e3000 odchodzi na emeryturę

Hewlett-Packard wycofuje serwery e3000 i obniża cenę serwera unixowego Superdome.

Hewlett-Packard wycofuje serwery e3000 i obniża cenę serwera unixowego Superdome.

Do końca 2003 r. Hewlett-Packard wycofa z oferty serwery linii e3000, rozwijane od 1972 r. Klienci zainteresowani migracją na nowsze, wydajniejsze modele serwe-rów HP mogą skorzystać z oferowanego przez firmę programu wymiany sprzętu.

HP poinformował również o 30-proc. obniżce cen swojego najwydajniejszego serwera unixowego - HP Superdome. W ten sposób producent zamierza konkurować z wprowadzonym przed półtora miesiącem na rynek komputerem IBM p690, znanym również pod nazwą Regatta.

Starszy brat odchodzi

Wycofywany z rynku serwer HP e3000 jest jeszcze dostępny w różnych konfiguracjach w klasach serwerów A i N. Są to najsłabsze pod względem wydajności serwery wyposażone w procesory PA-8500 o częstotliwościach rozpoczynających się od 110 MHz (dla porównania znajdujące się również w klasie A unixowe serwery HP 9000 są oferowane z procesorami PA-8500 od 440 MHz).

e3000, którego pierwsza wersja trafiła na rynek w 1972 r., wykorzystuje zamknięty system operacyjny MPE/iX (Multi-Programming Executive). To właśnie stale zmniejszające się zainteresowanie programistów tworzeniem rozwiązań na tę platformę i odejście klientów w kierunku systemów otwartych są głównymi argumentami uzasadniającymi - zdaniem HP - konieczność zaprzestania sprzedaży serwerów e3000. Również klientom coraz trudniej jest znaleźć specjalistów, którzy znają się na utrzymaniu serwerów z systemem MPE.

Klienci nie zainteresowani proponowaną przez HP migracją na serwery z systemami HP-UX, Windows i Linux mogą nabywać serwery linii e3000 jeszcze do 1 listopada 2003 r. Wsparcie techniczne ma być świadczone do końca 2006 r.

HP nie ujawnia ile serwerów e3000 sprzedano w czasie blisko 30-letniej historii istnienia tej linii produktów. Analitycy szacują, że jest ok. 50 tys. "W Polsce są to minimalne ilości" - zapewnia Robert Adamczak, odpowiedzialny za sprzedaż serwerów korporacyjnych w .

Przed klientami, którzy zdecydują się na migrację z serwerów e3000 na inną platformę, stoi nie lada wyzwa- nie w postaci konieczności przeniesienia aplikacji działających w systemie MPE/iX na inny system operacyjny. Wraz z decyzją o zaprzestaniu sprzedaży serwerów firma wycofała się również z wcześniejszych planów przenoszenia środowiska MPE/iX na 64-bitową platformę Intela. Przedstawicie- le HP zapewniają jednak, że do końca 2006 r. firma dostarczy odpowied- nie narzędzia migracyjne. Już obec- nie nabywcom najnowszych serwerów HP e3000 (klasy A i N) jest oferowana bezpłatna migracja na system HP-UX.

Wymiana na wiele sposobów

HP Polska zaoferował klientom program wymiany starych serwerów na najnowsze modele. Program jest dostępny od dawna, ale w jego najnowszej edycji, która - wg - ma trwać do końca br., firma zaoferowała nowe warunki.

Dotychczas starsze serwery moż- na było wymienić na nowsze równie wydajne, ale oferujące większą ska- lowalność. Obecnie firma proponuje wymianę kilku starszych serwerów na jeden nowy serwer (punktem odniesienia jest suma wydajności przetwarza- nia transakcji na wymienianych ser- werach). Nowością jest również możliwość wymiany w analogiczny sposób nie tylko serwerów HP, ale też komputerów innych producentów.

Program wymiany nie ma uniwersalnych, ustalonych zasad. "Każdy przypadek analizujemy indywidualnie" - twierdzi Robert Adamczak.

Superdome tańszy

HP zdecydował się również obniżyć cenę swojego najwydajniejszego serwera - HP Superdome, który może być skalowany do obsługi 64 procesorów PA-8700 z zegarem 750 MHz. Oficjalnymi powodami obniżki cen są spadki cen komponentów (w szczególności pamięci) i chęć efektywniejszej konkurencji z nowym unixowym serwerem IBM p690. Po 30-proc. obniżce 32-procesorowy serwer Superdome można już kupić w cenie 600-700 tys. USD.

Jak twierdzi Robert Adamczak, w Polsce dotychczas sprzedano 6 serwerów Superdome.


TOP 200