WLAN między garażem a mieszkaniem

Chcielibyśmy połączyć nasz garaż do sieci LAN w budynku mieszkalnym. Aktualnie połączenie jest wykonane przez dostęp dial-up. Garaż to stalowy budynek oddalony około 300 m od naszego mieszkania. Wydaje się nam, że połączenie bezprzewodowe będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Proszę o wskazówki potrzebne do rozwiązania tego problemu.

Połączenie bezprzewodowe jest jedną z dostępnych opcji. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie pewnego typu połączenia bezprzewodowego, nazwanego mostem. Najczęściej połączenie to jest tworzone w celu zestawienia połączeń punkt-punkt. Warto rozejrzeć się także za typem anteny kierunkowej, aby idealnie skierować wiązkę sygnału pomiędzy urządzeniami. Nie ma potrzeby wykorzystania anteny kierunkowej o bardzo wąskiej wiązce, ponieważ może to oznaczać problemy z precyzyjnie kierunkowym ustawieniem anten z każdej strony. Nawet wykorzystując kierunkową antenę, należy pamiętać o zastosowaniu najwyższego poziomu szyfrowania (użycie WPA2 jeżeli jest dostępne).

Warto odwiedzić stronę www.grc.com/passwords, która pomoże w generowaniu kluczy szyfrujących, trudnych do złamania.

Istnieją także inne opcje, które należy rozważyć w przypadku połączenia budynków. Warto sprawdzić czy pomiędzy budynkami nie znajduje się linia kablowa. Jeżeli istnieje taka linia lub koszt jej położenia nie jest wysoki, można spojrzeć na rozwiązania rozszerzające Ethernet. Pozwoli to za pomocą technologii m.in. xDSL, zbudować pewne połączenie. Jeżeli pomiędzy urządzeniami umiejscowimy optyczne izolatory, zapewnione zostanie bezpieczeństwo fizyczne. Inną opcją będzie wykorzystanie okablowania światłowodowego. Zapewni to najlepszą izolację elektryczną pomiędzy budynkami.

Wykorzystanie okablowania światłowodowego nie tylko elektrycznie odseparuje budynki, ale pozwali także na połączenia z prędkościami kilku Gb/s. Opcja ta może być zdecydowanie droższa od wcześniej przedstawionych metod połączeń. Konieczne będzie obliczenie kosztu światłowodu pomiędzy budynkami. Dodatkowym kosztem będzie sprzęt potrzebny do konwersji połączenia światłowodowego do połączenia kablowego, wykorzystywanego przez sprzęt w obu budynkach.


TOP 200