, tworząc tym samym zupełnie nowy byt.
Speedtest odnotował spadek przepustowości sieci 5G
Janusz Chustecki, 23.12.2021
W opublikowanym przez Speedtest raporcie "Growing and Slowing: The State of 5G Worldwide in 2021” czytamy, że w trzecim kwartale tego roku średnia prędkość funkcjonujących na świecie sieci 5G wynosiła 166,12 Mb/s, czyli była o 13% mniejsza niż podobna wielkość odnotowana w tym samym kwartale poprzedniego roku (gdy wynosiła 206,22 Mb/s).
Boeing i Airbus obawiają się sieci 5G
Janusz Chustecki, 23.12.2021
Szefowie dwóch największych na świecie firm produkujących samoloty napisali list do rządu amerykańskiego z prośbą o opóźnienie prac nad wdrażaniem w USA sieci 5G. Argumentują w nim, że instalacje tego typu mogą według ich wiedzy zakłócać pracę urządzeń radiowych instalowanych w samolotach i w związku z tym mogą znaczącą obniżyć bezpieczeństwo lotów.
TikTok pnie się cały czas w górę
Janusz Chustecki, 21.12.2021
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Insider Intelligence (dawniej eMarketer) pokazuje, że TikTok zajmuje obecnie na liście wymieniającej największe na świecie sieci społecznościowe, trzecie miejsce. Liczba użytkowników korzystających z tej sieci wzrosła w 2020 roku o prawie 60%, a w tym roku wzrost ma wynieść nieco ponad 40%.
Firefox: te rozszerzenia cieszyły się w tym roku największym powodzeniem
Janusz Chustecki, 17.12.2021
Na pierwszych miejscach listy sporządzonej przez Mozillę, wymieniającej rozszerzenia cieszące się w tym roku największym wzięciem, znalazły się narzędzia blokujące reklamy. Firefox ocenia, które z rozszerzeń jest najbardziej popularne, obliczając średnią liczbę użytkowników pobierających każdego dnia takie narzędzie podczas całego 2021 roku.
Grudniowe awarie chmury AWS
Wiesław Pawłowicz, 17.12.2021
Dwie awarie w ciągu 10 dni spowodowały wyłączenie niektórych usług dostępnych w chmurze AWS nawet na 7 godzin. Okazało się, że przyczyną były błędy w oprogramowaniu do zarządzania systemem.
Intel rozwija razem z chińskimi firmami procesory sieciowe kolejnej generacji
Janusz Chustecki, 15.12.2021
Firma wspólnie z dwoma chińskimi producentami sprzętu komputerowego (Inspur i Ruijie Networks) oraz z amerykańską firmą Silicom Connectivity Solutions pracuje nad nową generacją procesorów sieciowych IPU (Infrastructure Processing Unit), które będą zawierać zarówno klasyczny układ CPU, jak i jednostkę FPGA (Field Programmable Gate Arrays; bezpośrednio programowalne macierze bramek logicznych).
Poprzednia
strona
1
2
3
4
5
6
...
289
Następna
strona
Redakcja poleca
Elon Musk podwyższa ceny internetu Starlink
Daniel Olszewski
SD-WAN: samodzielne wdrożenie czy usługa zarządzana?
Wiesław Pawłowicz
Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
Daniel Olszewski
Próby zakłócania pracy satelitów Starlink spełzły na niczym
Janusz Chustecki
Biblioteka IT
Sieci autonomiczne
Potrzeba i przyjęcie nowych technologii umożliwiających przedsiębiorstwom utrzymanie działalności i konkurencyjności jest teraz bardziej widoczna niż kiedykolwiek wcześniej, głównie z powodu pandemii. Globalny kryzys zdrowotny uwidocznił brak przygotowania wielu organizacji do wdrażania bezpiecznych rozwiązań, rozszerzania swoich możliwości sieciowych lub zapewniania zdalnego dostępu, np. w programach telezdrowia, wirtualnej nauki i pracy z domu. Transformacja cyfrowa wymaga zautomatyzowanej, intuicyjnej sieci, która umożliwia organizacjom szybkie wdrażanie najnowszych technologii przy jednoczesnym utrzymaniu bezpiecznej infrastruktury dla wszystkich użytkowników, niezależnie od tego, czy są oni w siedzibie firmy, czy w zdalnych lokalizacjach. Zautomatyzowana lub sieć autonomiczna może przyspieszyć egzekwowanie zasad sieciowych na urządzeniach w organizacji, a także umożliwić ich samodzielnie monitorowanie i stałą optymalizację w celu spełnienia wymagań użytkowników. Pobierz materiał i poznaj szczegóły.
Infrastruktura IT przedsiębiorstw produkcyjnych w dobie pandemii COVID-19
Pandemia COVID-19 zmieniła krajobraz biznesowy. Zmiana modelu pracy wymusiła na wielu firmach konieczność podejmowania szybkich decyzji o inwestycjach technologicznych. W rezultacie wiele firm z sektora produkcji stanęło przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z koniecznością podjęcia nowych inwestycji w infrastrukturę oraz zwiększenia poziomu zabezpieczeń. Wiele wskazuje, że w ostatnich miesiącach cyfryzacja przyspieszyła we wszystkich branżach. Zmiana organizacji pracy wymusiła inwestycje w długofalowy rozwój infrastruktury, w tym modernizację rozwiązań na bardziej stabilne i skalowalne. W rezultacie przedsiębiorstwa z wielu sektorów, w tym produkcyjnych, zwiększyły budżety na infrastrukturę. Badanie, prowadzone przez Computerworld na zlecenie firmy Grandmetric, miało na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy w ostatnim roku firmy z sektora wytwórczego i dystrybucji potrafiły dostosować swoją infrastrukturę do zmieniającego się otoczenia oraz czy poczynione inwestycje okazały się trafne, a wdrożone rozwiązania są wystarczające? Na podstawie zebranych wyników redakcja Computerworld przygotowała raport, który ukazuje poziom zaawansowania infrastruktury informatycznej przedsiębiorstw przemysłowych, stopień poczynionych inwestycji w tym obszarze oraz aktualne wyzwania stojące przed firmami w trzech komplementarnych obszarach: sieci bezprzewodowych, narzędzi pracy zdalnej i współpracy oraz bezpieczeństwa.
Internet przedmiotów w transporcie
Zbuduj bezpieczny fundament i wykorzystaj IoT do poprawy doświadczeń pasażerów, bezpieczeństwa i wydajności. Internet przedmiotów (IoT) ma potencjał do przekształcenia branży transportowej poprzez gruntowną zmianę sposobu gromadzenia danych i informacji przez systemy transportowe, łącząc główne trendy techniczne i biznesowe w zakresie mobilności, automatyzacji i analizy danych. IoT to termin oznaczający połączenie w sieć obiektów fizycznych za pomocą wbudowanych czujników, i innych urządzeń, które mogą zbierać i przekazywać informacje o aktywności w sieci w czasie rzeczywistym.
Sieci ery cyfrowej w transporcie
Branża transportowa ma wiele podsegmentów, jednak wszystkie stawiają czoła podobnym wyzwaniom. Podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ochrony, poprawa wydajności operacyjnej dzięki Internetowi Przedmiotów (IoT) oraz zapewnienie lepszej obsługi pasażerów to obecnie najważniejsze kwestie dla branży transportowej. Przedsiębiorstwa transportowe wiedzą, że ich sieci muszą stać się inteligentniejsze, aby wspierać wykładniczy wzrost ruchu i liczby pasażerów wraz ze wzrostem liczby ludności.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »