Zerwane zaręczyny

Dell jest kolejną firmą, która wycofała się z oferowania pod własnym szyldem serwerów ES7000, produkowanych przez Unisysa.

Dell jest kolejną firmą, która wycofała się z oferowania pod własnym szyldem serwerów ES7000, produkowanych przez Unisysa.

Zerwane zaręczyny

ES7000 z ręki do ręki

Mocną stroną Unisysa zawsze była technologia, słabą zaś marketing. Dlatego podjęto decyzję, by promocją wieloprocesorowych serwerów produkowanych przez tę firmę zajęli się silniejsi partnerzy. Potężne, 32-procesorowe serwery oparte na architekturze SMP z własnym logo zgodziły się sprzedawać: Compaq, Dell, Hewlett-Packard, Fujistu, Hitachi, czyli ścisła czołówka rynku IT. Dzisiaj serwery ES7000 można znaleźć w cennikach już tylko dwóch ostatnich firm.

Krótka historia krótkiego kontraktu

Dwa lata temu, po zawarciu umowy z Unisysem, szef Della entuzjastycznie progonozował, że w ciągu trzech lat firmie uda się sprzedać licencjonowane serwery na sumę przekraczającą 1 mld USD. Dell był najważniejszym partnerem Unisysa. Oprócz serwerów oferował wsparcie techniczne ES7000, a Unisys w zamian sprzedawał pod własną marką dwu-, cztero- i ośmioprocesorowe komputery produkowane przez Della.

Recesja zrewidowała plany Michaela Della. Okazało się, że klienci nie chcą kupować serwerów intelowskich wyposażonych w więcej niż 8 procesorów. Rzecznik Unisysa twierdzi, że Dell wycofał się jedynie z oferowania ES7000. Pozostała część umowy nadal obowiązuje. W ciągu najbliższych tygodni firmy mają ustalić, na jakich zasadach klienci Della będą mogli zaopatrywać się w ES7000 bezpośrednio u ich producenta.

Wcześniej ze współpracy z Unisysem wycofały się Hewlett-Packard i Compaq. Przedstawiciele Compaqa tłumaczyli zerwanie umowy "mniejszym niż spodziewane zainteresowaniem serwerami intelowskimi skalowalnymi do 32 procesorów". Według Compaqa, w 2001 r. głównym źródłem przychodów (ok. 95%) ze sprzedaży wysoko wydajnych serwerów intelowskich były 8-procesorowe serwery linii ProLiant 8500.

Umowa z HP trwała zaledwie przez pół roku. Przez ten czas firma nawet nie rozpoczęła sprzedaży serwerów ES7000.

Rozstanie nie w porę

Ogłoszona w marcu br. decyzja Della o wycofaniu się ze sprzedaży ES7000 została podjęta w niefortunnym momencie. Unisys wprowadza właśnie na rynek nową wersję serwera nazwaną ES7000/200. Po raz pierwszy firma zaoferuje technologię Server Sentinel, umożliwiającą samonaprawianie serwera, podobnie jak w przypadku rozwiązania eLiza stosowanego w serwerach IBM.

ES7000/200 pozostaje nadal jedynym serwerem intelowskim, zdolnym uruchamiać system Windows na 32 procesorach, zgrupowanych w jednym komputerze. Zamiast dotychczas stosowanych procesorów Pentium III Xeon 900 MHz, nowy serwer jest oferowany z procesorami Xeon MP o częstotliwości 1,4 GHz lub 1,6 GHz. Procesory te mają funkcję hyper-threading pozwalającą pojedynczemu procesorowi działać tak, jakby składał się z dwóch. Funkcja ta nie jest jednak obecnie wykorzystywana w ES7000/200.

Nowy serwer pozwoli równolegle wykorzystywać w jednym komputerze 32- i 64-bitowe procesory Intela. Jak szacuje Unisys, wydajność nowego serwera z Xeon MP jest o ok. 20% wyższa niż w przypadku starszego ES7000.

Technologia Server Sentinel umożliwia monitorowanie pracy serwera z wykorzystaniem przeglądarki, a także rozwiązywanie problemów programowych i sprzętowych: automatyczny restart serwera, wyłączanie i włączanie procesorów, które budzą podejrzenie o wadliwą pracę, dynamiczne przypisywanie zasobów I/O i pamięci partycjom systemowym oraz przenoszenie zadań między procesorami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200