Jak kupować drukarkę?

Przejdź do:

Wskazówki dla kupujących

Drukarki atramentowe

- Cena. Drukarki atramentowe są zachęcająco tanie, ale należy pamiętać o konieczności wymieniania drogich pojemników z tuszem. Znając wydajność tuszu, oraz ilość stron drukowanych średnio na miesiąc możemy łatwo policzyć, która drukarka będzie bardziej opłacalna w dłuższym okresie czasu.

- Tusz. Jeżeli planujemy drukować wiele dokumentów zawierających jeden kolor (np. z czerwonym logo firmy), warto zainwestować w drukarkę z oddzielnymi pojemnikami na tusz w każdym kolorze - wówczas nie będzie potrzeby wymieniać całego tuszu po wyczerpaniu jednego koloru.

- Szybkość wydruku. Nie należy ufać podawanej przez producentów szybkości drukowania - parametr ten jest zazwyczaj mocno zawyżony.

- Drukowanie zdjęć. Większość drukarek atramentowych oferuje dobrej jakości wydruki fotograficzne, jeżeli jednak będziemy drukować głównie fotografie, warto poszukać takiego modelu, który specjalizuje się właśnie w drukowaniu fotografii - zapewni nam to doskonałą jakość i nieco tańszą eksploatację.

- Dodatkowe opcje. Warto rozważyć dodatkowe funkcje drukarek, jak ekrany LCD do podglądu drukowanych zdjęć, czytniki kart pamięci i interfejs PictBridge - pozwalają one używać drukarki bez komputera.

- Oprogramowanie. Do niektórych drukarek bywają dołączane dość cenne pakiety oprogramowania do obróbki zdjęć (mogą się okazać bardzo przydatne, zwłaszcza że dostajemy je w zasadzie za darmo).

Drukarki laserowe

- Koszt rozbudowy. Warto dowiedzieć się o koszt ewentualnej rozbudowy pamięci drukarki, jeżeli będzie ona intensywnie pracować, np. w biurze.

- Złącza ethernet oraz bezprzewodowe znacznie upraszczają instalację i używanie drukarki.

- Tonery. Co prawda tonery kolorowe do drukarek laserowych wydają się bardzo drogie, jednak ich wydajność jest bardzo duża, co przekłada się na mniejszy koszt wydruku pojedynczej strony, niż w przypadku drukarki atramentowej.


TOP 200