Jak oszczędzać energię w centrum danych? Pięć rad prosto od Google

Właściwa temperatura

Podniesienie temperatury w strefach zimnych (cold aisle) pozwoli na oszczędność energii. Choć wydaje się to ryzykowne, eksperci radzą by podnieść temperaturę tych stref do 26 stopni (80F), a nawet jeszcze nieco wyżej, na co pozwalają praktycznie wszyscy producenci sprzętu. W centrach korzystających z ekonomizera (pozwala on na wykorzystanie świeżego powietrza z otoczenia - specjaliści Google rekomendują korzystanie z takiego rozwiązania), podniesiona temperatura dla stref zimnych zwiększy liczbę dni kiedy można wykorzystać free cooling.

Free cooling

Free cooling to odprowadzanie ciepła od urządzeń bez użycia chillera. Korzysta się w tym celu z z niskiej temperatury powietrza otoczenia, odparowując wodę, bądź korzystając dużych rezerwuarów ciepła (np. jeziora, oceany). Chillery są komponentem zużywającym najwięcej energii, zmniejszenie ich wykorzystywania daje najlepszą okazję do oszczędności. Nie ma jednej, jedynie słusznej metody korzystania z techniki free coolingu, ale ekonomizery korzystające z wody bądź świeżego powietrza są dostępne na rynku.

Zobacz również:

Optymalizacja zasilania

Straty energii na jej dystrybucji można ograniczyć między innymi kładąc nacisk na wysoką sprawność zasilaczy UPS.

Znacznie trudniejsze (choć interesujące) jest zmniejszenie liczby punktów, w których konwertowany jest prąd.

Zobacz też: Czy twoje serwery aby się nie nudzą

Google uniknął podwójnej konwersji (na napięcie stałe w UPSach a następnie z powrotem na przemienne po to, by w serwerach znowu zostało przekonwertowane na stały) rozprowadzając napięcie stałe 12V i dokładając do serwerów po (zastępującej UPS) baterii.

Choć niektóre z tych porad mogą nas nieco zaskakiwać (szczególnie wysokość temperatury w zimnych strefach), ekspertom, którzy ich udzielają, udało się je z sukcesem wcielić w życie i przełożyć na oszczędności. Warto zacząć od pomiarów, starannej organizacji przepływu powietrza, rozdzielenia zimnych i gorących stref i chociażby lekkiego podniesienia temperatury w serwerowni.


TOP 200