Jak wypełnić PIT za rok 2010 nie chodząc do urzędu skarbowego i na pocztę

Pracodawcy zaczęli już przekazywać nam informacje o wynagrodzeniach za rok 2010. Warto więc przymierzyć się do wypełnienia PIT-a, a lepiej e-PIT. Trzeci już rok z rzędu Ministerstwo Finansów pozwala nam bowiem wysłać rozliczenie podatków drogą elektroniczną za pomocą platformy e-Deklaracje.

Prostymi środkami Ministerstwo Finansów już w roku 2008 umożliwiło Polakom rozliczenie podatku PIT przez Internet. Resort finansów pozwolił osobom fizycznym rozliczanie się podatków w sposób uproszczony, bez stosowania kwalifikowanego e-podpisu. Wystarczyło wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i wypełnić interaktywny formularz lub skorzystać z umieszczonej tam aplikacji e-Deklaracje Desktop.

Aplikacja ta powstała na platformie AIR (Adobe Integrated Runtime), pozwalającej zarządzać formularzami podatkowymi i kontrolować komunikację z resortem finansów. AIR to główny element platformy Adobe Flash, umożliwiający programistom udostępnianie aplikacji internetowych poza przeglądarką z wykorzystaniem formatów HTML, JavaScript, ActionScript i platformy Flex. Aplikacja Adobe AIR samodzielnie: aktualizuje wzory formularzy; pozwala złożyć elektronicznie deklarację PIT; zapisuje numer referencyjny otrzymywany po jej złożeniu; przyjmuje i wiąże z formularzami Urzędowe Poświadczenie Odbioru. AIR pracuje na platformach Windows, MAC OS i Linux.

Zobacz również:

  • Kolejne przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych do 31 maja 2023 r.

Reklamy e-Deklaracji przygotowane przez resort finansów

Zabezpieczenie rozliczenia rocznego

Jako zabezpieczenie operacji służyły dane autoryzacyjne podatnika - imię i nazwisko, data urodzenia, NIP i PESEL oraz kwota przychodu wynikająca z zeznania podatkowego za - w przypadków tegorocznych PIT-ów - rok 2009. Tej ostatniej informacji - przy wypełnianiu papierowego formularza PIT - urzędy skarbowe nie wymagają.

345 tys. zeznań złożyli już w tym roku podatnicy za pośrednictwem Internetu. To o 21 tys. więcej niż w całym 2010 r., a do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze półtora miesiąca podaje Ministerstwo Finansów.

Niekiedy podczas wypełniania e-formularza może pojawić się komunikat - "Weryfikacja negatywna - błąd danych identyfikacyjnych". Oznacza to, że Urząd Skarbowy nie ma naszych danych identyfikacyjnych lub że są one nieaktualne. Dzieje się tak np. wówczas, gdy zmieniliśmy nazwisko lub miejsce zamieszkania, a nie złożyliśmy formularza aktualizującego NIP3; podaliśmy w deklaracji nieprawidłowy numer NIP, zrobiliśmy literówkę w nazwisku lub podaliśmy nieprawidłowe dane o uzyskanych przychodach w roku 2009.

Zautomatyzowane podliczanie podatków

Większość czasu poświęconego na rozliczenie z fiskusem - w zeszłym roku i dwa lata temu - zajęła instalacja odpowiedniego oprogramowania. Krócej trwa ściągnięcie odpowiednich e-formularzy w pdf. Samo wypełnienie odpowiednich rubryk to już kwestia kilku minut, o ile nie korzysta się z kilku źródeł przychodów i wielu odliczeń. System sam oblicza należny podatek i zwraca uwagę na popełnione w formularzu błędy.

Po wysłaniu nasz e-PIT jest dostępny online w systemie e-Deklaracje desktop dla podatnika, który może go w każdej chwili ponownie przejrzeć. Możliwe jest także - trzeba było jedynie wypełnić wcześniej pola z imieniem i nazwiskiem w celu poprawnej identyfikacji - zapisanie kopii roboczej deklaracji PIT, a do jej wypełnienia wrócić za kilka godzin, czy nawet dni.

Czego potrzebujemy do wypełnienia e-PIT?

Najnowsza wersja 3.0.5 aplikacji e-Deklaracje Desktop służąca jako narzędzie wspierające korzystanie z formularzy interaktywnych w zakresie PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 bez podpisu kwalifikowanego (wymaga oprogramowania Adobe Reader 8.1.4 lub nowszy).

Niezbędna do składania drogą elektroniczną deklaracji podatkowych, wypełnianych w interaktywnych formularzach w formacie PDF, dostępnych na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Dodana została funkcjonalność wysyłania PIT-16, PIT-16Z, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 bez podpisu kwalifikowanego.

W przypadku przesyłania formularzy podatkowych drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego za rok 2010, konieczne jest PONOWNE pobranie wtyczki w roku 2011 i zainstalowanie jej. Wtyczka zainstalowana w roku 2009 (wyłącznie na potrzeby PIT-37) lub w roku 2010, uniemożliwi przesłanie rozliczenia w roku 2011.

Aktualizacja: 23 marca 2011 08:06

Dodaliśmy dane Ministerstwa Finansów z 22 marca o złożonych już w tym roku e-PIT'ach.

Aktualizacja: 09 marca 2011 13:36

Kolejne dwie reklamówki Ministerstwa Finansów. Polecamy tę zatytułowaną "Załącznik".

Aktualizacja: 06 marca 2011 16:00

Dodaliśmy reklamę Ministerstwa Finansów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200