Taniej wcale nie musi znaczyć gorzej

Schenker należy do tych firm, które nawet w czasach najlepszej koniunktury rynkowej ostrożnie wydawały pieniądze na informatykę. Ostrożnie, nie oznacza mało, bowiem to dzięki informatyce Schenker stał się w ostatnich latach jedną z czołowych firm logistycznych w Polsce.

Schenker należy do tych firm, które nawet w czasach najlepszej koniunktury rynkowej ostrożnie wydawały pieniądze na informatykę. Ostrożnie, nie oznacza mało, bowiem to dzięki informatyce Schenker stał się w ostatnich latach jedną z czołowych firm logistycznych w Polsce.

Firma wdrożyła m.in. sys- tem CIEL brytyjskiej firmy DCS oraz rozwiązania umożliwiające spedytorom komunikowanie się z kierowcami za pomocą wiadomości SMS. "Każda firma ma swoje priorytety, nie na wszystkim warto oszczędzać" - mówi W. Wysocki, do niedawna kierownik ds. informatyki w Schenker w Poznaniu, obecnie szef firmy Comp-Win, świadczącej usługi outsourcingowe dla Schenkera.

Szybkie oszczędności

Są jednak obszary, gdzie oszczędności można poczynić dosyć łatwo. Schen-ker już od dawna nie płaci wyso- kich rachunków telefonicznych, a to za sprawą przystawek GSM podłączonych do centralek PBX. Firma ma też sieć roz ległą, w której ramach wykonuje połączenia z wykorzystaniem technologii Voice over IP.

Większość pracowników Schenkera nie korzysta z programów Microsoft Office, lecz jedynie z dostępnych bezpłatnie przeglądarek plików. Jest to "domyślny" sposób dostępu do plików wymienianych w systemie obiegu dokumentów. System został zresztą wykonany za pomocą narzędzi open source.

Bezpłatne technologie leżą również u podstaw systemu raportującego. Aplikacje zbudowane za pomocą PHP i bazy MySQL pobierają dane transakcyjne z serwera AS/400, transformują je do postaci analitycznej i udostępniają uprawnionym pracownikom za pośrednictwem przeglądarki lub poczty elektronicznej.

Dokument za darmo

Do tworzenia dokumentów pracownicy stosują darmowy pakiet biurowy 602 PC Suite czeskiej firmy 602 Software. "Długo poszukiwaliśmy zamiennika Office. Przebadaliśmy kilkanaście produktów. Zaletą 602 PC Suite jest to, że umożliwia odczyt i zapis dokumentów w formacie Word i Excel 2000" - tłumaczy Wiktor Wysocki. Choć nie jest to produkt typu open source, czeska firma oferuje bezpłatnie podstawową wersję swojego pakietu biurowego.

Za dodatkową opłatą pakiet biurowy 602 PC Suite można wyposażyć w dodatkowe moduły, np. zapis dokumentów w formacie PDF czy wsparcie techniczne. "Odebranie użytkownikom pakietu Microsoft Office wywołuje u nich poczucie utraty czegoś, co - jak uważają - im się należy. Wystarczy wtedy zapytać użytkowników, co zrobiliby, gdyby to była ich prywatna firma: zazwyczaj problemy znikają" - mówi Wiktor Wysocki.


TOP 200