Praktyczne pomysły na oszczędność

...zarządzić klimatyzacją

Oprócz tego Oracle opracował kontrolery sterujące wydajnością wentylatorów, zależnie od bieżącego zapotrzebowania. Technologia ta umożliwia praktyczne ograniczenie niezbędnej w czasie pracy systemu wydajności wentylatorów aż o 75%, co odpowiada 40-proc. zmniejszeniu ich zapotrzebowania na energię. Jak twierdzi Mukesh Khattar, praktyczne testy wykazały, że inwestycja w takie urządzenia zwraca się w ciągu dziewięciu miesięcy.

Yahoo również praktycznie testuje systemy izolujące szafy stelażowe od środowiska. Firma zainstalowała także w jednym z centrów danych sieć bezprzewodowych czujników temperatury i wilgotności. System ten umożliwia efektywne kontrolowanie bieżącego stanu środowiska i zapobiega uszkodzeniom sprzętu związanym z przegrzaniem, a jednocześnie redukuje zapotrzebowanie na moc chłodzenia, bo jego wydajność może być dokładnie dopasowywana do bieżących wymagań. Jak twierdzi Christina Page odpowiedzialna w Yahoo za ten projekt, wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania klimatyzacją umożliwiło zmniejszenie zużycia energii aż o 25%. Wdrożenie takiego rozwiązania wiąże się oczywiście z kosztami. Ile one wynoszą, szacuje Troy Mitchell, dyrektor SynapSense - firmy, która jest producentem tego typu systemów. Jednostkowa cena sieci sensorowej to ok. 60-80 USD na metr kwadratowy. W przypadku dużych centrów danych, takich jakie ma Yahoo, koszty wdrożenia sieci sensorowej wynoszą więc nawet setki tysięcy dolarów.

16%

rocznie rośnie średnia moc elektryczna zużywana przez mikroprocesory, do tego trzeba dodać wzrost cen energii elektrycznej.

Warto zauważyć, że pomysł izolowanej szafy stelażowej wymaga rozwiązania dodatkowego problemu - zapewnienia współpracy z zewnętrznymi systemami do automatycznego gaszenia pożarów. Yahoo rozwiązała ten problem obudowując serwery przy zastosowaniu ścianek z niepalnego PCV mocowanych do obudowy za pomocą specjalnych uchwytów, które pełnią rolę bezpieczników przepalających się w odpowiednio wysokiej temperaturze i otwierających system dla gaśnic.

Zwiększyć temperaturę?

Dean Nelson z Sun Microsystems zwraca uwagę na zupełnie inną możliwość zaoszczędzenia energii twierdząc, że warto rozważyć podniesienie temperatury, w której pracują serwery. Idea ta pojawiła się podczas testów opracowywanych przez Sun modułowych systemów lokalnego chłodzenia sprzętu. Rozwiązania te były testowane w różnych warunkach i okazało się, że nawet względnie stare, liczące 5 lat modele serwerów mogą bez żadnych problemów pracować w szafach utrzymujących temperatury na poziomie 30 stopni Celsjusza.

"Zacząłem więc zastanawiać się, dlaczego klasyczne zasady projektowania zakładają, że optymalna temperatura chłodzenia powinna wynosić około 18 stopni" - pyta Dean Nelson. Warto więc zauważyć, że zwiększenie temperatury, w której pracują serwery to prosta i praktycznie bezinwestycyjna metoda ograniczenia zużycia energii przez system.


TOP 200