Na wakacje z telefonem

Rozpoczyna się okres wakacyjny, zatem warto pomyśleć o tym, by być w kontakcie podczas zagranicznych wojaży. Usługa roamingu jest dostępna w sieciach GSM od dawna i od początku wiąże się z dość wysokimi kosztami. Czasami zamiast korzystać ze swojej komórki, opłaca się wziąć z kraju kartę prepaid konkurencji, gdyż różnice są zastanawiająco wysokie. W omawianym zestawieniu koncentrujemy się na ofertach prepaid.

Na wakacje z telefonem
Dostawcy usług telefonii komórkowej dzielą świat na strefy. Nie należy się sugerować strefami jednego operatora, gdyż u innego podział może być zupełnie inny. Bardzo ważną strefą są kraje Unii Europejskiej, gdyż połączenia realizowane w roamingu w krajach z tej strefy mają bardzo przewidywalne koszty, niezależnie od operatorów. Drugą strefą jest tak zwana "reszta Europy", która obejmuje kraje europejskie poza Unią. Niekiedy do niej bywa włączana także Rosja - ale nie zawsze tak jest. Trzecią grupą są kraje "reszty świata" a ostatnią, najdroższą - roaming satelitarny, a także usługi GSM realizowane na statkach i w samolotach. Niektórzy operatorzy posiadają bardziej skomplikowane strefy roamingowe, dlatego w tabelce z rozliczeniem kosztów, zdecydowaliśmy się ująć nie tyle strefy, ale popularne kraje. Są nimi: kraje UE, Rosja, USA, Egipt, Turcja oraz Chiny.

Najprościej do Unii

Dzięki działaniom instytucji unijnych, stawki roamingowe zostały znacząco obniżone. Obecnie określono maksymalne stawki za rozmowy w roamingu, zatem wszyscy polscy operatorzy musieli się do nich dostosować. Tak zwana eurotaryfa jest prosta, stawki są rzędu 2 zł za połączenie wychodzące i 1 zł za rozmowę odebraną w krajach UE. Nie zależy to od operatora, z usług którego korzysta się za granicą. Najtańsze rozmowy w strefie Euro oferuje prepaid sieci Play (zarówno stara i nowa taryfa), numery wybierane są bezpośrednio, a nie za pomocą kodów (jak w Simplusie i VMNO korzystających z platformy Plus GSM). Rozmowa wychodząca do Polski kosztuje 1,99 zł/min, odbierane połączenia 0,99 zł/min. z taryfikacją co 30 sekund połączenia.

Strefa roamingowa krajów Unii Europejskiej jest najbardziej przewidywalną i najtańszą ze wszystkich stref, ceny rozmów są podobne do tych, które były na polskim rynku kilka lat temu.

Reszta Europy i Turcja

Kraje poza Unią często są zaliczane do strefy "reszta Europy" i połączenia są droższe niż w eurotaryfie. Oscylują wokół 5 zł/min rozmowy. Najtańsze rozmowy w Turcji oferuje karta Sami Swoi sieci PlusGSM - rozmowa do Polski kosztuje 3 zł/min, zaś odebrane połączenie 2 zł/min z taryfikacją co 60 sekund. Połączenia wybierane są za pomocą kodów, zatem najważniejsze numery do Polski warto sobie wpisać do książki telefonicznej. Najniższą stawkę za połączenia odebrane w Turcji ma sieć Play (1 zł/min.), najdroższe są prepaidy sieci Era i jej MVNO (Tak tak, Heyah, Mobilking), gdzie rozmowa zarówno wychodząca, jak i przychodząca kosztuje 6 zł/min.


TOP 200