Jeszcze szybciej cz. 1(Windows XP)

W tym tygodniu proponujemy kilka porad, które pozwolą przyspieszyć nieco proces otwierania i zamykania systemu Windows XP.

Windows XP pod względem prędkości zamykania i otwierania systemu stanowi wielki krok naprzód w stosunku do serii Windows 95/98/Me a nawet Windows 2000. Jednak jeśli można jeszcze dodatkowo odrobinę ten proces przyspieszyć, dlaczego tego nie zrobić?

Czas, który mija od uruchomienia systemu komputera do chwili gdy system jest w pełni gotowy na działania użytkownika, bardzo często zostaje znacznie wydłużony z tego powodu, że wiele aplikacji startuje automatycznie wraz ze startem systemu. Duża część instalowanych programów wpisuje do Rejestru systemu informacje o automatycznym uruchamianiu aplikacji podczas uruchamiania systemu nie pytając wcale użytkownika o zgodę. Istnieje jednak prosty sposób na to aby wyłączyć autouruchamianie natrętnych programów za pomocą narzędzia msconfig.

Zobacz również:

W tym celu wybierz menu Start | Uruchom, wpisz msconfig i naciśnij [Enter]. Po wyświetleniu się ekranu konfiguracji, przejdź do karty Uruchamianie i usuń zaznaczenia wszystkich opcji związanych z programami, które nie powinny być automatycznie uruchamiane podczas każdego restartu systemu. Następnie kliknij przycisk Zastosuj, a potem OK. System zapyta wtedy, czy chcesz zrestartować system, czy też wyjść bez jego restartu – nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ przy kolejnym restarcie systemu, odznaczone aplikacje nie uruchomią się. Pamiętajcie aby wyłączać autostart, wyłącznie tych aplikacji, które znacie!