Jak zbudować własny serwer NAS?

NAS w postaci kompletnego rozwiązania sprzętowego to ostatnio dość powszechny element każdej sieci LAN. Nie ma dużych przeszkód, aby samodzielnie stworzyć takie rozwiązanie. Realizacja własnego NAS może być łatwiejsza od złożenia komputera, a w dodatku zdecydowanie tańsza od zakupu gotowego rozwiązania. Dostępne rozwiązania przeważnie wykorzystują system Unix/Linux.

Rozwiązań NAS w postaci dedykowanej dystrybucji jest dość dużo. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest FreeNAS, ale większość systemów ma podobne właściwości. Praktycznie każdą z dystrybucji, pobiera się jako obraz ISO. Następnie uruchamiany jest system z płyty CD. W wielu dystrybucjach istnieje także możliwość uruchamiania systemu z napędu FDD lub klucza USB. Takie rozwiązania pozwala na pozostawienie maksymalnie dużej przestrzeni dyskowej dla danych.

Kolejnym elementem konfiguracji jest ustawienie podstawowych parametrów sieciowych. Przeważnie odbywa się to w trybie tekstowym. Następnie konfiguracja dokonywana jest przez przeglądarkę internetową. Zazwyczaj możemy ustawić parametry pojemności, dane kont użytkowników, itp. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać RAID, warto sprawdzić wspieraną przez dane rozwiązanie listę sprzętu. Może zaistnieć sytuacja, gdy posiadany kontroler RAID nie będzie wspierany przez dystrybucję. Aby zminimalizować czas kopiowania danych do minimum, warto wybrać dystrybucję wspierającą sieciowe karty GigabitEthernet. W celu automatyzacji procesu tworzenia kopii, można wykorzystać specjalizowane programy po stronie klienta, pomagające usprawnić ten proces.

Dużo informacji dotyczących własnych rozwiązań NAS, znajdziemy na stronie "Do It Yourself NAS".

***

Artykuł powstał na podstawie informacji zamieszczonych w NetworkWorld (USA).


TOP 200