Jak kupować drukarkę?

Przejdź do:

Ogólnie o drukarkach

Szybkość

Podawana przez producentów szybkość druku jest często wyjątkowo wyśrubowanym chwytem marketingowym - jest mierzona podczas drukowania wyjątkowo prostych i krótkich dokumentów i okazuje się być kilkakrotnie wyższa niż faktyczna szybkość jaką jesteśmy w stanie uzyskać podczas normalnej pracy. Dla porównania: prędkość wydruku tekstu w drukarkach atramentowych, deklarowana przez producentów na 5 - 30 stron na minutę, w testach wypadła dużo słabiej: 3,8 - 6,9 str./min. Drukowanie grafiki ujawnia jeszcze większe różnice: 2 - 24 str./min. w testach spada do 0,8 - 2,6 str./min. Drukarki laserowe mają podobnie zawyżone parametry, ale drukują znacznie szybciej - od 15 do 25 str./min. dla drukarek czarno-białych i od 7 do 19 str./min. dla kolorowych.

Jakość wydruku

Drukarki laserowe są zazwyczaj absolutnie doskonałe w drukowaniu tekstu. Kolorowe "lasery" natomiast drukują bardzo dobrze grafikę dwuwymiarową (wykresy, schematy itp.), ale nie mogą się równać z drukiem atramentowym w przypadku zdjęć.

Rozdzielczość

Drukarki atramentowe charakteryzują się rozdzielczością do 4800x1200 punktów na cal (dpi). Często sterowniki do drukarek starają się dodatkowo poprawić jakość wydruków podnosząc "sztucznie" rozdzielczość, co przynosi różne rezultaty - najlepiej więc wykonać wydruk testowy i przekonać się samemu. Oczywiście teoretycznie im większa rozdzielczość, tym lepiej. Drukarki laserowe będą oferować rozdzielczość 1200x1200 (lub 600x600), w przypadku kolorowych nieco więcej. Wygląda to niezbyt atrakcyjnie w porównaniu z atramentowymi, ale okazuje się wystarczające dla druku laserowego.

Koszt eksploatacji

W drukarkach atramentowych największy wpływ na koszt ma tusz. Ceny pojemników z tuszem będą się znacznie różnić zależnie od modelu i producenta - pojemniki bywają bowiem zintegrowane z głowicą drukującą, można też kupić oddzielne; dodatkowo mogą zawierać kilka kolorów tuszu lub każdy kolor może mieć własny nabój. Pojemniki różnią się również wielkością - najmniejsze będą najtańsze, ale w takim przypadku eksploatacja okaże się zazwyczaj droższa. Pojedynczy wkład tuszu pozwala zazwyczaj wydrukować 300 - 800 stron.

Najbardziej ekonomiczne okazują się drukarki posiadające oddzielne naboje z tuszem (o jak największej objętości) nie zintegrowane z głowicą. Najdroższym wyborem są pojedyncze tusze zawierające wszystkie kolory i głowicę drukującą.

Drukarki laserowe są znacznie tańsze w eksploatacji, jeżeli oczywiście są odpowiednio intensywnie wykorzystywane.

Dodatki

Drukarki atramentowe do niedawna nie oferowały żadnych dodatkowych ułatwień, sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Pojawiają się modele z dużymi podajnikami papieru, sporą pamięcią bufora oraz interfejsami sieciowymi (także bezprzewodowymi).

Drukarki laserowe są z reguły lepiej wyposażone: posiadają znacznie pojemniejsze podajniki, oraz co najmniej 16 MB pamięci. Często również posiadają dodatkowe gniazdo na pamięć - jeżeli drukarka będzie pracować dużo i często, warto rozszerzyć jej pamięć do co najmniej 32 MB. W poważniejszych modelach można spotkać nawet twarde dyski oraz możliwość drukowania bezpośrednio z kart pamięci lub napędów USB. Prawie każda biurowa drukarka laserowa ma również możliwość bezpośredniego podłączenia do sieci ethernet.

Wydruk fotografii

Wiele niedrogich drukarek atramentowych oferuje bardzo dobrą jakość drukowania zdjęć - aby uzyskać najlepszą jakość należy zastosować odpowiedni "fotograficzny" papier, ustawić odpowiednio parametry drukowania oraz często wymienić pojemnik z czarnym tuszem na specjalny tusz "fotograficzny". Dodatkowo czasami drukarki zawierają interfejs PictBridge umożliwiający drukowanie zdjęć bezpośrednio z aparatów cyfrowych oraz czytnik kart pamięci.


TOP 200