Zapanować nad flotą... Komórek

W przypadku floty złożonej z kilkudziesięciu telefonów zdalna aktualizacja, synchronizacja i dbanie o bezpieczeństwo bez odpowiedniego systemu IT są praktycznie niemożliwe.

W przypadku floty złożonej z kilkudziesięciu telefonów zdalna aktualizacja, synchronizacja i dbanie o bezpieczeństwo bez odpowiedniego systemu IT są praktycznie niemożliwe.

Wszystkim znane zagrożenia, na które narażone są firmowe komórki, są tym większe, im większa jest funkcjonalność tych urządzeń. W Stanach Zjednoczonych już na początku lat 90. XX w. obserwowano wzrost liczby kradzieży aparatów GSM, bezpośrednio związanych ze zjawiskiem szpiegostwa przemysłowego. Często informacje, a w zasadzie kontakty zapisane na karcie SIM były nieporównanie cenniejsze od wartości samego terminala.

1 mln

komórek ginie lub ulega zniszczeniu każdego roku w Polsce, czyli ponad 2% wszystkich tego typu urządzeń działających w kraju.

W porównaniu z tamtymi czasami dziś służbowe telefony komórkowe - a coraz częściej tzw. smarftony - są prawdziwą kopalnią informacji, nie tylko o ich posiadaczu, lecz przede wszystkim o firmie, w której pracuje. Informacji, których ujawnienie może narazić całą organizację na straty ekonomiczne, a w skrajnym przypadku nawet do upadłości. Dostępne na rynku rozwiązania informatycznie nie tylko pomagają zachować bezpieczeństwo informacyjne firmy, ale ułatwiają też mobilny dostęp do firmowego środowiska IT.

Z tego powodu coraz ważniejsze staje się należyte zabezpieczenie samych urządzeń mobilnych, jak również informacji zapisanych w ich pamięci. Najważniejsi producenci oprogramowania i sprzętu GSM posiadają już w ofercie aplikacje pozwalające na zdalne kontrolowanie i zarządzanie firmowymi telefonami za pośrednictwem sieci komórkowej. Tego typu rozwiązania umożliwiają m.in. zablokowanie telefonu lub niektórych funkcji, wymazanie pamięci lub synchronizację danych bezpośrednio z firmowego systemu IT.

Możliwe jest także zarządzanie pojedynczymi aparatami lub całymi ich grupami. Dodatkowo - dzięki współpracy z operatorami GSM - często możliwe jest skorzystanie z usług lokalizacyjnych, umożliwiających odnalezienie zgubionego telefonu zanim zrobi to osoba niepowołana. Inną korzyścią wynikającą z wdrożenia systemów do zdalnej kontroli i synchronizacji terminali GSM jest uproszczenie pracy tak samych użytkowników, jak i osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie firmowych urządzeń mobilnych. Zbędne staje się m.in. ręczne konfigurowanie wszystkich terminali, np. pod kątem zmian ustawień serwera pocztowego.

Nokia Intellisync Mobile Suite

Jednym z najnowszych rozwiązań ułatwiających zarządzanie wieloma firmowymi telefonami jest zestaw narzędziowy firmy Nokia. Intellisync Mobile Suite, dostępny m.in. w ofercie NextiraOne Polska, to zintegrowany pakiet aplikacji usprawniających zarządzanie flotą urządzeń mobilnych w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Jego poszczególne elementy odpowiadają za określone funkcjonalności przydatne użytkownikom korporacyjnym.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa floty mobilnej najważniejszy w tym pakiecie jest moduł Intellisync Device Management, który umożliwia zdalne zarządzanie konfiguracją i ustawieniami urządzenia oraz instalowanie, uaktualnianie i usuwanie aplikacji mobilnych. Dzięki temu możliwe staje się lepsze egzekwowanie firmowej polityki bezpieczeństwa związanej z użytkowaniem służbowych urządzeń mobilnych.

Dane znajdujące się w pamięci smartfonu mogą być zdalnie synchronizowane, a także - co bardzo ważne w momencie jego utraty - usunięte lub zablokowane. Możliwe jest także zdalne tworzenie kopii bezpieczeństwa oraz późniejsze ich przywracanie. Wszystkie transmitowane dane są szyfrowane. Nokia Intellisync Device Management obsługuje urządzenia pracujące pod kontrolą systemów: Symbian, PalmOS, BlackBerryOS i Windows Mobile 5.0, obsługujących protokół OMA Device Management.

Nokia Intellisync Mobile Suite zawiera także aplikację Intellisync Wireless Email, która pozwala na przesyłanie wiadomości e-mail z firmowego konta pocztowego bezpośrednio na urządzenie mobilne. Pakiet ten zawiera także moduły: Intellisync Application Sync, Intellisync File Sync i Intellisync Call Connect. Umożliwiają one kolejno: synchronizowanie i uaktualnianie oprogramowania mobilnego, synchronizację danych i dostęp do telefonu firmowego na telefonie komórkowym.

Ericsson Mobile Organizer

Wykorzystujący technologię push Ericsson Mobile Organizer zapewnia łatwy dostęp do konta pocztowego wraz z zapisanymi kontaktami i kalendarzem oraz przychodzących wiadomości e-mail. Są one pobierane automatycznie. EMO umożliwia również odbieranie, odczytywanie, edytowanie i przesyłanie dalej dokumentów wysłanych jako załączniki w formatach .doc, .xls, czy .pdf. Oprogramowanie współpracuje z platformami Windows Mobile i Symbian. Obsługuje serwery Microsoft Exchange w wersji 5.5 i wyższej oraz Lotus Domino 5.0, 6.0 i 6.5. Na stronach Ericssona dostępna jest 30-dniowa wersja testowa.

Guardian Symbian Toys

Udostępniany bezpłatnie program Guardian firmy SymbianToys jest niewielkim narzędziem ułatwiającym zabezpieczenie urządzenia i danych znajdujących się w jego pamięci przed kradzieżą. Po każdej zmianie karty SIM aplikacja wysyła wiadomość tekstową pod wskazany wcześniej numer. Taki SMS zawiera m.in. informacje o numerze telefonu zainstalowanej karty SIM. Za pomocą odpowiedniej wiadomości wysłanej do urządzenia możliwe jest zdalne usunięcie prywatnych informacji, przywrócenie stanu fabrycznego lub zmiana konfiguracji. Aplikacja posiada zabezpieczenie przed usunięciem. Guardian współpracuje z urządzeniami mobilnymi pracującymi na platformie SymbianOS S60v2.

SpriteClone

Ciekawym narzędziem jest SpriteClone firmy SpriteSoftware. Jego podstawowym zastosowaniem jest tworzenie wiernych kopii systemu operacyjnego i wszystkich informacji znajdujących się w pamięci urządzeń przenośnych oraz ich proste przywracanie. SpriteClone tworzy wierny obraz całej zawartości pamięci wraz z ustawieniami systemowymi i konfiguracją oprogramowania. Plik z zapisanymi danymi może być zabezpieczony hasłem. Według informacji producenta, takie rozwiązanie w znacznym stopniu ułatwia instalowanie tego samego rodzaju aplikacji oraz ich konfigurację na wielu urządzeniach. Wersja dla 20 urządzeń kosztuje 300 USD. Dostępna jest też wersja testowa. SpriteClone działa na smartfonach z systemem Windows Mobile 5.0 i 6.0.

SpriteBackup

Inny program SpriteSoftware - SpriteBackup - umożliwia łatwe tworzenie kopii bezpieczeństwa pamięci urządzenia mobilnego. Tak stworzoną kopię można zabezpieczyć hasłem, skompresować i zapisać na karcie pamięci albo wysłać e-mailem. Obsługiwana jest również funkcja automatycznego tworzenia kopii bezpieczeństwa. To oprogramowanie też współpracuje z systemami Windows Mobile. Najtańsza wersja kosztuje 20 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200