Jak sprawdzić, czy twój system padł ofiarą cyberprzestępców?
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Christian Löbering,
- 22.05.2010, godz. 08:26
Sprawdź, czy twój pecet nie padł łupem cyfrowych przestępców! Z pewnością nie chcesz, aby był sterowany przez internetowego kryminalistę, który wykorzystywałby go do popełniania przestępstw.


- TEST: 20 programów antywirusowych. Który najlepszy?
- E-banki - scenariusze ataków
- 6 mitów bezpieczeństwa w Sieci
- Źle się dzieje w bezpieczeństwie
- Bezpieczeństwo w Windows 7
- Test bezpłatnych programów antywirusowych
- Jak odinstalowywać programy antywirusowe, aby nie pozostawiały po sobie śmieci?
- Chińczycy nie stosują antywirusów
- Test: najlepsze programy Internet Security
- Jak włamać się do komputera
Zawładnięte w ten sposób komputery mają nawet specjalną nazwę - są określane mianem zombie. Z pozoru działają całkiem normalnie, tymczasem są połączone przez Internet z innymi komputerami, tworząc tzw. botnet.
Zobacz również:
- Haker wykradł hasła z LastPass. Potężny cios wizerunkowy
- Sprawdzone sposoby na ochronę służbowej skrzynki pocztowej
- Nowy wariant botnetu Mirai atakuje linuksowe serwery i urządzenia IoT
Botnet służy internetowym rzezimieszkom do popełniania czynów karalnych - m.in. wysyła masowo wiadomości pocztowe mające na celu wyłudzenie poufnych informacji (tzw. phishing) lub atakuje wewnętrzne sieci określonych przedsiębiorstw lub witryny internetowe.
Równie przerażająca jest skala, w jakiej rozprzestrzenił się conficker, który zyskał tytuł robaka roku 2009. Według danych firmy F-Secure, która zajmuje się projektowaniem zabezpieczeń komputerowych, zaraził ponad 12 milionów komputerów na całym świecie.
Jednak to tylko sam czubek góry lodowej. Producent zabezpieczeń G-Data podaje w swoim półrocznym raporcie za okres lipiec - grudzień 2009 r., że w ciągu tych sześciu miesięcy pojawiła się rekordowo wysoka liczba (924 053) nowych typów szkodników.
Dlatego skorzystaj z poniższej instrukcji, aby jeszcze dziś przeanalizować swój system. Tylko w ten sposób upewnisz się, że nie został zarażony i nie jest wykorzystywany za twoimi plecami do popełniania czynów przestępczych. Do dzieła!