Monitorowanie za darmo

Pytanie: Jaki darmowy program do monitorowania sieci jest wart polecenia?

Pytanie: Jaki darmowy program do monitorowania sieci jest wart polecenia?

Odpowiedź: Można wypróbować Nagios (www.nagios.org) - darmową aplikację do monitorowania sieci - która działa z systemem Linux, a także z innymi systemami opartymi na Unix. Zaletą oprogramowania jest duża liczba użytkowników oraz aktywna społeczność pracująca nad programem. Nagios jest rozpowszechniany jako pakiet w kilku dystrybucjach Linux, jak również z Open-BSD, całkiem możliwe więc, że posiadamy już kopię aplikacji.

Monitorowanie za darmo

Nagios - znakomity system monitoringu sieci - wart jest wysiłku przy jego instalacji.

Można pobrać także najnowszą wersję oraz wymagane wtyczki ze strony internetowej Nagios. Zajmie to trochę więcej czasu i wysiłku (konfiguracja, budowanie, instalowanie i ustawianie), niż instalacja z gotowego pakietu. Warto przejrzeć dokumentację przed podjęciem się tego zadania. Instrukcje zawarte są w pobieranym oprogramowaniu, a także dostępne online na stronie internetowej Nagios.

Nagios najlepiej uruchamiać przy użyciu serwera WWW Apache. Oprogramowanie wymaga także biblioteki graficznej GD, dostępnej na stroniehttp://www.boutell.com/gd/ . Aby zbudować aplikację, będzie potrzebny kompilator C. Następnie tworzymy niezbędne uprawnienia, użytkownika i grupę Nagios. Warto zidentyfikować użytkownika Apache, zanim uruchomimy skrypt konfiguracyjny. Po uruchomieniu skryptu i wykonaniu polecenia make-all oraz make-install, należy zainstalować wtyczki Nagios. Następnie należy zmodyfikować konfigurację Apache i zdefiniować elementy, które chcemy monitorować przez Nagios. Możemy sprawdzać pracę urządzeń przy użyciu komunikatów ICMP, odpytywanie usług na standardowych portach lub wykorzystanie protokołu SNMP. Ostatecznym efektem będzie znakomity system monitoringu sieci, który wart jest wysiłku przy instalacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200