Jak wypełnić PIT za rok 2010 nie chodząc do urzędu skarbowego i na pocztę
-
- Adam Jadczak,
- 21.02.2011, godz. 15:47
Pracodawcy zaczęli już przekazywać nam informacje o wynagrodzeniach za rok 2010. Warto więc przymierzyć się do wypełnienia PIT-a, a lepiej e-PIT. Trzeci już rok z rzędu Ministerstwo Finansów pozwala nam bowiem wysłać rozliczenie podatków drogą elektroniczną za pomocą platformy e-Deklaracje.

Programy do wypełnienia e-PIT-a
Niektóre e-formularze w PDF:
Do ich wypełnienia wciąż jest jednak niezbędna instalacja wtyczki do Ministerstwa Finansów.
Aplikacja ta powstała na platformie AIR (Adobe Integrated Runtime), pozwalającej zarządzać formularzami podatkowymi i kontrolować komunikację z resortem finansów. AIR to główny element platformy Adobe Flash, umożliwiający programistom udostępnianie aplikacji internetowych poza przeglądarką z wykorzystaniem formatów HTML, JavaScript, ActionScript i platformy Flex. Aplikacja Adobe AIR samodzielnie: aktualizuje wzory formularzy; pozwala złożyć elektronicznie deklarację PIT; zapisuje numer referencyjny otrzymywany po jej złożeniu; przyjmuje i wiąże z formularzami Urzędowe Poświadczenie Odbioru. AIR pracuje na platformach Windows, MAC OS i Linux.
Zobacz również:
Reklamy e-Deklaracji przygotowane przez resort finansów
Zabezpieczenie rozliczenia rocznego
Jako zabezpieczenie operacji służyły dane autoryzacyjne podatnika - imię i nazwisko, data urodzenia, NIP i PESEL oraz kwota przychodu wynikająca z zeznania podatkowego za - w przypadków tegorocznych PIT-ów - rok 2009. Tej ostatniej informacji - przy wypełnianiu papierowego formularza PIT - urzędy skarbowe nie wymagają.
345 tys. zeznań złożyli już w tym roku podatnicy za pośrednictwem Internetu. To o 21 tys. więcej niż w całym 2010 r., a do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze półtora miesiąca podaje Ministerstwo Finansów.
Zautomatyzowane podliczanie podatków
Większość czasu poświęconego na rozliczenie z fiskusem - w zeszłym roku i dwa lata temu - zajęła instalacja odpowiedniego oprogramowania. Krócej trwa ściągnięcie odpowiednich e-formularzy w pdf. Samo wypełnienie odpowiednich rubryk to już kwestia kilku minut, o ile nie korzysta się z kilku źródeł przychodów i wielu odliczeń. System sam oblicza należny podatek i zwraca uwagę na popełnione w formularzu błędy.
Po wysłaniu nasz e-PIT jest dostępny online w systemie e-Deklaracje desktop dla podatnika, który może go w każdej chwili ponownie przejrzeć. Możliwe jest także - trzeba było jedynie wypełnić wcześniej pola z imieniem i nazwiskiem w celu poprawnej identyfikacji - zapisanie kopii roboczej deklaracji PIT, a do jej wypełnienia wrócić za kilka godzin, czy nawet dni.
Czego potrzebujemy do wypełnienia e-PIT?
Najnowsza wersja 3.0.5 aplikacji e-Deklaracje Desktop służąca jako narzędzie wspierające korzystanie z formularzy interaktywnych w zakresie PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 bez podpisu kwalifikowanego (wymaga oprogramowania Adobe Reader 8.1.4 lub nowszy).
Niezbędna do składania drogą elektroniczną deklaracji podatkowych, wypełnianych w interaktywnych formularzach w formacie PDF, dostępnych na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Dodana została funkcjonalność wysyłania PIT-16, PIT-16Z, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 bez podpisu kwalifikowanego.
W przypadku przesyłania formularzy podatkowych drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego za rok 2010, konieczne jest PONOWNE pobranie wtyczki w roku 2011 i zainstalowanie jej. Wtyczka zainstalowana w roku 2009 (wyłącznie na potrzeby PIT-37) lub w roku 2010, uniemożliwi przesłanie rozliczenia w roku 2011.
Dodaliśmy dane Ministerstwa Finansów z 22 marca o złożonych już w tym roku e-PIT'ach.
Kolejne dwie reklamówki Ministerstwa Finansów. Polecamy tę zatytułowaną "Załącznik".
Dodaliśmy reklamę Ministerstwa Finansów.