Koniec roku – czas na podsumowanie

Postanowiliśmy spiąć klamrą wszystkie tegoroczne zmiany związane z ofertą Kerio Technologies

Kerio Technologies to amerykańska spółka wywodząca się z Czech. W tym roku Kerio Technologies świętowało piętnastolecie swojego istnienia. Większość ludzi zapewne kojarzy markę z kultowym personalnym firewallem, być może z pierwszym routerem i firewallem dla platform Windows (Winroute Pro). Produkty były bardzo popularne także w Polsce, to one właśnie wypromowały Kerio. Obecnie kluczowymi produktami są: Kerio Connect – wieloplatformowy serwer poczty, Kerio Control – UTM, Kerio Operator – centrala PBX dla VOIP oraz Samepage – usługa pracy grupowej w chmurze.

Usługa Samepage.io za Kerio Workspace

Z początkiem roku, w miejsce Kerio Workspace, firma udostępniła zupełnie nowy produkt, Samepage.io, czyli bardzo łatwą w obsłudze platformę do pracy grupowej i wymiany informacji. Produkt dostępny jest jako kompletna i gotowa do użycia „od ręki” usługa w wersji freemium. W ciągu roku Samepage zmienił się, ewoluował funkcjonalnie i wyładniał. Jesienią br. producent wprowadził unikalny system rozliczeń oparty na hashtagach, dedykowany dla partnerów zainteresowanych sprzedażą tego produktu. Usługa freemium jest dostępna w ramach dwóch planów for Work Teams i For Business, w których można uzyskać bezpłatnie dostęp nawet do 50 GB danych.

Wsparcie producenta dla wtyczek Sophos AV i Active Sync

Wraz z początkiem roku ważną zmianę producent wprowadził w licencjonowaniu rozwiązań typu onpremise, w których wraz z produktami dostępne są także dodatkowo płatne moduły. Zmiana dotyczyła dwóch najważniejszych i najbardziej popularnych rozwiązań: Kerio Connect i Kerio Control.
Dotychczas oba produkty, oprócz zaszytego silnika SOPHOS AV, posiadały możliwość podpinania zewnętrznych wtyczek antywirusowych. Od stycznia 2013 r. producent postanowił skupić się na pełnej obsłudze i wsparciu dla partnera biznesowego SOPHOS, zewnętrzne wtyczki klienci mogą dodawać za pośrednictwem SDK (Software Developement Kit). Obok wprowadzonych zmian związanych z AV, postanowiono także uprościć sposób rozliczeń w oparciu o stałą, niską opłatę za roczne korzystanie z licencji antywirusa oraz ActiveSync.

ActiveSync jako opcja

Z ActiveSync wiąże się kolejna zmiana licencyjna. W maju br. dla produktu Kerio Connect wprowadzono możliwość zakupu licencji z rozbiciem na dodatkowy moduł ActiveSync. Zmiana wymusiła na klientach Kerio Connect deklarację chęci posiadania modułu, który umożliwia synchronizację elementów serwera na urządzeniach mobilnych w ramach technologii Microsoft ActiveSync. Klienci, którzy nie chcą używać EAS, mogą konfigurować synchronizację poczty na urządzeniach mobilnych za pośrednictwem protokołu IMAP, a kalendarze za pośrednictwem protokołu CalDav.

Kerio Connect z własnym komunikatorem, wersja 64 bit oraz nowa polityka haseł

30 kwietnia 2013 r. ukazała się do pobrania nowa wersja serwera pocztowego Kerio. Kerio Connect 8.1 udostępniał długo oczekiwaną przez niektórych klientów wersję 64 bit. Warto wspomnieć, że to właśnie dzięki polskim klientom producent przyśpieszył pracę nad wersją dla serwerów i platform opartych na architekturze 64 bit. Wraz z nową wersją,- Kerio Connect wzbogacił się także o nowy moduł, standardowo i bezpłatnie dostępny do licencji – własny komunikator oparty na technologii XMPP.

Serwer poczty i pracy grupowej do zadań specjalnych

Podsumowując zmiany wprowadzone w Kerio Connect oraz plany związane z integracją z usługą Samepage, mobilną wersją komunikatora, pełnym wsparciem dla systemów najważniejszych platform komputerowych i mobilnych, uzyskujemy obraz serwera poczty do zadań specjalnych.

Kerio Connect jako alternatywa dla Exchange,- już dawno przerosła swój pierwowzór i oferuje dużo większą elastyczność w dopasowaniu oferty pod klienta. Warto wymienić: wieloplatformowość (Windows, Linux, OSX, wirtualizacja, wszystkie wersje dla 32 i 64 bit), wielodomenowość (nie tylko w ramach dostępnej licencji SaaS, ale także zwykła licencja umożliwia tworzenie usług pocztowych praktycznie bez ograniczeń), wszechstronność (własny webmail, wsparcie dla Outlook Office, wsparcie dla klientów OSX, pełne wsparcie dla platform Andorid, iOS, Windows Phone) i bezpieczeństwo (szesnastowarstwowa ochrona antyspamowa, wbudowany silnik antywirusowy). Do atutów rozwiązania należy atrakcyjna cena oraz łatwość konfiguracji i administracji, m.in. dzięki przejrzystemu panelowi administracyjnemu, dostępnemu także w języku polskim. Ograniczoną czasowo do 30 dni, pełną wersję produktu z wszystkimi modułami, można pobrać ze strony producenta kerio.eu

Kerio Control ewolucja z Kerio WinRoute Firewall do Kerio UTM

Ewolucja rozpoczęła się już ponad rok temu, jednak dopiero zmiany sprzętowe i programowe, które nastąpiły w tym roku, spowodowały, że Kerio Control jako kompletny i niedrogi UTM zyskał dodatkowo na atrakcyjności.

W przypadku Kerio Control, podobnie jak w przypadku Kerio Connect, nie obeszło się bez zmian związanych z licencjonowaniem. Moduł antywirusa pozostał pod kontrolą zaszytego w UTM silnika SOPHOS AV. Uproszczono także licencjonowanie dla modułu WebFilter. Obecnie jest jedna cena dla zakupu i odnowienia modułu.

W nowej wersji Kerio Control, podobnie jak Connect i Operator uzyskały, odświeżony i nowoczesny widok panelu administracyjnego, który został dostosowany do administracji przy pomocy urządzeń mobilnych.

Kerio Control Box 1120 i 3120,- lepsze parametry i niższa cena

Od sierpnia 2013 r. dostępne są nowe wersje appliance. Mniejszy model, oznaczony numerem 1120 i większy, dedykowany do szafy serwerowej - 3120. Nowe wersje UTM zostały wyposażone w nowe podzespoły, w tym większe dyski SSD. Co ciekawe, wraz z update sprzętowym, producent obniżył ceny za te urządzenia o ok. 100 -150 euro. W przypadku software, Kerio Control zostało wzbogacone o VLANy, dodatkowo konfigurowany VPN IPSec i wsparcie dla IPv6. Z ciekawostek można dodać backup konfiguracji synchronizowany z Samepage.

Kerio Operator, czyli produkt wyprzedzający epokę

W ofercie Kerio znajduje się także kompletne rozwiązanie dostępne jako centrala PBX dla VoIP. Produkt jest dostępny w wersji software (ISO) oraz w dwóch modelach appliance: - 1210 i 3210. Podobnie jak w przypadku Kerio Control BOX, pierwszy model nabiurkowy, drugi dedykowany do montażu w szafie serwerowej.

Wśród tegorocznych najważniejszych zmian wymienić należy obsługę połączeń za pomocą faksu. Na tę funkcjonalność czekało wielu klientów. Polskie firmy coraz częściej pytają o rozwiązania umożliwiające pełną adaptację oferty centrali VOIP. Produkt cieszy się ogromną popularnością w Europie Zachodniej i należy wierzyć, że w niedługim czasie, podobnie jak pozostałe rozwiązania Kerio, Kerio Operator zaskarbi sobie względy polskich klientów.

Sun Capital Sp.z o.o.
ul.Ołtaszyńska 92c/6
53-034 Wrocław
tel.: +48 71 707-03-76
faks: +48 71 794+93+76
email: [email protected]

INTELIGENTA INFRASTRUKTURA IT W PRZEMYŚLE 4.0 Przekształcanie działalności produkcyjnej w przedsiębiorstwo 4.0 to optymalizacja jakościowa oraz kosztowa procesów produkcyjnych, a w konsekwencji wyższa wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstwa. Niezbędnym warunkiem tego procesu jest bezpieczna i niezawodna sieć Wi-Fi, pokrywająca sygnałem bezprzewodowym cały obszar produkcji. Digitalizacja procesu produkcji opiera się na zbieraniu i analizie – również w czasie rzeczywistym – ogromnej ilości danych, co umożliwia większą elastyczność produkcji, lepsze zarządzanie procesami produkcyjnymi, w tym optymalizację wydatków, także poprzez unikanie kosztownych przerw w działaniu i redukcji ryzyka. Szybsze i bardziej elastyczne działanie coraz częściej decyduje o konkurencyjności zakładów produkcyjnych. Najważniejszym elementem nowoczesnego modelu operacyjnego, umożliwiającym integrację danych jest sieć Wi-Fi, zapewniająca pełny i wydajny dostęp do wymiany informacji na całym terenie firmy. Optymalnie zaprojektowana infrastruktura ma też kluczowe znaczenie dla systemów lokalizujących obiekty jak RTLS, RFID, czy systemów dla komunikacji głosowej VoWi-FI. W rzeczywistości szybko zmieniającej się technologii trzeba też pamiętać, że rozwiązania opierające się na sztucznej inteligencji (AI) nie są już domeną filmów science-fiction. Są biznesową codziennością, a w wielu przypadkach koniecznością. Na co dzień polegamy na algorytmach wyszukiwarek i cyfrowych asystentach, ale potencjał AI wykracza daleko poza te funkcjonalności. Sztuczna inteligencja robi wielkie postępy w świecie biznesu będąc pomocnym narzędziem dla kolejnych branż – od medycyny, przez finanse, aż po IT.