Molex RealTime monitoruje warstwę fizyczną sieci

Standardowe systemy okablowania strukturalnego nie mają możliwości samokontroli na poziomie połączeń fizycznych. Dopiero niedawno producenci na dobre zainteresowali się rozwijaniem systemów w tym kierunku.

Standardowe systemy okablowania strukturalnego nie mają możliwości samokontroli na poziomie połączeń fizycznych. Dopiero niedawno producenci na dobre zainteresowali się rozwijaniem systemów w tym kierunku.

Systemy okablowania pozwalające na kontrolę warstwy fizycznej są oferowane przez takie firmy, jak Lucent, Molex Premise Networks oraz nieobecną w Polsce RIT. Najnowszym i prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym produktem w tej dziedzinie jest rozwiązanie sprzętowo-programowe Molex RealTime Patching System.

Dziewiąta żyła

Istota rozwiązania RealTime zawarta jest w konstrukcji kabli krosowniczych. Do standardowych ośmiu żył przewodzących firma dodała dziewiątą, oddzielnie izolowaną żyłę, przeprowadzoną pod wierzchnim płaszczem izolacyjnym kabla. Z każdej strony przewodu - tuż przed "ząbkiem" wtyczki RJ-45 - dodatkowa żyła ma wyprowadzenie w postaci niewielkiej iglicy. Po wpięciu wtyczki, iglica ta styka się ze specjalnym układem drukowanym, w formie naklejki, umieszczonym tuż nad gniazdem. Układ drukowany połączony jest za pomocą oddzielne- go przewodu z niewielkim kontrolerem elektronicznym, przesyłającym dane do oprogramowania działającego na serwerze. Według producenta, w tym celu można wykorzystać nadmiarowe przewody sieci strukturalnej, czyniąc w ten sposób instalację kontrolującą jedną z fizycznych podsieci LAN. Pojedynczy kontroler elektroniczny (tzw. Moduł Monitorowania Sieci) może obsługiwać 256-2048 portów fizycznych. Moduły można łączyć w strefy składające się z maksymalnie 10 urządzeń, co daje możliwość kontroli 20 480 portów na strefę, przy czym nie ma ograniczeń co do liczby stref.

Na straży konfiguracji

O funkcjonalności rozwiązania decyduje działające na serwerze Windows 2000 oprogramowanie RealTime. Pozwala ono monitorować wszystkie fizyczne połączenia w sieciach lokalnych i rozległych. Połączenia można zobrazować przez import schematów w formacie AutoCAD lub Visio. Konfigurowanie systemu ułatwia też wbudowany język skryptowy. W przypadku braku styku lub zmiany konfiguracji połączeń, system może poinformować administratora za pomocą wiadomości e-mail lub SMS.

Molex RealTime może też okazać się przydatny do wygodnej zmiany konfiguracji lub przemieszczania użytkowników w ramach sieci. W tym celu administrator ma możliwość utworzenia w systemie harmonogramu czynności i przekazania ich do wykonania serwisantom. Podczas wykonywania prac przy szafie serwisant na bieżąco jest informowany, czy nie popełnił błędu - świadczą o tym komunikaty na ciekłokrystalicznym ekranie lokalnego Modułu Monitorowania Sieci. System RealTime można sprząc z kamerami w głównych węzłach sieci - rozpoczną one rejestrowanie obrazu w momencie jakiejkolwiek zmiany konfiguracji sieci.

Molex deklaruje, że RealTime Patching System może współpracować z szafami i systemami okablowania kategorii 5 i 6 wszystkich producentów. Cena rozwiązania nie została jeszcze ustalona - informacji na ten temat należy spodziewać się najwcześniej w drugiej połowie lutego br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200