Stałe łącza na partycjach NTFS

W pakiecie Windows Server 2003 Resource Kit znalazło się też narzędzie Hlscan, które sporządza zestawienie tzw. stałych łączy utworzonych na partycjach NTFS.

Łącza takie (tzw. hardlink) mogą być tworzone tylko na partycjach NTFS, a są to wpisy do katalogu wskazujące na treść określonego pliku. Pozwalają m.in. przechowywać ten sam plik w kilku katalogach, co pozwala zaoszczędzić miejsce na dysku oraz umożliwiają modyfikowanie właściwego pliku z poziomu każdego łącza stałego. Jeśli oryginalny plik zostanie np. usunięty lub przeniesiony w inne miejsce, jego treść będzie nadal dostępna za pośrednictwem takiego łącza.

W Windows XP stałe łącze można utworzyć poleceniem:

fsutil hardlink create <nowa_nazwa_pliku> <nazwa_istniejącego_pliku>

Wskazówka: program Fsutil, mimo że wchodzi w skład tylko systemu Windows XP, działa także w środowisku Wind 2000.

Hlscan uruchamiany jest z wiersza poleceń i nie wymaga instalacji. Uruchomienie go bez podanie żadnych przełączników wyświetli listę łączy stałych dostępnych na bieżącej partycji. Parametr /all wymusi przeszukanie wszystkich partycji.

Lista odnalezionych łączy może zostać umieszczona w pliku tekstowym za pomoca parametru /log "<ścieżka_do_pliku>".

Wskazówka: Pakiet Windows Server 2003 Resource Kit można pobrać ze strony Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200