Mandriva 2009 - pierwsze kroki z Linuksem

Mandriva to jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, która swoje uznanie powinna zdobyć szczególnie wśród początkujących użytkowników. Najnowsze wydanie wprowadza wiele zmian i usprawnień, co czyni system jeszcze bardziej dostępnym i przyjaznym użytkownikom.

W wydaniu 2009.0 zdecydowano o całkowitym przejściu na środowisko graficzne KDE 4.1, które nie zyskało jeszcze takiej sympatii, jak jego poprzednicy. Jeżeli nadal nie możemy się przekonać do jego zalet, programiści dali nam możliwość pozostania przy bardziej "topornym" Gnome 2.24 lub niezwykle "lekkim" środowisku LXDE.

Uaktualniono sporo pakietów. Wiele z nich zastąpiono przez inne aplikacje. I tak na przykład domyślna przeglądarka środowiska KDE, Konqueror, musiała ustąpić miejsca bardziej popularnemu . Podobny los spotkał ją w zakresie przeglądania plików. Tutaj jej miejsce zajął Dolphin, rozwijany pod tymi samymi skrzydłami, młodziutki menedżer plików.

Zobacz również:

Znacznej przebudowie uległ DrakX - instalator systemu. Jeżeli pominąć czas potrzebny na partycjonowanie dysków, domyślna instalacja zajmuje nie więcej jak 10 minut. Na naszym komputerze testowym samo kopiowanie plików trwało zaledwie półtora minuty. Poprawie uległ także start systemu. Trwa on dosłownie kilkadziesiąt sekund i można go znacznie skrócić wyłączając niektóre usługi w centrum zarządzania.

Twórcy dystrybucji wzięli przykład z programistów, biorących udział przy projektowaniu Ubuntu. Od tego wydania, domyślny menedżer pakietów uwzględnia naszą lokalizację przy wybieraniu źródła zaktualizowanych pakietów (repozytorium).

Posiadacze laptopów oraz osoby łączące się za pomocą sieci komórkowych docenią nowy moduł konfiguracji sieci. Pozwala on nam w kilku krokach dostosować nasze połączenie do panujących warunków, przez co nawet posiadacze Neostrady nie będą mieli większych problemów przy próbie połączenia naszego "pingwinka" z siecią.

Pobierz

Producent/dystrybutor: www.mandriva.pl

Data dodania: 2008-10-10

Rozmiar pliku: 4,28 GB

Nazwa pliku: mandriva-linux-free-2009-dvd-i586.iso

Licencja / cena: GPL

Platforma systemowa: Linux


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200