Computerworld.pl
Konferencje
Okiem Prezesa
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Badanie AudIT
Biblioteka IT
TOP200
Strefy tematyczne
Huawei - Pamięci masowe optymalne dla biznesu
NFON -Poznaj telekomunikację przyszłości
SUSE - Kierunek: konteneryzacja
Rozwiązania Cisco dla centrów danych
Equinix - Digital first
Akamai - Security
Poly - Skuteczna współpraca
×
Szukaj
Konferencje
Wiadomości
CIO Executive
Podcasty
Okiem Prezesa
Wywiady
Badanie AudIT
Biblioteka IT
Praca w IT
Tematy
Agile
Aplikacje Biznesowe
Bezpieczeństwo
Big Data
Cloud Computing
DataCenter
GDPR/RODO
SDN
Sieci
Smart City
Praca w IT
Przemysł 4.0
Digital Leaders
Strefy tematyczne
Huawei - Pamięci masowe optymalne dla biznesu
NFON -Poznaj telekomunikację przyszłości
SUSE - Kierunek: konteneryzacja
Rozwiązania Cisco dla centrów danych
Equinix - Digital first
Akamai - Security
Poly - Skuteczna współpraca
TOP200
Archiwum
Newslettery
Strona główna
Centrum tematyczne
Przemysł 4.0
Computerworld 11-12/2019. IoT, robotyzacja i ochrona danych
Computerworld, 27.11.2019
Ukazał się najnowszy numer magazynu menedżerów i informatyków "Computerworld". Wiodące tematy wydania to robotyzacja i internet rzeczy oraz bezpieczeństwo firmowych danych.
Przemysł 4.0 - fotogaleria
Mariusz Mierzejewski, 21.11.2019
Nowoczesne technologie informatyczne coraz śmielej wkraczają do sektora przemysłowego, niosąc ze sobą radykalną zmianę procesów wytwórczych. Tematem konferencji Przemysł 4.0 były technologie i kompetencje odpowiadające na wyzwania polskiego przemysłu i firm produkcyjnych u progu czwartej rewolucji przemysłowej.
Przemysł 4.0 – rewolucja zaczyna się w głowach
Ludwik Krakowiak, 21.11.2019
Unowocześnianie przedsiębiorstwa – zarówno zmiana modelu biznesowego, jak i modernizacja infrastruktury – musi zaczynać się od zmiany sposobu myślenia o transformacji. Wymaga też ścisłego współdziałania działów informatycznych i biznesowych. Podkreślali to zgodnie prelegenci organizowanej przez redakcję „Computerworld” konferencji „Przemysł 4.0”.
Wyjść poza swój ogródek
Artur Sikorski, 18.11.2019
Przejście do Przemysłu 4.0 stawia przed firmami szereg wyzwań kompetencyjnych i organizacyjnych. By im sprostać, inżynierowie muszą rozwijać postawę i umiejętności potrzebne do wdrażania złożonych projektów. Kluczowe znaczenie ma umiejętność współpracy.
Case study. Robotyzacja procesów biznesowych w Centrum Usług Wspólnych PKP Energetyka
Andrzej Sobczak, 18.10.2019
Roboty – zwłaszcza w firmie przemysłowej – często kojarzą się z halą produkcyjną. W przypadku PKE Energetyka roboty znalazły zastosowanie w Centrum Usług Wspólnych. Uzupełniają pracę ludzi, realizując powtarzalne, żmudne czynności. Dzięki temu pracownicy mogli skoncentrować się na obsłudze wyjątków i poprawie jakości świadczonych usług.
Czy polskie firmy gotowe są na czwartą rewolucję przemysłową?
Janusz Chustecki, 11.10.2019
Z badania „Polska droga do Przemysłu 4.0” (przeprowadzonego na zlecenie firmy PSI Polska wśród firm produkcyjnych działających w naszym kraju) wynika, że ponad połowa przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce spotkała się z tym terminem, a znacząca część z nich zaczęła wdrażać rozwiązania technologiczne, które mają je na nią przygotować.
Wrześniowy Klub CIO: 5G, Przemysł 4.0 i Internet Rzeczy - rewolucja u bram
Artur Sikorski, 23.09.2019
Rozmawiając w Klubie CIO o rewolucji technologicznej, staramy się odnosić do konkretnych zadań, ról i procesów, w których uczestniczą menedżerowie IT. Jak przygotować organizację IT na zmiany, które przynosi technologia 5G, Przemysł 4.0 i Internet Rzeczy? Jakie są możliwe scenariusze tych zmian? Jakich kompetencji potrzebują eksperci technologii, by sprostać wyzwaniom Przemysłu 4.0? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas spotkania Klubu CIO, które odbyło się 19 września 2019 r. w siedzibie HL Tech.
4 najczęstsze błędy we wdrożeniach automatyzacji
Grzegorz Kubera, 17.09.2019
Zalety automatyzacji są łatwe do zrozumienia, ale jeśli nie wprowadzimy odpowiedniej strategii i metod, końcowe efekty wdrożeń będą dalekie od satysfakcjonujących. Jakie pomyłki popełniają firmy przy automatyzacji i jak ich uniknąć?
Inżynier 4.0
Szymon Augustyniak, 10.09.2019
Nowy typ inżyniera, Inżynier 4.0, to osoba niezbędna do działania w modelu Przemysłu 4.0, ale także do samej transformacji – to wnioski z dyskusji Klubu CIO w czerwcu br. Badanie polskiej firmy inżynierskiej ASTOR w sposób uporządkowany testuje i uzasadnia tę intuicję. O wynikach rozmawiamy z Jarosławem Gracelem, członkiem zarządu operacyjnego, autorem raportu "Inżynierowie Przemysłu 4.0" i gościem specjalnym wrześniowego spotkania Klubu CIO.
Materiał promocyjny
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje produkcję
Computerworld, 29.08.2019
Sztuczna Inteligencja na dobre wkroczyła w nasze życie i będzie ona obejmować coraz więcej jego aspektów. Prace nad wykorzystaniem AI w produkcji trwają od lat, a o „myślących maszynach” w 1. poł. XX w. pisał brytyjski matematyk Alan Turing. Jak będzie wyglądać fabryka przyszłości? W jakim kierunku zmierza produkcja? W jakie rozwiązania z zakresu AI i Machine Learning opłaca się inwestować firmom? O nowatorskich rozwiązaniach w zarządzaniu procesem produkcji rozmawiamy z Michałem Siedleckim – założycielem i wiceprezesem firmy Simple SA, która już dziś posiada rozwiązania, odpowiadające wyzwaniom nowoczesnej produkcji.
Systemy zarządzania magazynem przechodzą do chmury
Barbara Mejssner, 15.07.2019
Zapotrzebowanie na systemy do zarządzania magazynem nie maleje. Firmy wdrażają coraz bardziej zaawansowane rozwiązania typu Warehouse Management System, często kupując je w chmurze. Za sześć lat modele cloud będą stanowić 55% całkowitych przychodów z rynku systemów do zarządzania magazynem.
Dane to najważniejsze paliwo dla współczesnego biznesu
Wiesław Pawłowicz, 21.06.2019
O znaczeniu danych znajdujących się w zasobach przedsiębiorstw, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym oraz chmurach, które już wkrótce będą powszechnie wykorzystywane w biznesie, dla Computerworld mówi Greg Hanson, CTO i wiceprezes Informatica.
Robotic Process Automation - blaski i cienie automatyzacji
Barbara Mejssner, 17.06.2019
Coraz więcej firm automatyzuje swoje procesy biznesowe za pomocą narzędzi RPA, jednak aby wdrożenie tych rozwiązań przyniosło oczekiwane korzyści, najlepiej zacząć je od robotyzacji prostych zadań.
Cyberataki zamiast bomb.
Artur Pęczak, 03.06.2019
Internet i sieci komputerowe stały się nowym polem walki, na którym interesy światowych mocarstw splatają się z żądzą zysków pospolitych cyberprzestępców. Cyberataki na Ukrainę (czerwiec 2018) czy firmę Norsk Hydro (marzec 2019) unaoczniają powagę zagrożeń, przed którymi każdego dnia stają przedsiębiorstwa, państwa i ich obywatele.
Cyfrowe bliźniaki, czyli prototypowanie w czasach internetu rzeczy
Antoni Steliński, 19.04.2019
Technologia „cyfrowych bliźniaków” zmienia sposób, w jaki tworzone, testowane i udoskonalane są skomplikowane urządzenia oraz rozwiązania internetu rzeczy, sztucznej inteligencji, a także zaawansowane systemy i aplikacji z dziedziny analityki danych.
Systemy wiedzy o produkcie - fundament Przemysłu 4.0
Barbara Mejssner, 16.04.2019
Rynek systemów Product Lifetime Management stale rośnie. Rozwój napędzają coraz popularniejsze wdrożenia w chmurze. Dodatkowym bodźcem do zakupu PLM są zaimplementowane w rozwiązaniach nowe technologie, które znacznie usprawniają ich funkcjonalność.
W drodze ku Gospodarce 4.0. Wyniki badania Computerworlda
Artur Pęczak, 28.03.2019
Wzrost efektywności i produktywności motywuje przedsiębiorstwa do podejmowania działań w ramach Gospodarki 4.0. Mimo przeciętnej bazy przemysłowej oraz niskiego poziomu automatyzacji działające na polskim rynku firmy sukcesywnie nadrabiają zaległości. Wiele z nich w najbliższym roku jest gotowych wziąć na barki innowacyjne projekty z zakresu przemysłowego internetu rzeczy, systemów RPA (Robotic Process Automation) albo systemów predykcyjnego utrzymania ruchu.
Cyfrowe miejsce pracy
Jan Mazurek, 04.03.2019
Nowoczesne technologie pozwalają tworzyć wirtualny odpowiednik fizycznego miejsca pracy. Pracownicy mogą wykonywać pracę w dowolnym miejscu i czasie, korzystając z zasobów danych organizacji oraz doświadczenia zespołu.
Poprzednia
strona
1
2
3
4
5
...
8
Następna
strona
Redakcja poleca
MES - krótki przewodnik po systemach realizacji produkcji
Barbara Mejssner
W porównaniu z europejskim polski przemysł nie lubi nowoczesnych technologii
Anna Ładan
6G na horyzoncie
Grzegorz Stech
Cyfrowe bliźniaki, czyli prototypowanie w czasach internetu rzeczy
Antoni Steliński
Biblioteka IT
INTELIGENTA INFRASTRUKTURA IT W PRZEMYŚLE 4.0
Przekształcanie działalności produkcyjnej w przedsiębiorstwo 4.0 to optymalizacja jakościowa oraz kosztowa procesów produkcyjnych, a w konsekwencji wyższa wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstwa. Niezbędnym warunkiem tego procesu jest bezpieczna i niezawodna sieć Wi-Fi, pokrywająca sygnałem bezprzewodowym cały obszar produkcji. Digitalizacja procesu produkcji opiera się na zbieraniu i analizie – również w czasie rzeczywistym – ogromnej ilości danych, co umożliwia większą elastyczność produkcji, lepsze zarządzanie procesami produkcyjnymi, w tym optymalizację wydatków, także poprzez unikanie kosztownych przerw w działaniu i redukcji ryzyka. Szybsze i bardziej elastyczne działanie coraz częściej decyduje o konkurencyjności zakładów produkcyjnych. Najważniejszym elementem nowoczesnego modelu operacyjnego, umożliwiającym integrację danych jest sieć Wi-Fi, zapewniająca pełny i wydajny dostęp do wymiany informacji na całym terenie firmy. Optymalnie zaprojektowana infrastruktura ma też kluczowe znaczenie dla systemów lokalizujących obiekty jak RTLS, RFID, czy systemów dla komunikacji głosowej VoWi-FI. W rzeczywistości szybko zmieniającej się technologii trzeba też pamiętać, że rozwiązania opierające się na sztucznej inteligencji (AI) nie są już domeną filmów science-fiction. Są biznesową codziennością, a w wielu przypadkach koniecznością. Na co dzień polegamy na algorytmach wyszukiwarek i cyfrowych asystentach, ale potencjał AI wykracza daleko poza te funkcjonalności. Sztuczna inteligencja robi wielkie postępy w świecie biznesu będąc pomocnym narzędziem dla kolejnych branż – od medycyny, przez finanse, aż po IT.
Przemysł 4.0 – krok w kierunku bezpieczeństwa przemysłowego
Z badania „Computerworld”, przeprowadzonego na zlecenie Intel i Polcom wynika, że niemal co trzecia firma w Polsce już dzisiaj prowadzi projekty związane z cyfrową transformacją. Wszystko dlatego, że cyfryzacja i automatyzacja procesów może odmienić oblicze firm sektora przemysłowego, podnosząc bezpieczeństwo systemów i danych oraz zapewniając ciągłość działania biznesu. To największe priorytety w budowaniu strategii IT oraz najpilniejsze inwestycje w ramach cyfryzacji firm. Zdaje się, że choć pandemia COVID-19 miała dość neutralny wpływ na funkcjonowanie firm produkcyjnych, to dla wielu z nich stała się czynnikiem, który przyspieszył cyfryzację oraz zwiększył znaczenie działu IT. Pobierz raport omawiający wyniki badania, aby dowiedzieć się w jaki sposób firmy z branży podchodzą do konieczności cyfryzacji? Na jakim są etapie i jakich efektów oczekują? I w końcu czy korzystanie z chmury staje się coraz bardziej powszechne?
W drodze ku gospodarce 4.0
Branża przemysłowa zawsze żywo reagowała na wszelkie nowinki techniczne, dlatego automatyzacja procesów idzie równolegle z rozwojem technologii i staje się coraz bardziej zaawansowana, przynosząc coraz większe korzyści przedsiębiorstwom. Wielkimi krokami nadchodzi Przemysł 4.0, w którym robotyzacja (RPA) staje się centralnym punktem. Towarzyszy jej zaawansowana sztuczna inteligencja oraz powiązane z tym przekształcenia, sprawiające, że możemy wręcz mówić o czwartej rewolucji przemysłowej. Ale jak konkretnie wyglądają te zmiany? Jak wprowadzana jest automatyzacja procesów (robotic process automation)? Wszystko to opisuje nasz specjalny raport - Gospodarka 4.0. Co można w nim znaleźć? Skupiliśmy się na przedsiębiorstwach działających na polskim rynku, aby sprawdzić, jak jest przygotowany na Przemysł 4.0. Zapraszamy do lektury!
Przygotuj się na Przemysł 4.0 dzięki systemom kognitywnym dla produkcji
Czy Twoja firma jest gotowa na Przemysł 4.0? Produkcja przemysłowa z dnia na dzień staje się coraz bardziej skomplikowana. Efektywność zakładu przemysłowego powinna stale wzrastać pomimo: Wzrostu cen surowców i komponentów na rynkach, które dotąd cechowały się niskimi kosztami; Oczekiwań klientów w zakresie coraz większego dostosowania produktów i coraz szybszej realizacji zamówień; Nieustannie zmieniających się wymagań; Zmniejszania się wielkości zamówień; Spadku marż; Pojawiania się konkurencyjnych rozwiązań oraz konieczności dostosowania się do potrzeb rynku, co zagraża jakości i ciągłości produkcji; Wykładniczego wzrostu ilości danych pochodzących z maszyn i systemów automatyzacji produkcji. Aby odnosić sukcesy w erze Przemysłu 4.0, producenci muszą w pełni korzystać z potencjału danych ze wcześniejszych systemów, danych nieustrukturyzowanych i danych pobieranych w czasie rzeczywistym, aby podejmować na ich podstawie decyzje, które pozwolą zrównoważyć jakość i wydajność produkcji. Ponieważ przeciętny zakład produkcyjny korzysta z ponad stu aplikacji, zapewnienie dostępności tych danych i wykorzystanie ich w procesach decyzyjnych jest niezwykle trudne.
Reklama zamknie się za 15 sekund. Przejdź do serwisu »