Jak uczyć się do egzaminu CCNA?

Pytanie: Egzamin CCNA (Cisco Certified Network Associate) nie wydaje się jednym z tych, które można zdać tylko poprzez czytanie książek i rozwiązywanie testów. Jaka więc droga nauki jest lepsza - symulator routera, czy kupno używanego sprzętu i stworzenie własnego laboratorium?

Pytanie: Egzamin CCNA (Cisco Certified Network Associate) nie wydaje się jednym z tych, które można zdać tylko poprzez czytanie książek i rozwiązywanie testów. Jaka więc droga nauki jest lepsza - symulator routera, czy kupno używanego sprzętu i stworzenie własnego laboratorium?

Odpowiedź: Jeżeli posiadamy kilka lat doświadczeń ze sprzętem Cisco, użycie symulatora routera może być najlepszym rozwiązaniem. Warto porozmawiać z osobami, które uzyskały certyfikat CCNA, aby dowiedzieć się jakiego oprogramowania używali do pomocy w nauce. Każda z firm produkujących takie oprogramowanie udostępnia program demonstracyjny, dający (w ograniczonym zakresie) szansę wypróbowania i sprawdzenia symulatora.

Niestety symulatory nie są idealne - nie nauczą tego, co dzieje się na przykład, kiedy złącze kabla nie jest przymocowane poprawnie, lub uruchomienia sprzętu, gdy nie powiedzie się aktualizacja oprogramowania. To jest powód do rozważenia i stworzenia własnego laboratorium.

Polecamy: Certyfikat MCTS, CCNA itp. się nie opłaca?

W przypadku własnego laboratorium warto rozważyć zakup kilku routerów i choćby jednego przełącznika. Przełącznik serii 1900 prawdopodobnie byłby wystarczający, ale jeżeli posiadamy trochę więcej pieniędzy, radzimy poszukać przełącznika serii 2950. Przełącznik tej serii dysponuje portami 10/100 oraz kilkoma dodatkowymi komendami, pozwalającymi lepiej przygotować się do egzaminu. Jedną z korzyści posiadania własnego domowego laboratorium jest to, że można wypróbować testowe konfiguracje przed zrobieniem czegokolwiek w sieci komputerowej przedsiębiorstwa. Mamy nadzieję, że szef doceni chęć zdobycia certyfikatu i pomoże pokryć niektóre z kosztów związanych z przygotowaniem do egzaminu CCNA. Własne laboratorium pozwala także na przygotowanie do kolejnych egzaminów na ścieżce certyfikacyjnej Cisco.

Problemem, o którym słyszy się dość często, jest wysoka cena sprzętu Cisco. Nie jest to do końca prawdą. Przełączniki i routery Cisco można kupić tanio na aukcjach internetowych. Należy pamiętać jednak o zalegalizowaniu sprzętu. Może się zdarzyć, że pracodawca posiada niewykorzystywany sprzęt Cisco, który mógłby być wystarczający w nauce do testu.

Nabywając odpowiedni router Cisco, pojawia się możliwość pracy z zaporą ogniową w Cisco IOS. Chociaż to nie to samo co zapora PIX, pozwala jednak zacząć naukę na dodatkowej ścieżce certyfikacji i osiągnąć większy stopień doświadczenia w pracy ze sprzętem Cisco. Warto przyjrzeć się, czy w okolicy nie działa lokalna akademia Cisco. Jest to jedna z możliwości, aby nauczyć się, w jaki sposób najlepiej używać sprzętu Cisco, a jednocześnie pozwala spotkać ludzi zajmujących się podobnymi problemami. Warto zajrzeć na stronęhttp://www.cisco.com orazhttp://www.ccie.pl . Na tych stronach możemy uzyskać wiele informacji na temat przygotowania do egzaminu i przebiegu egzaminu CCNA. Powodzenia!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200