Pomocne łącza (Windows 98, Me, NT, 2000, XP)

Podczas użytkowania niektórych aplikacji trzeba dość często korzystać z plików pomocy. Jeśli często potrzebna jest Ci określona strona w obrębie pliku pomocy możesz założyć do niej skrót. Jak to zrobić?

Wraz z wprowadzeniem Windows 98 zastąpiono leciwy system pomocy składający się z plików HLP nowym mechanizmem, który wykorzystuje technologię HTML. Rolę plików HLP przejęły dokumenty w formacie CHM, które są skompilowanymi i skompresowanymi tekstami źródłowymi HTML. Mając do czynienia z plikami w tej postaci można tworzyć skróty do określonych stron pomocy.

W tym celu przywołaj żądaną stronę pomocy, kliknij ją prawym przyciskiem i wybierz polecenie Właściwości. W wierszu Adres podany jest URL strony otwartej w systemie pomocy. Przytrzymując naciśnięty przycisk myszy, zaznacz cały adres (może się składać z kilku wierszy), po czym skopiuj go klawiszami [Ctrl C] do Schowka. Następnie kliknij prawym przyciskiem w miejscu, w którym chcesz utworzyć skrót i wybierz polecenie Nowy | Skrót. W pole tekstowe wiersza poleceń należy wpisać hh.exe - jest to nazwa programu odpowiedzialnego za wyświetlanie pomocy. Potem naciśnij spację i użyj klawiszy [Ctrl V], aby wkleić ze Schowka skopiowany uprzednio adres URL. Następnie kliknij przycisk Dalej i podaj dowolną nazwę skrótu i kliknij przycisk Zakończ. Gdy klikniesz dwukrotnie ikonę nowego skrótu, ujrzysz na ekranie żądaną stronę pomocy.

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
  • Wkrótce premiera kolejnej wersji aplikacji Outlook dla systemu Android
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200