Wyciśnij więcej z nagrywarki CD w Windows XP!

Wydaje Ci się, że widziałeś gdzieś w Windows okno umożliwiające zmianę szybkości zapisu płyt CD? Drażni Cię to, że nigdzie nie możesz go znaleźć? Spokojnie, pomożemy.

Do rozwijalnych list pozwalających na wybór szybkości zapisywania płyt CD można było dotrzeć klikając prawym klawiszem na napędzie, wybierając Właściwości -> Nagrywanie. Niestety, niekiedy karta Nagrywanie jest niedostępna, choć Windows ciągle udaje się wypalanie płyt CD bez pomocy zewnętrznych aplikacji! Dlaczego?

Wszystkiemu winien jest brak odpowiednich sterowników do naszej nagrywarki. Jednak jako że prawdopodobnie ich nie zdobędziemy, warto spróbować drogi alternatywnej, czyli modyfikacji kluczy rejestru.

Zobacz również:

  • Windows 11 otrzyma kompatybilność z widżetami firm trzecich

Uruchom Edytorem rejestru, wejdź do HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CD Burning\Drives\Volume{numer} i spójrz na okienko po prawej. Zobaczysz tam dwa interesujące klucze.

Pierwszym z nich jest DriveType - jeśli mamy nagrywarkę, a Windows mimo wszystko przypisał mu wartość 1, zamieńmy ją na 2. Systemowi nie powinno przydarzyć się nic strasznego, a przynajmniej możliwe będzie regulowanie szybkości wypalania płyt CD z poziomu dodatkowej karty dostępnej we właściwościach napędu.

Drugim interesującym kluczem jest MaxCDWriteSpeed - możemy w nim ustawić maksymalną szybkość nagrywania. Zwykle jest tam 16 (dziesiętnie!) albo 18. Możemy podbić tę wartość do 32 (ósemkowo 20). Pamiętajmy jednak, że wyższe szybkości oznaczają zwykle większą liczbę uszkodzonych płyt CD - jeśli zatem dane na naszym dysku są bardzo pofragmentowane, wartość powinniśmy nie tylko podnosić, ale wręcz obniżyć do poziomu 8 (dziesiętnie)!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200