Problem z siecią bezprzewodową

Próbujemy przyłączyć komputer Pentium III pracujący pod kontrolą systemu Windows 2000 do sieci przy użyciu bezprzewodowej karty sieciowej USB. Bezprzewodowy router Linksys udostępniający sieć jest skonfigurowany do wykorzystania klucza WEP. Oprogramowanie karty sieciowej USB pokazuje, że połączenie jest ustanowione z doskonałą siłą sygnału, ale PC połączony bezprzewodowo niestety nie może uzyskać dostępu do internetu. Co należy zrobić?

Ponieważ jest to pierwszy przyłączony bezprzewodowo system, sugerujemy zacząć wszystko od początku i ponownie skonfigurować całość sprzętu. Program Linksys EasyLink Advisor posiada w zakładce Administration opcje, pozwalające na przywrócenie urządzeń do ustawień fabrycznych. Warto to zrobić. Następnie należy odinstalować z komputera oprogramowanie do zarządzania połączeniami karty bezprzewodowej USB, zrestartować komputer i ponownie zainstalować oprogramowanie karty. Wykorzystując oprogramowanie zarządzające Linksys, w łatwy sposób skonfigurujemy dodatkowe zabezpieczenia sieci bezprzewodowej.

Następnym krokiem będzie dodanie PC do sieci bezprzewodowej wykorzystując opcję Add Devices. Jeżeli komputer z systemem Windows 2000 nadal nie będzie połączony, należy spróbować podłączyć komputer przenośny lub inny pracujący bezprzewodowo system do tej samej sieci. Zweryfikujemy w ten sposób poprawność funkcjonowania sieci bezprzewodowej. Warto sprawdzić, czy wykorzystywana bezprzewodowa karta USB wspiera typ połączeń USB, które komputer z systemem Windows 2000 posiada na pokładzie. Niektóre nowsze karty bezprzewodowe USB, pracują wyłącznie z USB 2.0, który prawdopodobnie nie będzie wspierany przez system Windows 2000. Jeżeli cały sprzęt będzie kompatybilny, dobrym pomysłem będzie próba uzyskania połączenia z prostą konfiguracją sieci bezprzewodowej. Jeżeli taka konfiguracja zadziała, dopiero wtedy warto włączyć opcje bezpieczeństwa i szyfrowania.

***

Artykuł powstał na podstawie materiałów IDG.


TOP 200